Nový objav vedcov z Univerzity v Shinshu v Japonsku môže byť krok k čistejšej budúcnosti. Väčšina súčasnej produkcie vodíka stále závisí od fosílnych palív, konkrétne od zemného plynu, čo spôsobuje významné emisie skleníkových plynov.

Vedcom sa podarilo vytvoriť prototyp reaktora, ktorý využíva slnečné žiarenie a vodu na výrobu vodíkového paliva bez emisií. Znie to síce skvelo, má to však háčik. Účinnosť zariadenia zatiaľ nezodpovedá potrebám masovej výroby. O téme informoval portál TechSpot.

Veľký potenciál, ale neefektívne využitie

Nový reaktor má rozlohu viac ako 100 metrov štvorcových a používa fotokatalytické panely, ktoré štiepia molekuly vody na kyslík a vodík. Ide o dvojkrokový proces, kde sa najskôr oddelí kyslík a následne vodík. Vodík sa dá skladovať ako čisté palivo, ktoré sa môže použiť na pohon vozidiel, generátorov či iných zariadení. Nová metóda sa javí ako efektívnejšia než tradičné „jednokrokové“ metódy, ktoré využívajú prírodný plyn na spracovanie vodíka, avšak zostáva neefektívny z hľadiska priemyselného využitia.

Pod slnečným žiarením ukázal nový systém až o 50 % vyššiu konverziu energie než pri predchádzajúcich technológiách. Problém je v tom, že reaktor dokáže premeniť len približne jedno percento slnečného žiarenia na vodíkové palivo. Na to, aby bol efektívny pre komerčné využitie, je podľa vedcov potrebných päť percent.

Unsplash

Čo to znamená pre budúcnosť vodíkového paliva?

Podľa vedcov je kľúčové vyvinúť výkonnejšie fotokatalyzátory a škálovať výrobu. Len vtedy sa môže začať masová produkcia a budovanie infraštruktúry, ktoré by vodík mohli urobiť dostupným pre široké využitie.

„Najdôležitejším aspektom je zvýšenie efektivity premeny slnečnej energie na chemickú energiu pomocou fotokatalyzátorov. Ak sa podarí dosiahnuť praktickú úroveň, motivuje to nielen vedcov, ale aj politikov, aby podporili vývoj infraštruktúry a legislatívy pre solárne palivá,“ uviedol Kazunari Domen, vedúci projektu.

Technológia vyzerá sľubne, avšak sami vedci uznali, že je zatiaľ nedostačujúce pre masové využitie. Súčasná účinnosť prekonáva predchádzajúce pokusy, no je stále nízka na to, aby presvedčila investorov či politikov o okamžitej implementácii. Podľa vedca však zostáva ešte veľa výziev.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP