Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj nových zariadení, ktoré majú zmeniť svet, nie je ľahký ani pre tých najväčších tech-gigantov. Tí sa vo svojej histórii zvykli aj popáliť na produktoch, ktoré si verejnosť nezamilovala, alebo ich prekonala úspešnejšia konkurencia. Predstavenie nových zariadení je neraz ťažkou úlohou, ktorú v minulosti nezvládli ani mnohí veľkí výrobcovia a ich produkty tak skončili ako prešľapy.

Nintendo, Sony, Microsoft, či Apple patria medzi popredných svetových výrobcov, ktorí zvyknú svojimi počinmi diktovať smer vývoja nových technológií. Nie každý pokus týchto spoločností však splnil ich očakávania. Na svojom zozname majú totiž aj tak veľké firmy zopár zariadení, ktoré sa vo svete neujali. História elektronických zariadení tak obsahuje mnoho omylov, z ktorých sa spoločnosti poučili a veríme, že ich už nezopakujú.

Sony Betamax (1975)

Zobraziť celú galériu (16)
videoholic50s60s70s/YouTube

Začiatky 70-tých rokov minulého storočia predstavovali veľký súboj v prehrávaní domáceho videa, kde proti sebe stáli formáty VHS a Betamax. Takáto konkurencia rozdielnych produktov je úplne bežnou súčasťou vývoja technológií. V tomto prípade však spravilo veľkú chybu Sony, ktoré začalo s predajom svojho Betamaxu až v roku 1975. Aj keď bol tento formát na vyššej úrovni, jeho neúspech zapríčinil neskorý príchod na trh, ktorý do tej doby ovládli známe VHS-ky.

Apple Newton (1993)

V časoch, keď sa Apple ešte len sníval o titule najhodnotnejšej firmy sveta, chceli jeho inžinieri priniesť na svet nové zariadenie v podobe modelu Newton. Vtedajšie PDA však malo viacero nedostatkov, ktoré ho predurčili na istú záhubu. V prvom rade to bola na tie časy obrovská cena 700 dolárov. Takýto peniaz bol ochotný za písacie zariadenie s mizerným rozpoznávaním rukopisu zaplatiť len málokto. Zákazníkov Newton nezaujal ani rozmermi, ktoré činili 8,5″ na výšku a 4,5″ na šírku. Apple Newton bol takým neúspechom, že si z neho dokonca uťahovali aj Simpsonovci.

Microsoft Bob (1995)

Zobraziť celú galériu (16)
TopWindowsTutorials/YouTube

S nápadom na nové, prívetivejšie prostredie pre Windows prišla manželka Billa Gatesa, Melinda. Jej vyhliadky však čoskoro Microsoft zarazil, pretože takýto projekt precenil výkon vtedajších domácich počítačov. Jednoducho povedané, na to, aby mohol Microsoft Bob fungovať, potreboval viac výkonu, ktorý však bežným počítačom chýbal. S vtedajším výpočtovým výkonom si teda Bob príliš nerozumel a skúsenosti z jeho používania neboli vôbec pozitívne.

Nintendo Virtual Boy (1995)

Víziu priniesť revolúciu v hraní hier malo ešte pred 23 rokmi japonské Nintendo, ktoré ukázalo hernú konzolu s „virtuálnou realitou“. Toto zariadenie však malo poriadne ďaleko od očakávaní. Grafika pri hraní bola príliš chabá a hráčom spôsoboval Virtual Boy pri hraní skôr červeno-čiernu nočnú moru ako eufóriu. Z tohto odvážneho herného zariadenia sa nakoniec nepredal ani 1 milión kusov, čo je v histórii Nintenda rekordne nízke číslo.

Microsoft Zune (2006)

Nenechaj si ujsť
V roku 1999 bol Google len začínajúca spoločnosť s veľkým snom. Čo dnes robia prví zamestnanci?

Naháňanie sa za konkurenčnými produktami neobišlo ani Microsoft, ktorý chcel priniesť vlastného protivníka pre Apple iPod. Microsoft Zune tak vznikol ako odpoveď na tento kompaktný a prenosný prehrávač hudby. Model Zune sa však pre iPod nikdy nestal dostatočným konkurentom. Samotné zariadenie nebolo podľa vyjadrení Robbieho Bacha, bývalého šéfa zábavy a mobilného obchodu Microsoftu, zlé, no stále išlo len o produkt, ktorý sa bol stvorený, aby dohnal konkurenčný iPod. Záujem o Zune bol nízky, no veľkí fanúšikovia spoločnosti môžu zopár kúskov nájsť na eBay ešte aj dnes.

Mobile ESPN (2006)

Myšlienkou tohto projektu bolo ponúkať zariadenie, telefón, ktorý by používateľom poskytoval exkluzívny obsah a video, pričom by boli využité bezdrôtové siete mobilných operátorov. Rok 2006 bol v USA aj rokom, v ktorom sa na trhu rozmohli operátori virtuálnych sietí, medzi ktorých patril aj Disney, či Helio. Pre Mobile ESPN bol však na predstavení iba jediný telefón s tlačidlami, ktorý stál vtedy neuveriteľných 400 dolárov. Túto novinku si vtedy nekúpil ani jediný zákazník a ponúkané služby boli rýchlo zastavené.

HD-DVD (2006)

V roku 2006 sa rozhodla vylepšiť formát DVD nosičov Toshiba, ktorá začala propagovať svoje HD-DVD médiá. Obsah na týchto kvalitnejších dátových nosičoch sa dokonca predával aj pre Xbox 360, no na svojom riešení pracovalo aj japonské Sony. Práve táto firma vyhrala súboj so svojimi Blu-ray DVD nosičmi, ktoré uprednostnilo aj štúdio Warner Bros. To bol začiatok konca pre HD-DVD od Toshiby, ktorá produkciu týchto nosičov neskôr zastavila.

Joost (2007)

Tento nápad, na ktorom pracovala vtedy vychádzajúca hviezda, Mikea Volpiho, mal zmeniť spôsob, akým ľudia pozerali video obsah. Joost mal byť totiž peer-to-peer TV technológiou. Práve to však sčasti odsúdilo Joost na zánik, pretože mal s týmto prenosom problémy, ktoré však zasiahli aj jeho softvér, knižnicu a ďalšie súčasti. Miesto tohto projektu neskôr nahradilo Hulu a Joost bol po predstavení v roku 2007 zastavený o 2 roky neskôr.

Google Lively (2008)

Vtedy už jedna z najväčších spoločností sveta sa rozhodla konkurovať známej hre, ktorá bola v podstate iba prostredím pre sociálne interakcie. „Second Life“ tak mal dostať konkurenta od Googlu, ktorý sa chcel projektom „Lively“ vyšvihnúť. Po príchode ekonomickej krízy sa však situácia razantne zmenila a spoločnosť vývoj tohto prostredia rýchlo ukončila.

JooJoo (2009)

Nenechaj si ujsť
Pomalé umieranie tabletov? Apple proti tomu bojuje najviac

V dobe rozmachu iPadov za 499 dolárov sa chcel uplatniť aj rovnako drahý tablet JooJoo. Rovnaká cena, no slabý výkon nemohli byť dobrou kombináciou pre úspech v technologickom svete. Predaj tohto tabletu bol „prekvapujúco“ zastavený už rok po jeho predstavení.

The Nook (2009)

Pokus preraziť v kategórii elektronických čítačiek kníh spoločnosti Barnes & Noble, ktorá stála za zrodom The Nook, vôbec nevyšiel. Aj keď boli na chvíľu predaje celkom uspokojujúce, zákazníci tomuto produktu jednoducho nevedeli prísť na chuť. Spoločnosť navyše neinvestovala do marketingu, aby ich presvedčila o opaku. Ba čo viac, neskôr sa objavil lacný a jednoduchý Amazon Kindle, ktorý si pre čítanie e-kníh zamilovalo oveľa viac zákazníkov.

Qwikster (2011)

V septembri 2011 sa objavili správy, že Qwikster sa stane samostatným biznisom pre požičiavanie DVD nosičov. Tieto novinky sa však stretli s veľkou kritikou. Keď Netflix neskôr oznámil, že bude DVD doručovať až k domu zákazníka, plány Qwiksteru, ako aj jeho osud, boli spečatené.

HP Touchpad (2011)

Zobraziť celú galériu (16)
Unbox Therapy/YouTube

Tento tablet bol len jedným z mnohých a svojimi vlastnosťami nijako nevynikal. Nešlo o priameho protivníka pre Apple iPad a nakoniec sa z neho predalo iba 25 000 kusov. HP Touchpad bol spolu so systémom WebOS pochovaný len 1 a pol mesiaca po uvedení na trh. Byť len priemerný sa vo svete technológií vôbec nevypláca.

Facebook Home (2013)

Predstav si, že nevieš kontrolovať, čo sa objaví na tvojej zamknutej obrazovke smartfónu. Presne to priniesol Facebook Home, ktorý sa stal pre mnohých veľkou príťažou a jeho negatíva sa ukázali už krátko po predstavení. Facebook neskôr znížil predplatné z 99 dolárov len na 99 centov, no ani to jeho Home nezachránilo. Spoločnosť nakoniec tento projekt ukončila a tím inžinierov, ktorý ho vyvíjal, bol prepustený. Facebook Home bol dobrý jednoducho iba pre ľudí závislých na tejto sociálnej sieti.

Amazon Fire Phone (2013)

Nenechaj si ujsť
Legendárny Windows 95 opäť ožil. Takto by vyzeral, ak by ho Microsoft priniesol do smartfónov

Pokus Amazonu vstúpiť do segmentu smartfónov skončil v roku 2013 fiaskom. Model Fire Phone bol po predstavení predávaný iba 13 mesiacov. Počet kusov bol však obmedzený, čo vôbec neprispelo k jeho rozmachu. Amazon Fire Phone mal navyše disponovať 3D skenovaním tváre používateľa, čo sa neskôr ukázalo ako marketingový trik. Spoločnosti teda tento projekt vôbec nevyšiel a ukončila ho v roku 2014.

Samsung Galaxy Note 7 (2016)

Zobraziť celú galériu (16)
Marques Brownlee/YouTube

O tomto obrovskom zlyhaní kórejského výrobcu sme už počuli mnoho správ. Model Galaxy Note 7 mal byť vo svojej dobe najlepším smartfónom spoločnosti, no naopak sa stal jej najväčším omylom. Za všetko totiž mohli horiace batérie.

Kvôli bezpečnostnému riziku bol tento model nakoniec zakázaný aj v lietadlách a Samsung ho neskôr úplne stiahol z trhu, aby celý problém preskúmal. S líniou Note smartfónov to však výrobca nevzdal a o rok neskôr predstavil Galaxy Note 8, ktorý už zožal omnoho väčší úspech ako jeho predchodca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú