Cukrovka je jednou z najrýchlejšie rastúcich chronických chorôb na svete. Podľa Medzinárodnej federácie pre cukrovku (IDF) trpelo v roku 2021 týmto ochorením približne 537 miliónov ľudí vo veku 20-79 rokov. Vedci pritom odhadujú, že do roku 2045 toto číslo vzrastie na 783 miliónov a cukrovku bude mať každý ôsmy človek.

Na Slovensku trpí cukrovkou približne 349 700 dospelých. Toto číslo predstavuje prevalenciu cukrovky medzi dospelými na úrovni 8,4 % z celkovej dospelej populácie. Údaje sú z roku 2021 a je možné, že aktuálne čísla budú výrazne vyššie. Taktiež sa odhaduje, že viac ako 100 000 až 150 0000 dospelej populácie Slovenska ňou už trpí, len o tom stále nevie. Dôvodom sú nevýrazné symptómy a hladina cukru, ktorá je v súčasnosti u daného človeka v norme. Počet Slovákov s cukrovkou tak môže v roku 2024 presahovať cez pol milióna.

Toto ochorenie je tiež významnou príčinou úmrtnosti; v roku 2021 mu bolo pripísaných 6,7 milióna úmrtí, čo je vskutku závratné číslo. Teraz však svitla ohromná nádej pre ľudstvo. Portál Business Standard informuje, že čínski vedci zaznamenali prelomový úspech v oblasti liečenia cukrovky.

Vyliečili 59-ročného pacienta

Čínski vedci úspešne vyliečili diabetes pacienta pomocou inovatívnej bunkovej terapie. 59-ročný muž trpel cukrovkou 2. typu po dobu 25 rokov, pričom čelil vážnym zdravotným komplikáciám.

Napriek tomu, že mu v roku 2017 transplantovali obličku, pacient stratil väčšinu funkčných ostrovčekov pankreasu (Langerhansove ostrovčeky), ktoré sú rozhodujúce pre reguláciu hladín glukózy v krvi. Tie si vyžadovali niekoľko injekcií inzulínu denne, aby sa vyhol diabetickej kóme.

Freepik

V júli 2021 však podstúpil prelomovú operáciu pod vedením lekárskeho tímu z nemocnice Shanghai Changzheng, ktorý vyvinul inovatívnu bunkovú terapiu. Vedci použili a naprogramovali mononukleárne bunky periférnej krvi pacienta a premenili ich na „zárodkové bunky“, ktoré rekonštituovali tkanivo pankreatických ostrovčekov v umelom prostredí.

Inými slovami, tento experimentálny postup zahŕňal vytvorenie umelej verzie buniek, ktoré produkujú inzulín.

Nepotrebuje inzulín

Po transplantácii buniek v júli 2021 bol pacient do jedenástich týždňov zbavený externého inzulínu a jeho perorálna dávka lieku sa postupne znižovala, až kým do roka inzulín úplne nevysadil. Momentálne je muž 33 mesiacov bez podaného lieku.

„Vyšetrenia ukázali, že funkcia pankreatických ostrovčekov pacienta bola obnovená. Naša technológia dozrela a posunula hranice v oblasti regeneratívnej medicíny na liečbu cukrovky,“ povedal Yin Hao, vedúci výskumník v nemocnici Shanghai Changzheng.

Alternatíva, ktorá môže vyliečiť ľudstvo

Vedci na celom svete považujú transplantáciu Langerhansových ostrovčekov za sľubnú alternatívu a podrobne ju skúmajú. Timothy Kieffer, profesor na University of British Columbia, ocenil počínanie si čínskych vedcov. „Myslím si, že táto štúdia predstavuje dôležitý pokrok v oblasti bunkovej terapie cukrovky,“ uviedol hlavný riaditeľ spoločnosti Fractyl Health.

Podľa Medzinárodnej federácie pre cukrovku žije v Číne 140 miliónov ľudí s cukrovkou, z ktorých viac ako tretina je závislá od celoživotného podávania inzulínových injekcií. Táto nová bunková terapia by mohla výrazne znížiť počet týchto prípadov, a to nielen v Číne, ale aj vo zvyšku sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú