Už tento rok sa do predaja dostane prvý ruský notebook Bitblaze Titan. Veľa záujemcov však zrejme neosloví. Nielenže notebook nie je tak „ruský“ ako o sebe hovorí, ale aj jeho špecifikácie a dizajn sú pomerne diskutabilné. Na tému upozornil český portál Živé.cz.

Špecifikácie nenadchnú

Prvý ruský notebook. To je titul, ktorý patrí zariadeniu Bitblaze Titan BM15. Ide o zariadenie s tuctovým dizajnom, ktoré poteší aspoň svojou 16 GB DDR4 RAM pamäťou s možnosťou rozšírenia až na 64 GB kapacitu.

Okrem toho notebook disponuje aj 512 GB SSD diskom a 15,6″ IPS displejom. V útrobách však neskrýva nič prelomové. Jeho mozog tvorí systém na čipe Baikal-M a za zmienku iste stojí, že procesory Baikal sú určené prevažne pre servery, takže nad ich efektivitou v prenosných zariadeniach si nikto až tak nelámal hlavu.

To však zrejme pre spoločnosť Promobit, ktorá doposiaľ na týchto „domácich“ procesoroch stavala servery, nie je žiadny problém. Pustila sa totiž s nimi aj do výroby už spomínaného notebooku Bitblaze Titan BM15.

Samotný SoC Baikal-M disponuje ôsmimi jadrami pracujúcimi na takte 1,5 GHz, ktoré sú však založené na starej ARM architektúre Cortex-A76, ktorá bola moderná pred 10 rokmi. Nepoteší ani 9 rokov stará architektúra integrovanej grafickej karty Mali-T628 MP8. Obe architektúry boli pôvodné určené pre mobily a podľa všetkého, v tejto implementácii nevyužívajú ani žiadne úsporné funkcie. Aj preto zrejme Bitblaze Titan BM15 vydrží bez pripojenia do siete len okolo 2 hodín.

Bitblaze

Ako ďalej uvádza portál Živé.cz, Promobit sľubuje, že do predaja sa dostane aj vylepšená verzia prvého ruského notebooku, ktorá bude disponovať procesorom Elbrus-2S3 s dvomi 2 GHz jadrami. Áno, aj tento procesor je určený predovšetkým pre servery.

Dizajn horší ako špecifikácie

Aj keď by si chcel zariadeniu odpustiť jeho špecifikácie, na dizajne Titan naozaj pohorel. Hoci ide zatiaľ iba o prototyp, takže vo finále sa dizajn zrejme zmení, notebook dorástol do hrúbky až takmer 6 cm. Treba však podotknúť, že prototyp využíva desktopové komponenty, čo ovplyvnilo samozrejme aj hrúbku šasi.

ScreenShot/Ай, Как Просто!/YouTube

Usporiadanie dosiek, kabeláže, či akumulátorových článkov Li-ion 18650 vo vnútri zariadenia je navyše úplne amatérske a skôr pripomína nejaký nepodarený študentský pokus, ako profesionálny stroj.

Zariadenie je podľa recenzie youtubera Stanislava Vasilievova pomerne hlučné a sem tam mu blikne displej. Za pochvalu teda zrejme stojí napokon iba ruský SSD disk od GS Nanotech. Vzhľadom na to, že ide iba o prototyp, je možné, že Promobit do začiatku predaja (ten sa má spustiť už v druhej polovici tohto roka) tieto nedostatky odstráni.

ScreenShot/Ай, Как Просто!/YouTube

Notebook by sa mal predávať vo verzii s hliníkovým šasi za cenu zhruba 100 tisíc rubľov (875 €), pričom jeho titánová verzia bude až dvojnásobne drahšia. Verzia, ktorá sa dostane na pulty, by mala mať podľa spoločnosti Promobit iba 2 cm a hmotnosť 2 kg. Windows na ňom však nenájdeš. Ako operačný systém bude musieť stačiť ruská distribúciu ALT Linux.

Je to naozaj ruský notebook?

Odhliadnuc od naozaj nevydareného dizajnu, či nie veľmi oslnivých špecifikácií, celý príbeh o „prvom ruskom notebooku“ sprevádza ešte jedna kontroverzia – jeho skutočný pôvod.

Procesory Baikal, či Elbrus, nech sa tvária hocijako rusky, v Rusku vznikať nemôžu. Neexistuje tam totiž žiadna fabrika na výrobu moderných polovodičov. Oba zmienené procesory, ktoré sa v závislosti od verzie do Titanu dostanú, sú založené na starej 28 nm technológii od TSMC. To, že Taiwan uvalil na Rusko sankcie a Rusko samé zaradilo Taiwan na zoznam nepriateľských štátov, azda netreba ani pripomínať.

ScreenShot/Ай, Как Просто!/YouTube

Taktiež architektúra ARM nie je zrovna ruská. Otázne preto zostáva, či sa Bitblaze Titan BM15 vôbec dostane do sériovej výroby. Teoreticky Rusom s ich prvým notebookom môže pomôcť Čína, ktorá azda ako jediná krajina disponuje surovinami, technológiami a hlavne know-how, aby dokázala vyrobiť notebook, bez toho aby potrebovala pomoc ostatných krajín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú