Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už pred niekoľkými desiatkami rokov sa niektorí vedci domnievali, že na Marse môžu existovať organické zlúčeniny, ktoré sa dokážu štiepiť na soli. Dnes sa ukazujú tieto teórie ako pravdivé. Skupine odborníkov z NASA sa totiž zrejme podarilo objaviť stopy organických solí. O téme informoval portál Futurism.

Objavili sme konečne stopy po živote na Marse?

Po senzačnom objave húb na Marse, ktorý sa napokon ukázal ako jeden gigantický podvod, prinášajú renomovaní vedci z Goddardovho centra pre vesmírne lety fascinujúcu správu. Na červenej planéte sú pravdepodobne prítomné organické soli, respektíve uhlík obsahujúce soli, ktoré podľa agentúry NASA možno považovať za chemické pozostatky organických zlúčenín.

Predtým, ako začneš jasať nadšením, by si mal vedieť, že objav zatiaľ nebol potvrdený, takže netreba robiť unáhlené závery.

Historicky prvá fotografia vytvorená na povrchu Marsu. Credits: NASA/JPL

Ak by sa však ukázalo, že objavené stopy sú skutočne organické soli (vedci nevylučujú iné možnosti), teórie o minulom živote na Marse by razom nabrali nový rozmer. Podľa štúdie publikovanej v žurnále Journal of Geophysical Research: Planets mohli organické zlúčeniny a soli vzniknúť na červenej planéte v dôsledku geologických procesov, alebo predstavujú pozostatky dávneho mikrobiálneho života.

Zistenia taktiež podporujú hypotézu, podľa ktorej môže byť Mars stále obývateľný, pretože aj na Zemi evidujeme organizmy získavajúce energiu z organických solí.

Ako sme už uviedli vyššie, objav organických solí nie je zatiaľ vôbec istý. Hlavný autor štúdie James MT Lewis so svojim tímom totiž disponuje iba nepriamymi dôkazmi získanými odparovaním hornín prostredníctvom prístroja SAM (Sample Analysis at Mars) nainštalovanom na rovery Curiosity. Definitívne rozpoznať, či sa jedná o organické soli, alebo sa vedci v skutočnosti pozerajú na niečo iné, bude však ešte poriadne „tvrdý oriešok.“

NEPREHLIADNI
Spravili sme osudovú chybu. Sú tu dôkazy, že sme Mars kontaminovali životom

Objav overovali aj v laboratóriu

Prenosné chemické laboratórium SAM totiž nie je schopné priamo určiť či sa jedná o organickú soľ. SAM funguje tak, že zohrieva odobraté vzorky marťanskej pôdy a hornín až na 1000°C, pričom vplyvom tejto teploty dochádza k rozpadu molekúl a uvoľňovaniu plynu.

Keďže rôzne molekuly sa rozpadajú pri iných teplotách, zistením, pri akých teplotách dochádza k ich rozpadu, dokážu vedci určiť, z čoho sa predmetná vzorka skladá.

Problém však je, že pri ohrievaní organickej soli dôjde iba k vytvoreniu jednoduchých plynov a tie sa rovnako dobre môžu uvoľňovať aj pri iných zlúčeninách.

NASA/JPL-Caltech

Podľa Lewisa by riešením mohol byť nástroj CheMin (Chemistry and Mineralogy), ktorý teoreticky organické soli dokáže detegovať. Háčik je ale v tom, že by sme ich museli objaviť v dostatočne veľkom množstve a CheMin ešte žiadne organické soli nedetegoval.

Autori štúdie sa však nespoliehali iba na rover a aj v laboratóriu podnikli zaujímavý experiment. V ňom sa snažili napodobniť prácu roveru Curiosity tým spôsobom, že analyzovali celý rad organických solí zmiešaných s práškom inertného oxidu kremičitého, čo replikovalo marťanské horniny, uvádza NASA na svojom webe.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Okrem toho skúmali aj vplyv pridávania chloristanu do zmesi oxidu kremičitého. Chloristany (soli odvodené od kyseliny chloristej) sú v podstate soli obsahujúce chlór a kyslík a na červenej planéte sú považované za bežné. Chloristany by tiež mohli komplikovať pátranie po organických látkach, čo napokon potvrdil aj Lewisov experiment.

Okrem toho sa ale ukázalo, že experimentálne vzorky obsahujúce chloristany sa lepšie zhodujú s údajmi získanými prístrojom SAM, v porovnaní so vzorkami, kde sa chloristany nenachádzali. Uvedené podľa dostupných informácií zvyšuje pravdepodobnosť, že na Marse sa skutočne podarilo objaviť organické soli.

Hoci experiment vyzeral sľubne a chemický podpis uvoľňovaných plynov bol rovnaký ako v prípade prístroja SAM, o priame potvrdenie sa nejedná ani zďaleka. Pátranie po organických soliach však bude pokračovať až keď sa roveru Curiosity podarí dostať do svojej novej destinácie – Mount Sharp v kráteri Gale.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú