Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa povoliť predaj amerických technológií čínskemu telekomunikačnému koncernu Huawei sa bude vzťahovať len na produkty široko dostupné po celom svete. Najcitlivejších komponentov sa týkať nebude.

Uviedol to v nedeľu (30.6.) Larry Kudlow, ekonomický poradca prezidenta Trumpa. Podľa neho ministerstvo obchodu udelí nejaké dodatočné licencie na široko dostupné komponenty, ktoré Huawei potrebuje. Bude sa to týkať najmä amerických výrobcov mikročipov, keďže tieto produkty sú široko dostupné aj v iných krajinách. Nepôjde teda o všeobecnú „amnestiu“ pre čínsky koncern, keďže pre USA sú otázky národnej bezpečnosti prvoradé.

Zrušenie reštrikcií nie je také jednoznačné

Agentúry cez víkend informovali o čiastočnom zrušení reštrikcií na dodávky komponentov pre Huawei. Ide o kľúčový prvok dohody dosiahnutej počas víkendu medzi prezidentom Donaldom Trumpom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o opätovnom obnovení obchodných rokovaní medzi oboma krajinami.

Zobraziť celú galériu (0)
Zvrat v situácii nastal po stretnutí oboch prezidentov, Wikipedia (úprava redakcie)

To vyvolalo kritiku zo strany amerických senátorov. USA totiž v máji zaradili Huawei na čierny zoznam firiem, s ktorými nesmú spoločnosti z USA obchodovať bez špeciálneho povolenia. Dôvodom sú jeho tesné väzby s čínskou vládou a spravodajskými agentúrami, ktoré by mohli využívať jej technológie na sledovanie.

Pretrvácajúce obavy USA o bezpečnosť

Huawei, najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení a druhý najväčší výrobca smartfónov popiera obvinenia, že jeho produkty predstavujú hrozbu pre bezpečnosť. Kudlow povedal, že Huawei zostáva na zozname. Dodal, že širšie obavy o bezpečnosť v prípade jeho zariadení budú súčasťou obnovených diskusií. Víkendová dohoda prezidentov v prípade Huawei neznamená „posledné slovo“, uzavrel Kudlow.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú