V honbe za neustále vyšším rozlíšením vyvíjajú spoločnosti displeje s čo najvyšším počtom pixelov. Vo svete počítačov sa doteraz bežne objavujú monitory s FullHD či 4K rozlíšením. Už tieto obrazovky ponúkajú dostatočne jemný obraz na akúkoľvek činnosť. Spoločnosť Dell však chcela priniesť ešte niečo dokonalejšie a jedinečný používateľský zážitok. Z toho dôvodu sa tak rozhodla svetu predstaviť vôbec prvý monitor s 8K rozlíšením.

Monitor s 8K rozlíšením od Dell obsahuje až 4-násobne viac pixelov ako obrazovka so 4K a až 16-krát viac pixelov ako klasický FullHD displej. 

8Kzdroj fotografie: Dell

Mnohým monitorom stačí iba jeden kábel pre ich fungovanie, no ten od Dell využíva dva. 

Novinku je taktiež možné používať iba s jedným káblom. Tento 8K monitor disponuje obnovovacou frekvenciou obrazu na úrovni 60 Hz, čo znamená, že dokáže obnoviť 33,2 miliónov pixelov až 60-krát za jedinú sekundu. Jeden kábel by takýto tok dát nezvládol, a preto sú zapotreby až dva káble. Pokiaľ je zapojený len jeden, tak obnovovacie frekvencia klesá na 30 Hz.

NVIDIAzdroj fotografie: YouTube/Marques Brownlee

No keď už raz niekto za tento monitor zaplatí takmer 4500 €, rozhodne ho bude chcieť využiť naplno. Netreba ale zabúdať, že pre prácu potrebuje aj dostatočne vybavenú grafickú kartu. Tá musí obsahovať dva nové DisplayPorty 1.4, aby bolo možné schopnosti monitora využiť skutočne naplno.

Dell pred odoslaním každý monitor kalibruje, aby boli farby nastavené čo najdokonalejšie. Zákazník potom dostane podrobnú správu, v ktorej sú všetky záznamy o kalibrácií farieb.

Dellzdroj fotografie: YouTube/Linus Tech Tips

Podľa používateľov, ktorí mali tú česť ho používať, má 8K monitor neuveriteľne ostrý obraz. Ale to ťa asi ani veľmi neprekvapí, no nie?  

Dell 8K monitorzdroj fotografie: Screenshot/YouTube/Marques Brownlee

Nenechaj si ujsť
15 najlepších notebookov roku 2017: Nadupané herné stroje aj kvalitné kúsky za rozumnú cenu

Mnohí na opísanie tohto jedinečného 8K monitora používajú samé superlatívy a podľa ich skúseností sa tomuto monitoru nič len tak nevyrovná. Filmy a videá na obrazovke vyzerajú skutočne živo a obraz je nesmierne detailný. „Môžete sedieť pri monitore ako blízko chcete, no aj tak nenájdete žiadne jeho nevýhody“, povedal Linus Sebastian.

8K rozlíšenie je skutočne detailné, no zatiaľ je len veľmi málo dostupného obsahu v takejto vysokej kvalite. 

Dell 8K monitorzdroj fotografie: YouTube/Linus Tech Tips

Na YouTube je síce možné nájsť zopár videí v 8K rozlíšení, no tie skôr slúžia iba na demonštračné účely. Na využitie plného potenciálu si teda budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať.

Ako vyzerá hranie v 8K?

Linus Sebastian (Linus Tech Tips) si ako jeden z mála vychutnal hranie hier na tejto novinke. Pri tejto príležitosti si zahral hry podobné známemu titulu Doom. Samozrejme, že pre takéto „luxusné“ hranie potreboval aj počítač s poriadne výkonným hardvérom. Po krátkej radosti však prišlo sklamanie, nakoľko hry boli veľmi nestabilné.

Dell 8K monitorzdroj fotografie: Marques Brownlee/YouTube

Naopak MKBHD si na 8K monitore Dell zas zahral známu rally hru Dirt a potvrdil, že pri hraní mal dojem, ako keby sledoval živé video. Všetky hry boli hrané na počítači, keďže zatiaľ žiadna konzola nepodporuje 8K rozlíšenie. Na trhu môžeme nájsť iba jednu, ktorá disponuje podporou 4K – PlayStation 4 Pro. Ďalšou bude až Xbox s kódovým označením Project Scorpio.

Na čo je vlastne takýto monitor dobrý, keď ho používatelia nevyužijú naplno?

Aj keď zatiaľ nie je dostupných veľa videí v 8K rozlíšení, tak zopár sa predsa len nájde a dostupné sú aj kamery schopné natáčať v tejto kvalite. Takýto monitor sa môže hodiť niekomu, kto pre svoju prácu nutne potrebuje upravovať 8K videá.

zdroj fotografie: YouTube/Linus Tech Tips

Nenechaj si ujsť
Acer má nadupané herné novinky: 4K monitor s HDR či ultra-tenký herný notebook

Trh sa však veľmi rýchlo mení a už čoskoro zrejme uvidíme viac obsahu v 8K. Dell je zatiaľ jedinou spoločnosťou, ktorá zákazníkom ponúka takýto monitor, no nebude trvať dlho a nasledovať ho budú aj ostatní známi výrobcovia.

Znamená príchod 8K monitora, že čoskoro na trh prídu aj 8K televízie alebo ešte stále sa oplatí investovať do 4K?

Monitory s 8K sú momentálne čerstvou novinkou na trhu, a preto je aj ich cena poriadne vysoká. Podobne ako 4K obrazovky pred pár rokmi, tak aj 8K monitory postupom času určite zlacnejú. To ale neznamená, že 4K už vyjde z módy. Obsahu v 8K je zatiaľ veľmi málo a doteraz bol natočený iba jediný film v tejto kvalite – Guardians of the Galaxy Vol. 2. Postupne však budú filmy a videá s touto vysokou kvalitou rozhodne obrazu pribúdať, no to sa zrejme nedá povedať o hrách.

LG UHD TVzdroj fotografie: LG

Hardvér v dnešných počítačoch je stavaný „len“ pre 4K a pri zdvojnásobení rozlíšenia hry vykazujú zásadnú nestabilitu. Pre náročných milovníkov konzol existuje riešenie v podobe PlayStation 4 Pro alebo si môžu počkať na nový Xbox. Aj keď sa filmy môžu čoskoro objavovať v 8K, tak pri hrách ešte potrvá nejaký čas, kým sa hardvérové komponenty vyvinú do štádia, kedy budú bez problémov zvládať aj toto vysoké rozlíšenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom