Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Geoscience uskutočnili revolučný objav. Ukázalo sa totiž, že kyslík môže vznikať na miestach, kam nedopadne ani jediný svetelný lúč. Ukázalo sa totiž, že minerálne usadeniny na morskom dne známe ako „polymetalické uzliny“  produkujú kyslík v úplnej tme. Tento objav vyvracia dlhodobý názor, že produkcia kyslíka vyžaduje slnečné svetlo a fotosyntézu morských rastlín. Na tému upozornil portál BBC.

Kyslík z hlbín oceánu

Ako ďalej informuje portál ScienceAlert, v hĺbke zhruba 5 km pod hladinou mora kde nedopadajú žiadne slnečné lúče uvedené minerály rozkladajú morskú vodu na vodík a kyslík, pričom fungujú ako prirodzené batérie. Ako prvý si tento tzv. „temný kyslík“ všimol Andrew Sweetman pri meraní hladín kyslíka na morskom dne, keď posudzoval vplyv hlbokomorskej ťažby.

NOAA

Sweetman a jeho tím vykonali svoj výskum v zóne Clarion-Clipperton, hlbokej morskej oblasti medzi Havajom a Mexikom. Táto oblasť je bohatá na polymetalické uzlíny, ktoré sa formovali milióny rokov. Tieto uzliny obsahujú cenné kovy ako lítium, kobalt a meď, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu batérií, čo priťahuje záujem ťažobných spoločností. Vedci však varujú, že ťažba by mohla narušiť túto produkciu kyslíka a poškodiť hlbokomorské ekosystémy.

„Je to ako vkladať batérie do baterky. Vložíš jednu, nič sa nerozsvieti, vložíš dve a máš dostatok napätie na jej zapnutie,“ objasňuje Sweetman „takže keď uzliny sedia na morskom dnes a sú vo vzájomnom kontakte, fungujú ako viacero vzájomne prepojených batérií“, dodáva.

„Ak vložíte batériu do morskej vody, začne šumieť. Je to preto, že elektrický prúd v skutočnosti štiepi morskú vodu na kyslík a vodík. Myslíme si, že sa to deje s týmito uzlinami v ich prirodzenom stave,“ objasňuje Sweetman.

Bádatelia stihli otestovať svoju teóriu aj v laboratóriu pričom zistili, že tieto „uzliny“ generujú napätie porovnateľné s AA batériami. V prípade vysokej koncentrácie na morskom dne dokážu produkovať dostatok prúdu na rozklad molekúl vody, čím sa uvoľňuje kyslík. Inak povedané, v dostatočnom množstve dokážu generovať tieto polymetalické uzliny dostatok prúdu na elektrolýzu morskej vody.

Franz Geiger/Northwestern University)

Tento objav má významné dôsledky vo viacerých oblastiach. Okrem zmeny nášho chápania produkcie kyslíka na Zemi, prináša aj nové otázky o možnom vzniku kyslíka na iných planétach a mesiacoch. Ak sa podobné procesy vyskytujú aj niekde inde vo vesmíre, potom by mohol existovať život aj na takýchto miestach. Nová štúdia tiež  naznačuje, že by sme mali zvážiť alternatívne teórie o vzniku života na Zemi, ktoré sa líšia od tých, ktoré sú aktuálne akceptované.

Mimo to, ťažba týchto minerálov môže mať neblahé ekologické dôsledky. Ich ťažba by totiž mohla narušiť produkciu kyslíka a poškodiť hlbokomorské ekosystémy. Aj preto viac ako 800 vedcov podpísalo petíciu, kde vyzývajú ťažobné spoločnosti na pozastavenie ťažby, kým sa dôkladne nepreskúma zmieňovaný proces a jeho ekologický význam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú