Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred pár dňami v Ruskom parlamente prezident Vladimír Putin oznámil ambiciózny, ba až naivný plán zvýšenia výkonu domácich superpočítačov minimálne desaťnásobne do roku 2030. Toto vyhlásenie prichádza ako súčasť jeho hodnotiacej reči o stave federácie, ktorú zverejnil Kremlin na svojom webe.

Vladimir Putin zdôraznil dôležitosť algoritmov umelej inteligencie a potrebu, aby Rusko zabezpečilo svoju technologickú suverenitu v týchto revolučných oblastiach. K tomu už bol podpísaný dekrét, ktorý schvaľuje aktualizovanú verziu Národnej stratégie rozvoja umelej inteligencie.

Umelá inteligencia je dôležitým prvkom digitálnych platforiem. Aj v tejto oblasti musí byť Rusko sebestačné a konkurencieschopné. Už bolo podpísané nariadenie, ktorým sa schvaľuje aktualizovaná verzia Národnej stratégie rozvoja umelej inteligencie. V dokumente sa stanovujú nové ciele vrátane potreby zabezpečiť technologickú suverenitu v takých revolučných oblastiach, ako je generatívna umelá inteligencia a veľké jazykové modely. Praktická aplikácia takýchto systémov sľubuje skutočný prelom v ekonomike a sociálnej sfére, a tak to aj bude. Na to potrebujeme zvýšiť naše výpočtové zdroje. Do roku 2030 by mala byť celková kapacita domácich superpočítačov aspoň desaťnásobne vyššia. To je úplne reálny cieľ,“ vyhlásil vo svojej reči Putin.

Tieto plány však vyvolávajú isté kontroverzie, pretože o nasadení superpočítačov obvykle nerozhodujú politici, ale skôr vedecké inštitúcie a komerčné spoločnosti. Je tiež otázkou, či je možné prikázať rýchle zvýšenie výkonu superpočítačov, keďže to zodpovedá technologickému pokroku a nie politickým dekrétom.

Podľa expertov nemá šancu

Okrem toho, je tu obava o prístup Ruska k moderným technológiám, najmä po zavedení prísnych embarg na čipy zo strany Západu. Rusko nemá šancu dohnať konkurenciu vo vlastnom vývoji čipov.

Musíme modernizovať celú infraštruktúru dátového hospodárstva. Chcel by som požiadať vládu, aby navrhla konkrétne opatrenia na podporu spoločností a začínajúcich podnikov, ktoré vyrábajú zariadenia na ukladanie a spracovanie údajov a vyvíjajú softvér. Investície do domácich IT by mali rásť aspoň dvakrát rýchlejšie ako celkový hospodársky rast,“ pokračoval Putin. „Je potrebné vytvoriť podmienky, ktoré Rusom umožnia využívať digitálne technológie nielen v megamestách, ale aj v menších mestách, vo vidieckych komunitách a v odľahlých oblastiach, pozdĺž federálnych a regionálnych ciest, ako aj miestnych komunikácií. Mám na mysli potrebu zabezpečiť prístup k vysokorýchlostnému internetu takmer všade v Rusku v priebehu nasledujúceho desaťročia. Na riešenie tejto úlohy budeme musieť výrazne rozšíriť našu satelitnú konšteláciu, na ktorú vyčleníme 116 miliárd rubľov.

Screenshot / YouTube / WAD at CVPR

Napriek tomu, Rusko má momentálne sedem zástupcov v najnovšom rebríčku Top 500 superpočítačov, čo mu zabezpečuje 12. miesto. Jeho najvýkonnejším superpočítačom je Červoněnkis, ktorý využíva Yandex a je 36. najrýchlejším superpočítačom na svete. Avšak aj tento superpočítač sa od svojho spustenia neustále zhoršuje. Pravda je taká, že tento plán Ruska nie je nič nové. Ako v minulosti informoval Reuters a mnohé ďalšie zdroje, Putin sa k umelej inteligencii a superpočítačom vyjadruje pomerne často, pričom vždy sľubuje obrovský pokrok zo strany Ruska. Je tak dôležité zvážiť, či tento najnovší prejav nebude len ďalší z nich.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú