Startup NAAREA posúva hranice jadrovej energetiky. Francúzi stavili na malý reaktor, ktorý namiesto výroby ďalšieho odpadu premieňa už existujúce jadrové palivo na elektrinu a teplo. Spoločnosť založená v roku 2020 Jean-Lucom Alexandrom a Ivanom Gavriloffom pracuje na mikroreaktore XAMR®, ktorý využíva technológiu roztavených solí a ponúka výkon 40 megawattov elektriny a 80 megawattov tepla, pričom palivom mu nie je nič iné ako použité jadrové palivo z tradičných elektrární. Na tento technologický skvost upozornil portál Interesting Engineering.

Idú proti prúdu

Zatiaľ čo väčšina krajín sa usiluje o dekarbonizáciu a hľadá alternatívy k fosílnym palivám, NAAREA sa sústreďuje na decentralizáciu a efektivitu. Ich reaktory by mali byť vyrábané sériovo a nasadzované priamo tam, kde je spotreba energie najvyššia, ako napríklad vo fabrikách, dátových centrách či odľahlých komunitách.

Technológia roztavených solí nie je úplne nová, ale NAAREA patrí k prvým, ktorí sa ju snažia zmenšiť, zrýchliť a pripraviť na masovú výrobu. Reaktor XAMR® by sa nemal inštalovať v klasických centrálnych elektrárňach, ale priamo pri priemyselných závodoch. Podľa zakladateľov môže tento prístup vyriešiť tri hlavné výzvy: znížiť objem rádioaktívneho odpadu, decentralizovať výrobu energie a znížiť uhlíkovú stopu.

Reaktor nepracuje s pevnými palivovými tyčami, ale rozpúšťa rádioaktívne materiály v tekutej soli, čím dosahuje nižší tlak a vyššiu bezpečnosť. Spoločnosť tvrdí, že ich technológia nielen recykluje jadrový odpad, ale znižuje aj prevádzkové náklady.

fuzny reaktor
Midjourney/Wikimedia - ilustračná foto

Budujú si silnú sieť

Startup úzko spolupracuje s CNRS a Univerzitou Paris-Saclay v spoločnom laboratóriu IMS Lab, kde sa zameriavajú na chémiu solí, ich čistenie a recykláciu. V roku 2025 otvorili aj priemyselné testovacie centrum s rozlohou 2 400 metrov štvorcových, kde testujú komponenty a overujú digitálne systémy.

Spoločnosť už podpísala takmer 30 memoránd o porozumení s rôznymi priemyselnými partnermi, ktorí majú záujem využiť reaktor v praxi. Napríklad Automotive Cells Company zvažuje využitie reaktora na napájanie svojich batériových gigafabrík. S firmou EO Concept skúmajú možnosti využitia XAMR® na výrobu vodíka a nízkouhlíkových palív pre námornú dopravu.

NAAREA zatiaľ získala 80 miliónov eur od súkromných investorov a vybudovala tím s 240 odborníkmi z jadrového, leteckého aj automobilového priemyslu. Zároveň rozvíja medzinárodné spolupráce v USA, Nemecku a Veľkej Británii a aktívne sa zapája do regulačných diskusií pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu a OECD Nuclear Energy Agency.

O pokroku startupu sa pozorne diskutuje nielen ako o technologickom prielome, ale aj ako o reálnom teste, či malá francúzska firma dokáže zmeniť jadrový odpad na lokálny, stabilný a čistý zdroj energie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP