Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rakúsky technologický inštitút (AIT) v stredu otvoril nové Laboratórium inteligentného mesta (CIL). Jeho ambíciou je hľadať riešenia ako s využitím možností umelej inteligencie lepšie čeliť výzvam klimatickej zmeny a digitalizácie.

Medzinárodné pracovisko, ktoré je podľa tlačovej správy inštitútu prvým svojho druhu v Rakúsku, chce za týmto účelom rozvíjať nové koncepty mestského plánovania zamerané na potreby obyvateľov. Pôsobiť bude v rámci centra energetiky AIT.

Mestské plánovanie budúcnosti

„Laboratórium inteligentného mesta pri centre energetiky prináša zmenu paradigmy v oblasti využívania informačných technológií tým, že zahŕňa perspektívu užívateľa, vďaka čomu sa laboratórium stáva medzinárodným modelom procesov mestského plánovania budúcnosti,“ uviedol Wolfgang Hribernik, šéf energetického centra pri AIT.

Veľké objemy dát (big data) v kombinácii s umelou inteligenciou umožnia realisticky simulovať a pracovať s dlhodobými scenármi v oblastiach, akými sú napríklad klimatické podmienky v rôznych častiach mesta. Interaktívna platforma laboratória tiež umožní profesionálom v oblasti mestského plánovania skúmať nové metódy a technológie a vytvárať tak nové poznanie.

Medzinárodné centrum

„Ustanovením laboratória sme vytvorili platformu a priestor pre experimentovanie, ktorý môžeme nazvať akýmsi medicínskym laboratóriom pre digitálne technológie,“ uviedol Nikolas Neubert, šéf Jednotky kompetencie pre digitálne odolné mestá pri centre energetiky Rakúskeho technologického inštitútu.

Vďaka úzkej spolupráci so súkromným sektorom a výskumnými inštitúciami, akou je napríklad Laboratórium miest budúcnosti pri Švajčiarskom technologickom inštitúte v Zürichu, je CIL predurčené, aby sa stalo medzinárodným centrom, ktoré uľahčuje rozvoj nových výskumných prístupov, uviedol AIT v tlačovej správe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú