Keď Xiaomi minulý rok predstavilo model Mi MIX, ktorý ponúkal takmer bezrámikový displej, spôsobilo tým menšiu revolúciu. Čoraz viac a viac výrobcov sa tak uchýlilo týmto smerom, no je to vôbec dobré ? Naozaj tu chceme smartfón, ktorý nebude mať žiadne rámiky okolo displeja? 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Či už je to LG, Samsung, alebo HTC, všetci majú vlajkové lode, ktoré sa pýšia tým, aké tenké rámiky ponúkajú. Dlhšie sa šušká, že podobnou cestou sa vydá aj Apple s iPhonom 8. Ak opomenieme veci, ktoré trápia používateľov, ako napríklad výdrž batérie a zameriame sa len na displeje, naozaj tu chceme mať displeje bez rámikov?

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

V súčasnosti neexistuje smartfón, ktorý by mal celú prednú stranu pokrytú len displejom. Technicky to možné je, no cena je príliš vysoká. A to, že má telefón veľmi tenké rámy, neznamená, že ich nemá vôbec. Najbližšie sú k tomu momentálne Samsung Galaxy S8/S8+, ktoré majú rámiky len na vrchnej a spodnej strane.

Rámčeky potrebujeme

Ak sa pozrieš na prednú stranu svojho smartfónu, čo vidíš ? Prinajmenšom reproduktor, prednú kameru a možno aj domovské tlačidlo. Kde by sa to všetko zmestilo, ak by tam tie rámčeky neboli? Dlhšie sa hovorí, že domovské tlačidlo bude súčasťou displeja, avšak čo ostatné veci? Senzor priblíženia, okolitého svetla, LED dióda – všetky tieto veci vyžadujú, aby tam ten rámik bol. V opačnom prípade by museli byť priamo na displeji, a to už nevyzerá dobre a takýto displej stráca zmysel.

Nenechaj si ujsť
Apple sa snažil vyrobiť iPhone zo špeciálneho materiálu, no nepodarilo sa mu to. Essential Phone to dokázal

zdroj fotografie: Essential Phone

Neposlednou výhodou rámčekov je aj ich odolnosť. Je nespochybniteľné, že oveľa účinnejšie chránia displej. Stačí sa pozrieť na zopár testov odolnosti. Napríklad taká Xperia XZ Premium by v priamom súboji vydržala omnoho viac ako napríklad Xiaomi Mi MIX či Galaxy S8. Týmto by sme však nechceli nadávať na snahu výrobcov, ktorá je rozhodne krokom vpred.

Je skutočne úžasné sledovať vývoj technológií doslova každý deň. Bohužiaľ, stále tu je mnoho prekážok, kvôli ktorým sa úplne bezrámikového telefónu, pri ktorom nebudeme ukrátený o nejaký kus hardvéru, tak skoro nedočkáme.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
17%
Neznášam to
17%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou
 • Drahoslav Horvath

  Kým nevymyslia naozaj nerozbitný displej tak je bezramiková konštrukcia príliš náchylná na poškodenie. Dizajnovo to nevyzerá boh vie ako. Ďalší mega hlúpy trend sú zahrnuté displeje, viď S8 bez edge verzie. To naozaj niekomu prekážajú 2mm na kraji? Kvôli honbe za zmiznutím rámika možno výrobcovia odsúvajú na druhú kolaj oveľa dôležitejšie veci…

 • Frantisek Kristof

  Zahnutymi okrajom na displeji je vlastne v rohoch deformovany obraz – nevidím v tom nič pozitívne – práve naopak !!!!!!!!!!!!
  Ak sa snažia vyrobcovia stále zväčšiť rozlíšenie displeja, tak by mala byť zachovana na 100 – percent jeho celá plocha a to dnes neni – je skreslena !!!!!!!!
  Mali by sa hlavne zamerať na zníženie spotreby displeja a zvýšenie kapacity batérie !!!!!!!!!
  P.S. Nevymenitelne batérie – najväčšia hlúposť, akú vôbec mohli vyrobcovia zaviesť – marketingový ťah, ale určite iba proti zákazníkovi – hanba !!!!!!!!!!!!

  • Diego

   Súhlasím s tvrdením, že zahnuté displeje je blbý trend. No technológie batérií a displejov má častokrát na starosti úplne iná firma, a očividne revolúcia v danom smere nie je moc jednoduchá, a keďže výrobcovia mobilov potrebujú predávať, a na poli batérií a displejov sa nič radikálne nedeje, tak hľadajú iné riešenia ako zatraktívniť práve ich nové zariadenie. Nevymeniteľné batérie nepovažujem len za marketingový ťah – prinášajú pevnejšiu a tenšiu konštrukciu mobilov.