10 rokov partnerstva, ktoré zmenilo svet technológií. Toto je silný príbeh legendárneho Sony Ericsson
Priniesli sme už články o histórii známych výrobcov mobilných telefónov, ako je Nokia či HTC. V seriáli pokračujeme a tentokrát sme sa zamerali na značku Sony Ericsson, ktorú pozná snáď každý z takzvaných mileniálov. Sony Ericsson patril v tom čase medzi najlepšie značky na trhu a jeho telefóny boli známe predovšetkým vďaka kvalite v oblasti hudby.
Spoločnosť Ericsson založil Švéd Lars Magnus Ericsson už v roku 1876, aby sa venovala opravám telegrafických zariadení. V tom istom roku si dal Alexander Graham Bell patentovať telefón a aj Ericsson začal využívať svoje predchádzajúce skúsenosti na vývoj telefónnych zariadení.
Sony bola založená v roku 1946, pričom sa zameriavala na opravu rádií v Tokiu, ktoré bolo zničené vďaka druhej svetovej vojne. V roku 1955 Sony vyvinula prvé tranzistorové rádio na svete a od tohto momentu sa zo spoločnosti stal priekopník vo zvukových rekordéroch a videorekordéroch. V roku 1979 priniesla Sony na trh legendárny Sony Walkman, pričom niektoré technologické prvky boli neskôr použité aj v niektorých mobilných telefónoch Sony Ericsson.
Spojenie, okrem iného, aj kvôli požiaru
Hlavným dôvodom pre vznik značky Sony Ericsson bolo spojenie odborných znalostí spoločnosti Sony v oblasti spotrebnej elektroniky s technologickými znalosťami spoločnosti Ericsson v oblasti komunikácií.
Pri spájaní však veľkú úlohu zohral aj požiar továrne na výrobu čipov. Ericsson totiž nakupoval čipy pre svoje potreby od spoločnosti Philips, ktorej továreň na ich výrobu vyhorela. V dôsledku tejto udalosti nebol Philips schopný dodávať Ericssonu dostatočný počet čipov a firma tak čelila obrovskej strate. Hovorilo sa dokonca aj o tom, že Ericsson bude musieť predať niektorú zo svojich divízií, no napokon sa dohodol na spolupráci s japonskou značkou Sony.
Sony bola ešte pred samotným spojením len okrajovým hráčom na trhu mobilných telefónov. Jej podiel bol menej ako jedno percento. Ericsson bol však úspešnejší o niečo viac, nakoľko mu patrilo 3. miesto medzi všetkými výrobcami. Spoločná firma Sony Ericsson vznikla 1. októbra 2001 so sídlom v Londýne, pričom obe spoločnosti prestali s vývojom svojich vlastných zariadení.
Spoločná firma pokrývala širokú škálu oblastí ako je vývoj, výroba a marketing. Postupne si dala za cieľ osloviť svojimi produktmi všetky hlavné trhy Európy, Ázie, či Spojených štátov. Svoje prvé spoločné výrobky začala firma predstavovať už v roku 2002.
Prvý model podľa predlohy
Stratégiou spoločnosti Sony Ericsson bolo uvedenie nových modelov, ktoré budú schopné vytvárať digitálne fotografie, prezerať videoklipy, sťahovať, či poskytovať množstvo multimediálnych funkcií. Prvým spoločným mobilným telefónom bol model Sony Ericsson T68i. Nebolo to úplne nové zariadenie, pretože bol vyrobený na základe predchádzajúceho modelu Ericsson T68, vtedy ešte samostatnej firmy Ericsson.
Tento mobilný telefón doslova šokoval práve tým, že šlo o prvé zariadenie s farebným displejom, ktoré bolo masovo predávané. V tom čase už existovalo pár modelov s farebným displejom od iných značiek, no práve tento model bol najžiadanejší. Vynikal na tú dobu veľmi atraktívnym dizajnom, kompaktnými rozmermi a zaujímavou novinkou v podobe stredového joysticku.
Rozlíšenie obrazovky bolo 101 x 80 pixelov a displej podporoval až 256 farieb. Telefón podporoval aj MMS správy, ktoré v tom čase boli dostupné len u niektorých operátorov. Telefón taktiež podporoval funkcie ako Bluetooth, GPRS, SMS a prispôsobiteľné vyzváňacie tóny. Parametre znejú na dnešnú dobu veľmi smiešne, no v tom čase šlo o telefón, ktorý značke Sony Ericsson otvoril dvere k zákazníkom na celom svete.
Rôzne kategórie pre rôzne skupiny zákazníkov
V roku 2003 spoločnosť predstavila model Sony Ericsson T610. Kombinácia striebornej s červenou alebo modrou farbou pôsobila prémiovo a išlo o model, ktorý si obľúbilo veľké množstvo zákazníkov. Aj ja sám som vlastnil tento model a pamätám si na to, ako som sa strašne tešil, keď som ho držal prvý raz v rukách. Išlo totiž o telefón, ktorého displej mal rozlíšenie 128 x 160 pixelov a obrazovka podporovala „až“ 65 tisíc farieb.
V roku 2003 boli fotoaparáty pomerne niečím zriedkavým, pričom boli viditeľné hlavne pri niektorých modeloch značky Nokia. Model T610 však prinášal fotoaparát s rozlíšením 0,1 MPx, pričom dokázal zachytiť obrázky s rozlíšením 288 x 352 pixelov. Tie si si mohol uložiť na „obrovskú“ 2 MB pamäť.
Sony Ericsson svoj počiatočný úspech na trhu dosiahol aj tým, že svoje zariadenia začal kategorizovať podľa toho, čo poskytujú a pre akú skupinu zákazníkov sú určené. Toto však robili aj ďalšie spoločnosti, ako napríklad Nokia. Séria C a K s fotoaparátom Cyber-Shot (C905, K7900, K800 alebo C702) boli určené pre ľudí, ktorí si potrpeli na kvalitné fotografie. Séria P (P910, P990, P1) bola určená skôr pre manažérov, nakoľko šlo o väčšie pracovné telefóny.
Séria S (S710, S500) bola známa svojím posuvným telom. Telefón poskytoval aj klávesnicu, ktorá však bola skrytá pod prednou časťou telefónu. Tieto telefóny boli spravidla vždy o niečo hrubšie. Séria Z (Z300, Z310, Z530, Z750) predstavovala takzvané „véčka“ alebo vyklápacie telefóny, ktoré boli obľúbené predovšetkým u nežnejšieho pohlavia, nakoľko ponúkali veľmi veľkú výhodu, ktorou je kompaktnosť.
Série J (J600, J300) a T (T270, T280, T303, T630, T610) patrili medzi najmodernejšie z hľadiska použitých technológií, pričom boli určené pre širokú skupinu zákazníkov. Najcharakteristickejšou sériou pre značku Sony Ericsson však bola tá s označením W (W200, W350, W380, W580, W880, W760, W610).
V tom čase malo Sony už veľmi dobré meno na hudobnom poli a preto bolo vytvorenie tejto série absolútne logickým krokom, ktorý spoločnosti priniesol veľký úspech. Táto séria sa orientovala predovšetkým na kvalitné hudobné prehrávače, FM rádio, úložný priestor, či kvalitné slúchadlá.
Najpredávanejší model a čoraz väčší prepad
Sony Ericsson mal síce veľmi dobré telefóny, no jeho veľkým problémom bola ich cena, s ktorou často nedokázal konkurovať iným značkám. Niektoré modely boli jednoducho pre väčšiu časť zákazníkov nedostupné. Aj z tohto dôvodu nemala spoločnosť zisky v takých číslach, aké si predstavovala.
V roku 2005 spoločnosť predstavila model, ktorý sa navždy zapísal do histórie Sony Ericsson. Model K750i bol telefón na ktorý som sa v tom čase neskutočne tešil, nakoľko mal až 2 MPx fotoaparát s automatickým zaostrovaním, MP3 prehrávač a slot na pamäťové karty. S týmto telefónom som bol v tej dobe ako malý chlapec, jednoducho frajer. Tento model sa stal navyše najpredávanejším v celej histórii spoločnosti Sony Ericsson.
V tom istom roku bol predstavený aj model zo série „Walkman“ s označením W800i. Tento model bol charakteristický najmä farebnou kombináciou striebornej so žiarivo oranžovou. Ponúkal 2 MPx fotoaparát, TFT displej s rozlíšením 176 x 220 pixelov, 34 MB internú pamäť a slot na pamäťové karty.
Najväčšou prednosťou tohto modelu a aj celej série W bol najmä kvalitný MP3 prehrávač s rôznymi funkciami a prémiové slúchadlá, ktoré už boli obsahom balenia. Slúchadlá hrali naozaj špičkovo a v tom čase ich bolo možné samostatne kúpiť za niekoľko tisíc korún.
V roku 2006 bol predstavený telefón K790i, pričom išlo pravdepodobne o posledný model, ktorý bol pre spoločnosť úspešným. Tento model ponúkal TFT displej s rozlíšením 240 x 320 pixelov (QVGA), 64 MB pamäť a slot na pamäťové karty. Hlavnou prednosťou bol však fotoaparát Cyber-Shot s rozlíšením 3 MPx a s xenónovým bleskom, čo bolo v tom čase niečo úžasné.
Začiatok konca?
Rok na to spoločnosť predstavila nástupcu s označením K810i. Dizajn bol jemne futuristický, nakoľko gombíky boli striebornej farby kruhového tvaru. Mnoho fanúšikov sa tešilo hlavne na vylepšený fotoaparát, nakoľko Nokia už mala mimoriadne obľúbený model N95 s vyšším rozlíšením. Fanúšikovia však zostali sklamaní, nakoľko spoločnosť do tohto modelu dala ten istý fotoaparát ako v predchádzajúcom modeli, čo sa odzrkadlilo aj na predajoch.
Neskôr sa začal prepadávať zisk spoločnosti ešte viac a tak sa schyľovalo k masívnej reorganizácii, ktorá okrem iného znamenala aj prepúšťanie tisícok zamestnancov. Z 12 tisíc zamestnancov bolo napokon prepustených približne 5000.
Čísla spoločnosti nezachránili ani ďalšie modely a nebol na to ani dôvod. V januári 2007 predstavil Steve Jobs svetu iPhone, ktorý doslova pobláznil celý svet a Sony Ericsson jednoducho nedokázal na túto skutočnosť patrične zareagovať.
Hlavný dôvod zlyhania bol najmä ten, že spoločnosť neposkytovala inovatívne výrobky, tak ako to robila konkurencia.
Aj marketingová stratégia nebola natoľko účinná, aby prilákala dostatočné množstvo zákazníkov. Spoločnosť mala na svojom vrchole koncom roka 2006 až 9% podiel na trhu s mobilnými telefónmi, čím sa stala štvrtým najväčším výrobcom na svete.
Nová cesta Sony Mobile
Koncom októbra 2011 spoločnosť Sony oznámila, že získala podiel spoločnosti Ericsson za 1,05 miliardy eur, čím sa celá spoločnosť stala vlastníctvom Sony. Začiatkom roka 2012 dokončila Sony celú akvizíciu a o rok neskôr presunula sídlo do Tokia v Japonsku, aby sa mohla integrovať so svojou materskou spoločnosťou, ktorá sa zameriavala na výrobu spotrebičov.
Sony Mobile vytvorilo sériu Xperia, ktorá sa už zameriavala na výrobu smartfónov s operačným systémom Android. Vôbec prvým telefónom pod značkou Sony bol model Sony Xperia S. Neskôr začala aj s výrobou tabletov, smart hodiniek, či fitness náramkov.
Všetko zmenil príchod smartfónov
Sony Ericsson bola značka, ktorú si mnohí z nás určite pamätajú, nakoľko sme vlastnili niekoľko modelov. Obľúbené boli hlavne tie zo série T, K a W, ktoré boli charakteristické najnovšími technológiami, krásnym dizajnom a výborným multimediálnym vybavením. Stagnácia zapríčinila, že vedenie „zaspalo dobu“ a nepochopiteľne nepracovalo na vývoji inovovaných zariadení.
V tomto Sony Ericsson predbehla konkurencia s príchodom prvých smartfónov, ktoré predstavovali na trhu s mobilnými telefónmi revolúciu, ktorá absolútne pobláznila svet a o bežné telefóny bol čoraz nižší záujem. Ak by Sony Ericsson postupovala tak, ako poniektoré iné značky, tak verím tomu, že sme mohli byť svedkami výborných smartfónov, ktoré by ponúkali opäť niečo iné ako súčasné značky.
Samostatná Sony ešte zo začiatku slávila úspech so svojou sériou Xperia Z, no neskôr sa dostala do stavu, keď opätovne patrí k okrajovým hráčom na trhu. Neprichádza v podstate s ničím novým a špecifikáciami, či cenou ju hravo porážajú také spoločnosti ako je napríklad Huawei, či Xiaomi.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan" aj cena priehľadného LG
Ľudia si ju pýtajú už roky. Apple Watch čoskoro dostanú najlepšiu zdravotnú funkciu
Gigantická konzola či digitálne dedičstvo: 10 najčudnejších technologických vynálezov roka 2025
Apple Vision Pro dostal silnú konkurenciu. Tieto AR okuliare stoja zlomok jeho ceny a sú oveľa praktickejšie
Slovákov odpočúvajú, ani o tom nevedia. Takto zistíš, či sa to týka aj tvojho mobilu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Len dva dni pred útokom na gymnáziu o páchateľovi rozhodoval súd. Odmietol ústavnú psychiatrickú liečbu
„Lacná letenka neznamená hneď lacnú dovolenku,“ radí skúsená cestovateľka. Ak chceš ušetriť, na toto si dávaj pozor
Namiesto 500 iba 50 eur: Poslanci navrhujú výrazné zníženie poplatku za dôležitý úradný úkon
Revolučný objav v medicíne: Tajomstvo záchrany života sa ukrýva v očiach, tvrdia vedci
České dráhy získali Muskov internet. ZSSK chystá vlastnú modernizáciu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Len dva dni pred útokom na gymnáziu o páchateľovi rozhodoval súd. Odmietol ústavnú psychiatrickú liečbu
„Lacná letenka neznamená hneď lacnú dovolenku,“ radí skúsená cestovateľka. Ak chceš ušetriť, na toto si dávaj pozor
Namiesto 500 iba 50 eur: Poslanci navrhujú výrazné zníženie poplatku za dôležitý úradný úkon
Revolučný objav v medicíne: Tajomstvo záchrany života sa ukrýva v očiach, tvrdia vedci
České dráhy získali Muskov internet. ZSSK chystá vlastnú modernizáciu
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené