Spojené arabské emiráty sú prvou krajinou na svete, kde bude umelá inteligencia (AI) písať a kontrolovať zákony. Vláda oznámila vznik nového regulačného orgánu Regulatory Intelligence Office, ktorý bude spolupracovať s federálnymi aj miestnymi úradmi na návrhoch a implementácii právnych predpisov vytváraných umelou inteligenciou. O téme informoval portál The Hill.

Zákon tvorený AI

Podľa oficiálnych vyjadrení je to zásadný prielom v rýchlosti a presnosti legislatívneho procesu. Systém dokáže nielen generovať úplne nové právne normy, ale aj analyzovať platné zákony, súdne rozhodnutia či administratívne postupy a navrhovať ich úpravy. Vláda očakáva, že umelá inteligencia zefektívni prácu zákonodarcov aj úradníkov a zníži byrokratickú záťaž.

„Nový legislatívny systém poháňaný umelou inteligenciou zmení spôsob, akým tvoríme zákony, čím celý proces urýchli a spresní,“ uviedol šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, premiér a viceprezident SAE, podľa štátnych médií.

Robot AI píše na počítači
Freepik

Myšlienka legislatívy riadenej umelou inteligenciou nie je novinkou. Už v roku 2017 bol zriadený post ministra pre umelú inteligenciu a predstavená stratégia pre AI. Súčasťou ambiciózneho plánu je aj vytvorenie rozsiahlej databázy federálnych a lokálnych predpisov, ktorá umožní priebežné sledovanie ich vplyvu na život obyvateľov a stav ekonomiky.

Pomoc alebo problém?

Emiráty odhadujú, že globálny trh s umelou inteligenciou dosiahne do roku 2030 hodnotu približne 15,7 bilióna dolárov, pričom úspory štátnych výdavkov by mohli dosiahnuť polovicu dnešných nákladov a hrubý domáci produkt by sa mohol zvýšiť až o tretinu. Podľa záznamov z vládneho zasadnutia by uplatnenie AI v legislatíve mohlo urýchliť celý proces schvaľovania o 70 %.

Hoci si vláda od implementácie umelej inteligencie veľa sľubuje, až jej skutočné zavedenie do praxe ukáže, či to bol naozaj správny krok. Umelá inteligencia sa už využíva v mnohých oblastiach, avšak dokonalá nie je. V minulosti sa vyskytli prípady, kedy právnici používali pri obhajobe na súde ChatGPT, ktorá použila falošné úryvky a citácie. Niektoré modely umelej inteligencie halucinujú a podávajú nepresné informácie, dokonca sú schopné aj podvádzať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP