Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V modernom svete plnom najrôznejších smart technológií sme stále viazaní na zdroje energie, ktorými u väčšiny mobilných produktov bývajú akumulátory. Zariadenia, alebo ich časti, by bez tohto napájania nedokázali fungovať, no tento princíp teraz mení inovatívny čip spoločnosti Wiliot. Na konferencii NRF bol predstavený prvý Bluetooth čip, ktorému pre fungovanie stačia okolité signály priamo zo vzduchu, vďaka čomu môže zmeniť IoT.

Zariadenia okolo nás sú čoraz častejšie vybavené aj chytrými technológiami, ktoré im pridávajú možnosti, o akých by sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Smart domácnosť a inteligentné produkty v nej, ktoré sú súčasťou Internetu vecí, sa však môžu čoskoro posunúť vpred o ďalší veľký krok. Vývoj IoT môže čoskoro nakopnúť aj nový Bluetooth čip, ktorý nevyžaduje žiaden zdroj energie, vďaka čomu môže pracovať prakticky bez prestávky.

Nový Bluetooth čip rozšíri možnosti IoT technológií

Pri hľadaní nových zdrojov energie pre zariadenia a ich komponenty prichádzajú vedci s mnohými inovatívnymi nápadmi, spomedzi ktorých sa však môže uplatniť len zopár vybraných. Medzi ne teraz môže patriť nová technológia Bluetooth čipu, ktorá mu umožňuje fungovať len vďaka Wi-Fi signálu, dátovým prenosom a okolitým Bluetooth signálom vo vzduchu. Tieto tri typy signálov sú pre čerstvo vyvinutý Bluetooth čip zdrojom energie, pričom samotný čip nie je väčší ako poštová známka. Napriek svojej malej veľkosti dokáže odosielať informácie o hmotnosti, teplote a má dosah 3 metre.

Nenechaj si ujsť
Japonci objavili tento rok extrémne vzácny minerál, ktorý môže zásobovať svet niekoľko storočí. Zmení tým krajina svoje postavenie?

Spoločnosť Wiliot, ktorá za vývojom tohto čipu stojí, oznámila počas výstavy National Retail Federation (NFR) aj štedrých sponzorov, vďaka ktorým vyzbierala už 30 miliónov dolárov. Medzi investormi je tiež Amazon či Samsung. Vďaka fungovaniu Bluetooth čipu bez potreby napájania batériou sa môže fungovanie Internetu vecí ešte viac zdokonaliť a zároveň budú okolité signály vo vzduchu efektívne recyklované pre ďalšie využitie. Týmto spôsobom sa tak do IoT môžu zapojiť aj produkty, ktoré z neho boli doteraz vyčlenené. Viac o tomto inovatívnom čipe ti prezradí aj priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú