Európa je vďaka nedávnemu testu svojej najnovšej rakety Ariane 6 opäť v hre, schopná vynášať svoje satelity bez toho, aby sa musela spoliehať na iné krajiny. Ešte pred vypuknutím krvavej vojny na Ukrajine Európska vesmírna agentúra spolupracovala aj s Ruskom, ktoré predávalo lety svojich rakiet Sojuz, avšak táto spolupráca v reakcii na ruskú agresiu skončila.

Zároveň sa ale začali míňať rakety Ariane 5, ktoré mali byť už dávnejšie nahradené novou Ariane 6, kvôli čomu ostala Európa istú dobu bez vlastných rakiet schopných vynášať stredne veľké či veľké satelity. Aj keď nie je Ariane 6 vzhľadom na vyvíjajúcu sa raketovú techniku ani zďaleka dokonalou náhradou, k čomu sa dostaneme neskôr, jej inauguračná misia priniesla správy, ktoré európski astronómovia potrebovali. Nie všetky družice ale túto misiu prežili.

ESA naberá nový dych

Počas svojho inauguračného letu s označením VA262 odštartovala Ariane 6 v konfigurácii 62, teda s dvomi prídavnými raketovými motormi na pevné palivo. Tie slúžia na navýšenie nákladnej kapacity pomerne jednoduchým spôsobom a s nízkymi nákladmi v porovnaní s klasickými motormi na kvapalné palivo. Táto misia sa ale stala emočnou horskou dráhou, keďže nakoniec došlo aj k zlyhaniu jedného zo zásadných komponentov tohto masívneho stroja, vysvetľuje SpaceNews.

ESA

Raketa našťastie neniesla žiadny veľký satelit, ale len záťaž a niekoľko malých satelitov s celkovou hmotnosťou okolo 1 600 kg, keďže išlo predovšetkým o test a počítalo sa s tým, že môžu nové komponenty napriek intenzívnym testom a prípravám zlyhať a prekvapiť. Počiatočné fázy letu ale prebehli ukážkovo a k poruche došlo až v momente, keď druhý stupeň poháňaný motorom Vinci narazil na chybu systému zodpovedného za opätovný štart motora.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú