Kryptomenoví fanúšikovia a investori na Slovensku majú dôvod na radosť. Už nemusíš cestovať do zahraničia za účelom výrazného zníženia daní zo zisku z kryptomien. Parlamentom prešiel návrh zákona, podľa ktorého po roku držania zdaníš zisk iba 7 % sadzbou.

Prešiel až na druhý krát

Ešte v októbri sme informovali o prvom návrhu poslanca Petra Cmoreja zo strany SaS, ktorý ale v Národnej rade nedostal dostatočnú podporu. Neskôr sa pre Kryptomagazín vyjadril, „že negatívny výsledok bol nakoniec skôr nedorozumením. V každej strane majú systém akéhosi gazdovania. Určí sa poslanec, ktorý má návrh na starosti. V strane OĽANO vraj chceli hlasovať za, len ten, čo ukazoval sa pomýlil a neukázal palec hore vtedy, kedy mal.“

Ako ale počas diskusie Čo potrebuje krypto na Slovensku? uviedol poslanec, pred druhým čítaním ( v prvom návrh neprešiel) je možné urobiť výraznejšie zmeny a priblížiť sa k pôvodnému návrhu. Ak prejde zmena aj druhým čítaním, ktoré je naplánované na jún, účinnosť nadobudne 01.01.2024.

Kryptomenový biznis na Slovensku potrebuje lepšie podmienky

Zisk štátu pri výbere daní z kryptomien je absolútne zanedbateľný, pretože väčšina investorov ich drží anonymné a kvôli vysokej sadzbe odvodov a daní neprizná príjem. Zníženie daňovej záťaže pomôže zvýšiť príjem štátu a prinúti ľudí priznávať viac svoje zisky.

V súčasnosti naďalej pre fyzické osoby platí 19, respektíve 25 % daň a navyše 14 % odvody. Celkovo teda daňovo-odvodová záťaž na Slovensku môže byť až 39 %. Vysoká sadzba odrádzala investorov priznať príjem a podstúpiť radšej riziko alebo odcestovať do zahraničia. Niektoré štáty, ako napríklad Portugalsko, zaviedli dokonca 0 % daň.

Možnosti ako optimalizovať vysoké dane z kryptomien

Podmienka presunu daňovej rezidencie do iného štátu je zdržiavať sa fyzicky v krajine väčšinu času v roku. Napríklad 183 dní v Portugalsku a zvyšných 182 na Slovensku. Stávaš sa automaticky za daný rok rezidentom Portugalska. Ak počas tohto roka predáš kryptomeny, tak ich zdaníš podľa podmienok v danom štáte, kde si strávil väčšinu dní. Ak by si sa počas roka zdržiaval vo viacerých štátoch, zdaníš zisk v tom, kde si bol počas roka najviac dní.

Druhá možnosť, ktorá je v súčasnosti aj napriek vysokej sadzbe stále efektívna, je investovať do kryptomien cez s.r.o. Zaplatíš iba 15, respektíve 21 % daň.

Hlasovala väčšina poslancov za návrh

Z prítomných 145 poslancov hlasovalo za až 113. 28 sa zdržalo a iba 4 hlasovali proti. Najviac poslancov sa zdržalo z klubu SMER–SD. Proti hlasovali iba poslanci od Tomáša Tarabu a Tomáš Valášek. Ostatné poslanecké kluby a aj väčšina nezaradených poslancov (vrátane poslancov zo strany Hlas–SD), hlasovali za návrh.

Ako hlasovali poslanci pri zmene zákona o kryptomenách
Zobraziť celú galériu (1)
Ako hlasovali poslanci pri zmene zákona o kryptomenách. Zdroj: nrsr.sk

Má to jeden háčik

Ako sa už skôr vyjadril na diskusii poslanec Peter Cmorej, zníženie daní aj pre právnické osoby, čiže firmy by neprešlo, keďže u väčšiny podnikateľských činností je rovnaká daň. Pre kryptonadšencov, ktorí si posledné roky práve kvôli zle nastavenej daňovo-odvodovej legislatíve zakladali na investovanie do kryptomien firmy, to určite nie je dobrá správa.

Na opačnej strane, ak zákon prejde aj druhým čítaním, tak sa oplatí vybrať kryptomeny na fyzickú osobu a držať ich takouto formou.

Zníženie daňovo-odvodovej záťaže sa zároveň nebude týkať ani obchodov, ktoré kryptonadšenec zatvorí za skôr ako jeden rok od otvorenia, respektíve nákupu. Na druhej strane s veľkou pravdepodobnosťou prejdú zmeny v rámci administrácie a predmetom zdanenia zisku kryptomien bude až úkon, kedy kryptomeny rozmeníme za fiat. Pri zmene kryptomeny za kryptomenu nebudeme musieť už platiť daň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP