Americké námorníctvo nedávno uviedlo do prevádzky nový typ rakety vzduch-vzduch s označením AIM-174B, ktorá má potenciál dramaticky zmeniť vojenskú rovnováhu v regióne Juhočínskeho mora. Táto zbraň dokáže zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 400 kilometrov, čo z nej robí jednotku svojho druhu v arzenáli USA. V porovnaní s čínskou PL-15, ktorá má maximálny dosah približne 250 kilometrov, predstavuje AIM-174B významný technologický pokrok.

AIM-174B je odvodená od námornej rakety SM-6 a bola prvýkrát oficiálne predstavená počas cvičenia RIMPAC na Havaji v júli 2024. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Nová raketa

Nová raketa s dosahom 400 kilometrov umožňuje americkým stíhačkám operovať z väčšej vzdialenosti, čím pilotom zvyšuje schopnosť zasiahnuť strategické ciele v nepriateľskom vzdušnom priestore. Tým pádom môžu americké stíhačky zničiť dôležité ciele, ako sú nepriateľské lietadlá riadenia a velenia, bez toho, aby sa vystavovali riziku.

Pixabay

Jednou z najvýznamnejších výhod AIM-174B je jej kompatibilita s lietadlami amerických spojencov, vrátane austrálskych stíhačiek. Táto spolupráca posilňuje kolektívnu obrannú schopnosť spojencov a zaisťuje, že sú pripravení čeliť spoločným hrozbám v regióne.

Inak povedané, potenciálne čínske útoky môžu Američania pomocou tejto novej „hračky“ odraziť už vo fáze príprav, čo by mohlo znížiť riziko eskalácie konfliktu v oblasti.

Podľa výskumníka Chieh Chunga zavedenie rakety AIM-174B významne mení strategickú situáciu v Juhočínskom mori. „Spojené štáty môžu zabezpečiť bezpečnosť svojich dôležitých aktív, ako sú skupiny lietadlových lodí a zároveň vykonávať útoky na ciele Čínskej ľudovej armády,“ uviedol Chung. Zdôraznil tiež, že táto schopnosť môže odradiť čínske vojenské lietadlá od priblíženia sa k citlivým oblastiam, ako je Taiwan.

Ako sme spomínali, raketa AIM-174B bola po prvýkrát predstavená v júli počas najväčšieho medzinárodného námorného cvičenia Rim of the Pacific (RIMPAC) na Havaji. Pri tejto príležitosti bolo vidieť túto novú raketu na stíhačkách F/A-18E zo stíhacej letky amerického námorníctva známej ako VFA-192 „Golden Dragons“ a VFA-2 „Bounty Hunters“, čo potvrdzuje jej aktívne testovanie a integráciu do vojenských operácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú