Večné vojny a plamenné diskusie, či je lepší Android, alebo iOS, akoby v poslednom čase výrazne ustali. Stále na ne na internete narazíš, no mám dojem, že väčšinu z nás už absolútne nezaujímajú.

Dnes platí, že nech už siahneš po smartfóne od akéhokoľvek výrobcu, bude veľmi dobre použiteľný, obstojne fotiť a rozhodne ho nebudeš mať chuť vyhodiť z okna – tak každý z nás spokojne používa to, čo mu viac vyhovuje a dáva zmysel vzhľadom na jeho rozpočet.

To je aj môj prípad. Kedysi dávno som po sérii Androidov prešiel na iPhone 5S. A hoci som odvtedy testoval nespočet mobilov s konkurenčným operačným systémom, primárnu SIM kartu som z telefónov od Apple nikdy nemal chuť vybrať na dlhšie než pár týždňov – teraz je rok 2022 a ja mám iPhone 13 Pro Max, teda to najlepšie, čo Apple (aspoň do septembra tohto roka) ponúka.

Čo mi bude chýbať a čo ma prekvapí na najlepšom telefóne od konkurencie?

Je iPhone najlepším telefónom na trhu? Netuším. iOS mi vyhovuje a Apple ma presvedčil siahnuť tiež po MacBooku Pro. Ak si však kúpim vec od Apple, je to kvôli jej vlastnostiam, nie špičkovému marketingu. iPad mi pri veľkom smartfóne a dostatočne prenosnom notebooku nikdy nedával zmysel, namiesto AirPods používam slúchadlá inej značky, Apple Music ma nikdy nelákalo skúšať namiesto Spotify, na Apple TV+ nepozerám nič a jeden a pol dňovú výdrž Apple Watch považujem za nedostatočnú.

Ako vidíš, v ekosystéme od Apple nie som totálne uzamknutý. Tým pádom by mal byť môj prechod na konkurenčný Samsung Galaxy S22 Ultra, teda to najvybavenejšie, najnadupanejšie a najpodobnejšie „môjmu“ iPhonu zo sveta Androidu, o niečo jednoduchší.

Cena je jasne v prospech Samsungu, ale…

Ceny v slovenských obchodoch neustále kolíšu, porovnávajme teda tie oficiálne. E-shop na webe Samsung.sk ponúka Samsung Galaxy S22 Ultra vo verzii s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom za 1 249 eur.

iPhone 13 Pro Max v základnej 128 GB konfigurácii stojí vo viedeňskom Apple Store aj v ponuke jedného z našich resellerov úplne rovnako, presne 1 249 eur. Mohlo by sa teda zdať, že mýtus o predražených iPhonoch dostáva poriadne trhliny.

Hoci si myslím, že 128 GB úložisko väčšine majiteľov postačí, predsa len… toto sú špičkové telefóny. Samsung láka na nahrávanie 8K videí, iPhone zasa na režim ProRes, ktorý je na 128-gigabajtovom modely obmedzený na maximálne Full HD rozlíšenie pri 30 FPS. Pre Full HD 60 FPS či nebodaj ProRes v 4K budeš potrebovať väčšie úložiská, ktoré má Galaxy S22 Ultra mierne lacnejšie.

1 TB verziu Kórejci neponúkajú, v takto veľkom iPhone však, v dobe cloudových úložísk, nevidím význam, pokiaľ nie si filmár a z nejakého dôvodu ti prekážajú normálne (bez)zrkadlovky.

Samsung Galaxy S22 Ultra (slovenské ceny v oficiálnom obchode): 

  • 128 GB (8GB RAM) za 1 249 eur
  • 256 GB (12 GB RAM) za 1 349 eur
  • 512 GB (12 GB RAM) za 1 449 eur

Apple iPhone 13 Pro Max (ceny v najbližšom oficiálnom Apple Store):

  • 128 GB za 1 249 eur
  • 256 GB za 1 369 eur
  • 512 GB za 1 599 eur
  • 1 TB za 1 829 eur
Dizajn – od fešáka prechádzam k pracantovi

O trojici zadných fotoaparátov iPhonov 13 Pro (Max) toho hejteri napísali už veľa. Faktom je, že ich zadná strana je pravdepodobne tou najikonickejšou vo svete smartfónov a ľudia okolo vás budú okamžite vedieť, aký máte mobil, čo občas rozprúdi diskusiu. Apple tiež okrem konzervatívnejšej bielej dáva na výber aj šedo-čiernu, modrú, zlatú či zelenú verziu a každá má rozhodne čosi do seba.

Nemôžem sa preto ubrániť dojmu, že Samsung Galaxy S22 Ultra je skrátka trochu nudnejší a až toľko parády nenamúti. Rozloženie foťákov do semaforu je ešte bizarnejšie, no opriem sa aj o objektívne „dáta“ – na výber je o jednu farbu menej a okrem bielej a čierne sú len dve „farebné“.

Dizajn Samsungu však má aj svoje výhody – hoci som si ako majitel iPhonov na nabíjanie Lightning zvykol a tento kábel mám na pracovnom stole, pri posteli aj v aute, občas mi niekde naozaj chýba. Prechod na USB-C v Galaxy S22 Ultra teda priniesol o starosť menej. Na cestách mobil nabijem rovnakým káblom (aj nabíjačkou) ako počítač a problém nebol ani v prípade, že som presadol do kamošovho auta, kde som bez problémov využil systém Android Auto s jeho káblom.

Sám mobil v puzdre nenosím. Najmä však z dôvodu, že iPhone považujem za naozaj krásne zariadenie a skrývať ho jednoducho nechcem. Chrániť svoj „nový“ Samsung by mi až tak neprekážalo, čo tentokrát vôbec nemyslím ako urážku. Aspoň som rád, že je pri náhodných pádoch chránený. Chválim tiež, že Samsung aj na Slovensku ponúka prakticky nekonečné množstvo oficiálneho príslušenstva – od krytov so stojančekom pre sledovanie videí, cez rôzne flipové puzdrá s otvormi pre always-on displej. Ja ich asi nevyužijem, no žiadny iný výrobca Androidov sa k Apple šírke ponuky ani nepribližuje.

Záver v tejto disciplíne je teda jasný: Nie, Galaxy S22 Ultra sa mi nepáči tak veľmi, ako iPhone. V praxi si však užívam oveľa praktickejší USB-C konektor a zrejme by som čoskoro začal vo veľkom využívať aj reverzné nabíjanie, kedy na chrbte mobilu môžem dobíjať napríklad slúchadlá Galaxy Buds alebo inteligentné hodinky.

Na iPhone 13 Pro (Max) sa mi páči možnosť využitia príslušenstva podporujúceho MagSafe, ale… Napríklad MagSafe peňaženku na karty som si kúpil už pred pár mesiacmi a použil som ju presne nulakrát. A pripájanie MagSafe nabíjačky je asi rovnako rýchle, ako pripojenie bežného kábla.

Každodenný život s aplikáciami je presne o tom istom

Samsung ponúka aplikáciu Smart Switch, ktorá do nového mobilu nainštaluje moje aplikácie, kontakty, fotografie a z Androidov väčšinou aj SMS-ky. V tomto prípade však prechod na nové zariadenie trochu „bolí“. Ak si totiž niekedy upgradoval na nový iPhone, vieš, že stačí mobil podržať v blízkosti toho starého a po kompletnom prenose dát (kedy zostane rovnaké aj rozloženie ikon na domácej ploche, nastavenie zvonenia alebo notifikácií), už stačí len nanovo nastaviť platobné karty pre ApplePay a odomykanie cez FaceID.

Je jasné, že pri prechode na konkurenčný Android to tak pohodlné byť nemôže. Upozorňujem len, že viac krokov budeš musieť urobiť aj v prípade, že si o pár mesiacov či rokov kúpiš nový Samsung (napr. Galaxy S23).

V praxi si všímam, že odomykanie tvárou na Samsungu (vďaka absencii infračervenej kamery a 3D skenu tváre) nie vždy funguje v úplnej tme a nestačí pre potvrdenie platieb v obchodoch. Používam však aj v displeji zabudovanú čítačku odtlačkov prstov a už po pár minútach je všetko tak intuitívne, že vlastne neviem, ktorý prvok pre odomykanie zareaguje skôr.

Platí, že mobil robia najmä aplikácie. Hoci ich pár vyzerá trochu inak, najmä čo sa týka umiestnení menu a iných drobností, prakticky nebudeš vnímať rozdiel v tom, či svoj Instagram, Messenger alebo čokoľvek iné používaš na Androide, alebo iOS. Galaxy S22 Ultra, respektíve Android, mi tiež dáva možnosť zobraziť dve aplikácie na rozdelenom displeji naraz v režime Split Screen, v praxi to však vlastne vôbec nevyužívam.

Pero S Pen, ktoré mal mať iPhone už dávno

Úplne niečo iné však platí pre pero S Pen, ktoré bolo v minulosti doménou už neexistujúcej série Galaxy Note. Majitelia týchto smartfónov sa po ohlásení jej konca rozhodne poriadne vydesili, no dnes už je jasné, že o obľúbený stylus neprídu. Samsung len zoštíhlil a sprehľadnil svoje portfólio, pričom pero sa teraz stalo súčasťou vlajkovej série S22, hoci exkluzívne len v najdrahšej verzii S22 Ultra.

Je bez debát, že veľká časť zákazníkov na pero nedá dopustiť. Pre mňa je nové a zatiaľ s ním len experimentujem. Vyťahujem ho však prakticky každý deň, dokonca aj pri surfovaní po webových stránkach. Nemyslím si, že je to rýchlejšie a moderné weby takto presné „ťukanie“ na položky nevyžadujú, pre ľudskú ruku je to mimoriadne prirodzené – úplne rovnako, ako písanie na papier.

A presne možnosť vytiahnuť pero a na „zhasnutý“ displej okamžite začať písať poznámky, som využíval najčastejšie. Môj rukopis je síce na displeji ešte 10-krát horší ako na skutočnom papieri, no rýchle poznámky ma už stihli zachrániť na pár poradách a meetingoch. Najmä v lete sa totiž všemožne vyhýbam noseniu rôznych tašiek, čiže poznámkový blok alebo zápisník skrátka nemám a „drzé“ písanie poznámok priamo na klávesnici sa nie vždy hodí. Galaxy S22 Ultra ako poznámkový blok je teda skutočne paráda aj napriek tomu, že poznámky musím trochu lúštiť.

Je tu aj funkcia automatického rozpoznávania a prevodu písaného písma, no tá nefunguje úplne 100 %. Hlavne však platí, že ak si na pero nezvykneš, jednoducho ho z tela mobilu nebudeš vyberať. Displej iPhonu so žiadnym perom kompatibilný nie je, hoci Apple má vo svojej stajni už dve generácie Apple Pen. Asi treba predávať iPady.

Notifikáciám jednoducho stále nerozumiem

Už som spomínal, že prechod na Android so sebou nesie aj nutnosť nastaviť podrobnosti pre každú nainštalovanú aplikáciu zvlášť. Na iPhone som si, naopak, za tie roky presne nastavil, ktorá aplikácia má rozsvietiť displej a upútať moju pozornosť okamžite, ktorá sa len skryje v hornej lište, ktorá na seba upozorní decentným číslom vedľa ikony a ktoré aplikácie skrátka sklapú navždy. Takže fakt, že ma zrazu cez deň otravuje viac upozornení, nekritizujem. V priebehu pár dní či týždňov niečo povypínam a podrobnejšie nastavím.

Roky však absolútne nerozumiem spôsobu, akým Android s notifikáciami pracuje – a úprimne, je to zrejme hlavný dôvod, prečo som zostával verný iOS. V minulých verziách Androidu sa dokonca notifikácie ani nezobrazovali chronologicky, ale podľa zvláštnej „priority“, o ktorej Android rozhodoval úplne zle.

Často som po rozkliknutí notifikácií videl napríklad bezvýznamnú odpoveď pod príspevkom kdesi na Facebooku, no dôležitú správu z Messengera prehliadnem, lebo sa k nej dostanem až po dlhom skrolovaní.

Zobraziť celú galériu (11)
Matúš Mitro/FonTech

Ideálne to nie je ani na Samsungu Galaxy S22 Ultra. Napríklad uzamykacia obrazovka. Je obrovská, s veľkosťou 6,8-palcov, no ja na telefóne vidím len hodiny a ikony pár aplikácií, ktoré sa mi snažia niečo povedať. Nepomôže ani ich rozkliknutie, zobrazí sa totiž len pár riadkov a to najpodstatnejšie stále zostane skryté. Prečo obrazovka nie je odhora dolu posiata roztvorenými notifikáciami ako na iPhone, aby som sa vedel rozhodnúť, či musím reagovať, alebo nie, s čo najmenším počtom dotykov na mobil?

Samsung a jeho AMOLED displej sa snažia aspoň o akési rozsvietenie pri príchode novej správy, tá sa však zobrazí len v jednom riadku úplne hore a na príliš krátky čas, takže sa tak či tak nedá prečítať celá. Upozornenia budú pre každého, kto prechádza z iOS, beh na veľmi dlhú trať. Možno to má byť príležitosť všetko vypnúť úplne a nebyť otrokom svojho zariadenia.

Drobnosti navyše

Naopak, mierne lepšie sa mi so Samsungom platí v obchodoch, keďže mobil stačí len odomknúť a priložiť k terminálu. Na iPhone je vždy treba otvoriť aplikáciu Wallet (Peňaženka) dvojklikom na vypínač, čo sa minimálne raz za deň nepodarí na prvýkrát a ty len blikáš mobilom, snažíš sa naskenovať tvár a mierne brzdíš nervóznych zákazníkov za tebou.

Niekedy poteší aj možnosť nastaviť si na Androide všetko možné. Okrem domácej obrazovky môžeš mať aplikácie aj v bočnom paneli, napríklad tie, ktoré používaš špecificky s perom S Pen. A ponuka aplikácii v Google Play je vlastne oveľa širšia. A to nemyslím tie od veľkých vývojárov. Na Androide platí, že ak ti nejaká funkcia chýba, pravdepodobne existuje apka, ktorá ju do mobilu pridá. Chceš vidieť teplotu v hornej lište? Stiahni si apku. Chceš aby mobil doručenú SMS preposlal na iné číslo? Pohľadaj v Google Play. Na uzavretom iPhone nemožné.

Podobné je to aj s widgetmi na domácej obrazovke. V posledných verziách iOS ich už môžeš používať aj na iPhonoch, no priznajme si, že väčšina z nich nestojí za nič. Na Androidoch majú dlhú tradíciu, je ich násobne viac a fungujú príkladne. Páči sa mi možnosť mať cez jednu celú obrazovku kalendár, počasie v rôznych lokalitách naraz a podobne. Vďaka možnosti prispôsobiť si prakticky všetko, bude homescreen vyzerať presne ako chceš ty, bude praktickejší a rýchlejšie ovládateľný.

Niekedy je však priveľa možností na škodu. Napríklad položky v Nastaveniach, ktoré sa ma pýtajú, či chcem používať Full HD rozlíšenie displeja, alebo plných 1 440 x 3 200 bodov. Respektíve, či sa mi viac vyhovuje 120 Hz alebo 60 Hz šetriacich batériu. Chcel by som, aby mi zariadenie vždy dávalo to najlepšie úplne automaticky – najkrajší obraz, ale aj čo najdlhšiu výdrž batérie.

Fotoparáty obaja na výbornú, každý vo svojom segmente

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Samsung Apple pri porovnaní fotoaparátov totálne zničil. Naznačovalo by to porovnanie papierových parametrov:

Samsung Galaxy S22 Ultra:

  • hlavný fotoaparát so 108 Mpix (f/1.8), optická stabilizácia, 8K video
  • širokouhlý fotoaparát, 12 Mpix (f/2.2)
  • 2x teleobjektív 10 Mpix, optická stabilizácia, 10x optický zoom, 100x digitálny Space Zoom
  • predný fotoaparát 40 Mpix, automatické zaostrovanie

Apple iPhone 13 Pro Max

  • hlavný fotoaparát so 12 Mpix (f/1.5), optická stabilizácia, 4K video
  • širokouhlý fotoaparát, 12 Mpix (f/1.8), makro režim
  • teleobjektív 12 Mpix, optická stabulizácia, 3x optický zoom

Hneď na úvod však treba trochu skresať nadšenie zo 108 MPx snímača v Galaxy S22 Ultra. Áno, v špeciálnom režime môžeš urobiť záber s plným rozlíšením, v praxi to však nemá veľmi význam. Možno len pre výrobu nejakej zväčšeniny na plagáty či billboardy.

Zobraziť celú galériu (11)
Matúš Mitro/FonTech

V základom režime mobil robí rovnako veľké 12 MPx fotografie (4 000 x 3 000 pixelov) ako iPhone. Obrovský čip a rozlíšenie sa používa takmer výhradne pri zoomovaní, kedy telefón kombináciou optického priblíženia a digitálnych výrezov ponúka všetky tie Space Zoom čary.

Fontech

Aký je teda výsledok? Rozlíšenie Samsungu má teda navrch v 1 % prípadov (alebo skôr ešte výrazne menej), kedy naozaj budeš potrebovať maximálne veľkú fotku so 108 MPx. Telefón ale naozaj ponúka lepšie zoomovanie ako iPhone. Lenže, už 10-násobný zoom nebudeš používať na žiadne umelecké fotografie, pretože kvalita záberov výrazne degraduje.

No a Space Zoom – je naozaj úctihodné, ako špičkovo má Samsung vyriešenú stabilizáciu a z možností priblížiť si objekt, ktorý ani nevidíš voľným okom, padneš na zadok. Space Zoom ale nebudeš využívať na fotenie. Je to skôr na „pozretie sa“ do diaľky, prípadne bleskovú momentku, kedy si odfotíš otváracie hodiny alebo oznam na prevádzke, prípadne niečo pošleš kamošom cez Messenger. Na kvalitu sa tu teda nehrá a bez funkcie sa rozhodne dá žiť.

Oveľa viac tak oceníš vyššie rozlíšenie predného fotoaparátu S22-ky a najmä jeho schopnosť automaticky zaostrovať. Pozadie za tvojím portrétom tak bude prirodzenejšie rozmazané a všetci vlogeri, influenceri a YouTuberi zrejme získajú lepší nástroj.

Nešpekuluj. Pri fotení a videách je to 1:1

Hĺbkových porovnaní kvality záberov zo Samsungu a iPhone sú celé mraky, aj od naozajstných profesionálov. Niektoré rozdiely si po presedlaní na kórejskú loď okamžite všímam aj ja. Samsung má trochu neutrálnejšie (vernejšie) farby, teplejšie zábery z iPhonu sú zasa ľúbivejšie, no v špecifických scénach postprocesing si občas uletí niekam mimo. V statických záberoch a pri úžasnej stabilizácii videí, prípadne aj za momentkové zoomovanie, by som tak Samsungu za jasnú jednotku pridal aj obligátne plusko.

Fontech

Foťák iPhonu mi ale príde prehľadnejší, rýchlejšie ovládateľný a bez zbytočných režimov – skrátka fotky, ktoré sú skoro tak dobré ako na Samsungu, cvakneš o niečo rýchlejšie. Podobné je to pri nočných záberoch. Samsung je vernejší, iPhone trochu jasnejší. Niekedy je lepšie jedno, inokedy druhé.

Pri nakrúcaní videí by som však siahol po iPhone. Klipy z tmavšieho prostredia sú svetlejšie (na videu je to dôležitejšie, ako na fotkách) a video prirodzenejšie. Bonusom je aj filmový režim iPhonu. Samsung síce ponúka 8K video, ale považujem ho za úplne zbytočné. Skrátka, rozhodne neurobíš chybu so žiadnym z konkurentov. Samsung na fotky a zoom, iPhone na videá.

[twenty20 img1=“332564″ img2=“332565″ offset=“0.5″ hover=“true“]

Po prechode som však bojoval s tým, ako fotografie z Galaxy S22 Ultra dostať do počítača. Kábel pri počítači s macOS nie je ideálne riešenie a v roku 2022 ho nechcem ani pri Windowse. Skrátka, možnosť do pár sekúnd preniesť 5 minútové 4K video cez AirDrop nič nenahradí a pomerne dosť nadávam. Fotografie prenášam cez Google Disk, video predsa len káblom a cez appku Android FileTransfer.

Verím, že život s kombináciou Galaxy S22 Ultra + Windows by bol trochu jednoduchší. Na svojom hernom PC som skúšal softvér Samsung DeX, ktorý síce vyžaduje inštaláciu, no dáva ti možnosť mobil ovládať ešte do väčšej hĺbky, ako Continuity v rámci ekosystému Apple. V jednom okne napríklad vidíš skutočný obsah displeja na mobile a presuny súborov sú doslova hračkou.

Pre používateľov s macOS však DeX dostupný nie je. Apple si nás zamyká celkom šikovne. Rovnomenné rozhranie DeX spustíš aj priamo z mobilu a bez PC, keď sa zobrazí na veľkom monitore či smart televízore, ku ktorým sa dokáže pripojiť bezdrôtovo. No v tomto prípade si z mobilu urobíš desktop. Teoreticky si to viem predstaviť napríklad pri sledovaní filmov alebo prezentovaní, ak si so sebou nezoberiem notebook.

Zmeny vo výdrži batérie ma prekvapili

Nový Samsubg Galaxy S22 Ultra ponúka obrovskú 5 000 mAh batériu, kým Apple použil len 4 352 mAh akumulátor. Podľa pohľadu na papierové špecifikácie by mi tak Samsung mal ponúknuť väčšiu výdrž na jedno nabitie.

Realita je však opačná. iPhone v čase, kedy len leží so zhasnutým displejom, nežerie prakticky nič a aj po spriemerovaní celej prevádzky, pravdepodobne vďaka otvorenejšiemu operačnému systému Android, kde na pozadí beží celý rad ďalších procesov, vyššiemu rozlíšeniu displeja či trvalému požívaniu 120 Hz technológie, vydrží S22 Ultra o niečo kratšie. Rozdiel to však nie je nijako zásadný, v praxi môže ísť o pätinu, v extrémnych prípadoch štvrtinu času. Tento nedostatok trochu sťahuje rýchlejšie nabíjanie a už spomenutá lepšia dostupnosť cudzích USB-C káblov.

Obe vlajkové lode však majú luxusnú rezervu, aby ti ponúkli aj jeden a pol dňovú výdrž. Ako pri iPhone, tak pri Samsungu sa tak môžeš spoľahnúť na to, že telefón počas dňa určite nevybiješ, nech už budeš robiť čokoľvek.

Vrátim sa späť?

Odloženie iPhonu a presun SIM karty do najvybavenejšieho Samsungu súčasnosti mi potvrdilo to, čo som tušil už pár posledných mesiacov. Ak dnes nekupuješ najlacnejší Android, ale máš dostatok peňazí na vlajkovú loď niektorého z výrobcov, určite nebudeš sklamaný. Či bude mobil fotiť a nahrávať videá o niečo lepšie, alebo o niečo horšie ako najpredávanejší, a tým pádom aj najobľúbenejšší smartfón na trhu vo svojej špičkovej verzii, je už celkom jedno.

Dlhoročnému majiteľovi iPhonov budú prekážať najmä drobnosti, na ktoré bol zvyknutý, prípadne úzko súvisia s používaním ostatných Apple produktov. Ak chceš prenos fotografií do Macu, bude to menej pohodlné, ak si závislý na Apple Watch, budeš mať problém. So všetkým ostatným sa dá žiť, na notifikácie si pravidelne zanadávaš a občas sa potešíš, že môžeš ťahať menej káblov.

Ak by som však raz prechádzal do vôd Androidu natrvalo, pravdepodobne by to bol práve prístav s vlajkami Samsungu. Kvôli plnej podpore Google služieb, špičkovým fotoaparátom alebo najprepracovanejšom prepojení s Windowsom bez káblov. Svoje určite zohrá aj ponuka smart hodiniek alebo príslušenstva s rovnakým logom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú