Okuliare pre virtuálnu realitu môžu poškodiť zrak. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter o tom informoval vývojár softvéru Danny Bittman, ktorý sa venoval projektu štyri roky a poškodenie spozoroval sám na sebe. „Po troch rokoch som navštívil očného lekára.
Mám obavy z budúceho používania okuliarov pre virtuálnu realitu. Vyskytol sa u mňa problém konvergencie očí, čo je ako dyslexia,“ uviedol s tým, že podľa lekára sú dôvodom práve spomínané okuliare. Bittman objasnil, že zariadenie používal aj šesť hodín denne v približne 30-minútových intervaloch.
Britské Združenie optometristov vyhlásilo, že zatiaľ nemá žiadne dôkazy o tom, že by okuliare pre virtuálnu realitu spôsobili trvalé poškodenie zraku. „Zatiaľ nemáme žiadne dôkazy, že by prístroj zapríčinil trvalé poškodenie zraku u detí alebo dospelých.

Existujú štúdie, ktoré sa zamerali na krátkodobé používanie zariadení, no tieto nepreukázali žiadne poškodenie,“ povedala pre BBC zástupkyňa združenia Ceri Smith-Jaynes. „Niektorí ľudia však trpia dočasnými symptómami, akými sú nevoľnosť, suché a podráždené oči, bolesť hlavy alebo únava zraku,“ dodala.
„Ak strávite celý deň bez prestávky vo virtuálnej realite, potom budete potrebovať prispôsobiť sa svetlu a inému vizuálnemu prostrediu v reálnom svete. Odporúčala by som spraviť si každú hodinu päť až desaťminútovú prestávku a využiť ju na pohyb, pozeranie sa von oknom alebo na krátku prechádzku,“ uviedla Smith-Jaynes.
Firma Oculus sa vyjadrila, že len jeden zo 4000 ľudí môže spozorovať „závraty, záchvaty, očné alebo svalové mykanie“. Takýmto ľuďom odporúča okamžite prestať používať výrobok a navštíviť lekára.
Lekári v minulosti varovali, že virtuálna realita môže spôsobiť namáhanie očí, pretože mozog musí spracovať vizuálne podnety inak ako normálne. Na okuliare pre virtuálnu realitu sa sťažovali aj používatelia, ktorí opisovali závraty a nevoľnosť.
Existujú zariadenia pre virtuálnu realitu, ktoré navrhli na zlepšenie zraku. Start-up GiveVision vytvoril zariadenie SightPlus, ktorého cieľom je napraviť zrak u ľudí, ktorým sa zhoršil zrak „nad rámec opravy“. Prístroj premieta video reálneho sveta do konkrétnej časti sietnice. Klinické testy v Moorfields Eye Hospital ukázali, že zrak sa zlepšil u 59 z celkovo 60 pacientov.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov
Články, ktoré hýbu svetom

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
