Výrobca prvého telefónu mnohých Slovákov a aktuálne elita leteckého priemyslu. Toto je príbeh slávnej značky SAGEM
V predchádzajúcom roku sme ti priniesli viacero článkov, ktoré sa zamerali na históriu známych výrobcov mobilných telefónov. Okrem legendárnej Nokie sme ti priniesli príbeh značiek ako HTC, Xiaomi či Siemens. Najnovší príbeh sa bude týkať telekomunikačnej spoločnosti, ktorá bola známa hlavne v 90. rokoch 20. storočia.
Reč je o francúzskej telekomunikačnej spoločnosti SAGEM. Táto ti možno nič nehovorí, no kedysi patrila medzi významných výrobcov telekomunikačných zariadení. Pamätať si ju však budú najmä tí skôr narodení, nakoľko firma zanikla už v roku 2005.
Na začiatku strojárstvo a vybavenie pre armádu
História značky však začala už oveľa skôr a to konkrétne v roku 1924. Société d’Applications Générales de l’Électricité et de la Mécanique (v preklade Všeobecná spoločnosť pre elektrinu a mechaniku) alebo skrátene SAGEM založil v Paríži, vo svojich 25 rokoch francúzsky podnikateľ Marcel Mome.
Vo svojich prvých rokoch existencie sa firma venovala predovšetkým strojárstvu a výrobe rôznych nástrojov. Nechýbali však ani elektrické komponenty a zariadenia ako fotoaparáty či projektory. Jedným z prvých veľkých zákazníkov spoločnosti bol francúzsky výrobca pneumatík Michelin, pre ktorého spoločnosť vyrábala množstvo náradia a ďalšieho vybavenia.
Zaujímavosťou je, že väčšina telekomunikačných spoločností začínala spoluprácou s armádou alebo tajnými službami, pre ktoré vyvíjali a dodávali telekomunikačné technológie. Výnimkou nebol ani SAGEM, ktorý začínal výrobou rôznych zariadení pre francúzske námorníctvo.
Po skončení druhej svetovej vojny sa spoločnosť čoraz viac zameriavala na oblasť francúzskeho obranného a leteckého priemyslu. V roku 1961 bol SAGEM vybraný na zabezpečenie navigačných systémov pre prvé balistické rakety či ponorky. Neskôr odišiel do dôchodku zakladateľ Marcel Mome a na jeho miesto sa dostal Robert Labarre.
Skúsenosti aj v ďalších odvetviach
Spoločnosť aj naďalej zásobovala predovšetkým francúzsku armádu, no rozvinula aj svoje vlastné telekomunikačné produkty. Medzi prvé zariadenia patrili sieťové telexové stroje, pričom v tejto kategórii sa spoločnosť SAGEM stala svetovou jednotkou. Neskôr sa firma musela vysporiadať s príchodom faxov, ktoré pôvodne pochádzajú z Japonska.
Namiesto toho, aby spoločnosť vynaložila veľké úsilie a nemalé finančné prostriedky do vývoja svojich vlastných faxov, spojila sa s japonskou spoločnosťou Murata. Na základe tejto dohody SAGEM uviedol na európsky trh niekoľko faxov, ktoré boli prispôsobené špecifikáciám a požiadavkám európskych zákazníkov.
Túto dohodu spoločnosť využila na vývoj vlastnej technológie faxových prístrojov a následne vstúpila na trh s vlastným sortimentom pod značkou SAGEM. V roku 1987 sa generálnym riaditeľom spoločnosti stal Pierre Faurre, ktorý videl v telekomunikačnom sektore potenciál a rozhodol sa pretvoriť spoločnosť SAGEM na jedného z popredných európskych odborníkov v oblasti špičkových technológií.
V roku 1996 stála spoločnosť pri revolučnom zariadení s názvom Phonefax. Išlo o fax na domáce použitie z ktorého bolo možné telefonovať. Aj na základe tohto úspechu sa spoločnosť začala rozdeľovať na viacero divízií, ktoré sa samostatne venovali oblasti GSM a satelitnej televízie či mobilnej komunikácii.
Spoločnosť sa zamerala aj na automobilový sektor a čoskoro sa z nej stal jeden z hlavných dodávateľov automobilovej elektroniky. Medzi ďalšie produktové rady spoločnosti však patrili aj televízory, čítačky kreditných kariet či digitálne set-top boxy. SAGEM mal jednoducho široký záber a v tej dobe patril medzi najväčšie telekomunikačné spoločnosti na svete.
Jeden z najväčších výrobcov mobilných telefónov
Od roku 1997 sa predaje mobilných telefónov výrazne zvýšili a SAGEM sa stal jedným z popredných svetových výrobcov GSM telefónov. V roku 2001 sa Thierry Buffenoir stal generálnym riaditeľom, pričom zo SAGEM Mobile spravil v krátkom čase jedného z najväčších svetových výrobcov mobilných telefónov. Na domácom trhu mal SAGEM v jednom období až takmer 50 % podiel.
Počas svojho zamerania na mobilné telefóny, spoločnosť SAGEM Mobile uviedla na trh niekoľko mobilných telefónov, ktoré sa predávali okrem iného aj na Slovensku. Ničím zaujímavým však nevynikali, nakoľko šlo o klasické GSM telefóny s anténou, ktoré pre svoj robustný vzhľad niektorí nazývali „tehla“.
Začiatkom 21. storočia sa spoločnosť zamerala na dve odvetvia. Išlo o komunikáciu a obranu s bezpečnosťou. SAGEM bol druhý, medzi francúzskymi poskytovateľmi telekomunikačných zariadení, no aj naďalej vyvíjal a dodával svoje výrobky pre francúzsku armádu či iné štátne zložky. SAGEM sa zameriaval predovšetkým na infračervené kamery, periskopy, navigácie, zameriavacia systémy, elektroniku, riadiace jednotky či softvéry.
Fúzia a prerod na SAFRAN
V roku 2005 sa spoločnosť SAGEM zlúčila s firmou SNECMA s ktorou vytvorili spoločnosť SAFRAN. O dva roky neskôr spoločnosť pod značkou SAGEM uviedla na indický trh niekoľko mobilných telefónov pod obchodným názvom „Bleu“.
Rok na to sa spoločnosť sústredila na spoluprácu s rôznymi značkami z ktorých vzišlo viacero zaujímavých kúskov ako Porsche, Hello Kitty či Puma.
V tom istom roku sa SAGEM Mobile rozčlenil na ďalšie podniky ako SAGEM Sécurité, SAGEM Communication a SAGEM Wireless, ktorý bol zameraný na oblasť s mobilnými telefónmi. V roku 2011 však SAGEM Wireless zmenil názov na Mobiwire SA, ktorý však krátko na to vyhlásil bankrot. Neskôr sa mu však podarilo vzchopiť, no už pod názvom Mobiwire SAS.
Mobiwire SAS sa v súčasnosti venuje vývoju a výrobe takzvaných ODM mobilných telefónov. Spoločnosť zabezpečuje služby od začatia výroby, predaj a popredaj mobilných telefónov pre rôzne značky, pričom originálny dizajn je vždy zachovaný. Takto môžu Mobiwire SAS využívať rôzny výrobcovia, ktorí napríklad nemajú dostačujúce kapacity na výrobu.
Orientácia hlavne na letecký priemysel
Spoločnosť SAFRAN sa v súčasnosti špecializuje na optroniku, avioniku a elektronické systémy, ako aj softvér pre civilné a vojenské aplikácie v námornom, leteckom a vesmírnom sektore. Spoločnosť vyvíja zariadenia ako napríklad periskopy pre ponorky, infračervené kamery, drony či rôzne elektronické systémy riadenia pre vrtuľníky a civilné lietadlá.
Netreba zabúdať na fakt, že pred niekoľkými rokmi patrila spoločnosť SAGEM v rámci telekomunikácií medzi tie najväčšie. S mobilnými telefónmi nikdy výraznejšie neprerazila, no predpoklady na to určite mala. Môže za to predovšetkým jej široký záber a skúsenosti z viacerých oblastí. V skutočnosti však spoločnosť videla väčší potenciál v spolupráci s obrannými zložkami.
To nakoniec viedlo k tomu, že mobilná divízia úplne zanikla a aj nová spoločnosť SAFRAN sa naplno venuje tomu v čom je doma. Aktuálne patrí medzi významné spoločnosti v oblasti letectva a obrany, pričom zamestnáva viac ako 91 000 ľudí a v roku 2018 generovala tržby vo výške viac ako 21 miliárd eur.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
TikTok čiastočne obnovil svoje služby vďaka Trumpovi. Ten má požiadavku, ktorá pobúrila
Instagram okamžite reaguje na zákaz TikToku. Pridáva známe funkcie konkurenta, ľudí čaká zmena
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené