Na trhu inteligentných telefónov je veľká konkurencia. Výrobcovia súťažia v tom, kto z nich prinesie na trh zariadenie, ktoré čo najviac rozvíri hladiny internetu. Po smartfónoch Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X, ktorým sa niečo podobné podarilo, čínsky výrobca Xiaomi predstavil smartfón, ktorý viacerým vyrazil dych.

Xiaomi je často označované aj ako čínsky Apple. To, či si takýto prívlastok zaslúži je už na zhodnotení každého z vás. Jedno je však absolútne isté. Xiaomi sa pokúsilo prekvapiť verejnosť najnovším zariadením Xiaomi Mi MIX Alpha, čo sa mu jednoznačne aj podarilo.

Smartfón vyzerá na prvý pohľad, ako keby šlo o prototyp, ktorý sa bude používať o pár rokov neskôr. Po skladacích smartfónoch sme sa stali svedkami futuristického dizajnu, titánovej konštrukcie a tých najlepších technológií, ktoré ponúka dnešná doba. Aké sú najväčšie rozdiely v porovnaní s podobne revolučnými smartfónmi Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X?

Nádherný dizajn a špičkové technológie

Novinka prichádza na trh so zahnutým displejom, ktorý z prednej steny prechádza po okrajoch smartfónu až na jeho zadnú stranu. Celkovo tak plocha displeja presahuje plochu samotnej konštrukcie. Pomer displeja k telu preto dosiahol až 180,6 %, informuje Android Authority. Na obrazovke nenájdeš žiadne hardvérové tlačidlá a jediné tenké rámiky je možné spozorovať nad a pod panelom, pričom ich hrúbka je len 2,15 mm.

Obrazovka je vybavená špeciálnym ultrazvukovým proximity senzorom, no k dispozícii sú aj špeciálne senzory spolu s umelou inteligenciou, ktoré sa starajú o eliminovanie náhodných a nechcených dotykov pri držaní zariadenia. Bočné strany zariadenia dokážu zobrazovať notifikácie či ikony a odozvu pre softvérové tlačidlá hlasitosti poskytuje lineárny motor.

Fotoaparát je kategória sama o sebe

Trojica snímačov je chránená zafírovým sklom, pričom je vsadená do keramického pásu, ktorý sa nachádza na zadnej strane zariadenia. Je to vlastne jediné miesto, rozdeľujúce displej.

Rozlíšenie hlavného Samsung snímača s veľkosťou 1/33″ a 4-osovou optickou stabilizáciou dosahuje až neuveriteľných 108 MPx (12 032 x 9 024 pixelov). Zvyšné dva fotoaparáty ponúkajú 20 MPx a 12 MPx rozlíšenie, no nechýba tu ani 2-násobný optický zoom, laserové zaostrovanie, či možnosť fotenia makro fotografií zo vzdialenosti 1,5 cm.

Aj zvyšná časť výbavy stojí rozhodne za to. Dôkazom je hlavne procesor Snapdragon 855+ s 12 GB RAM, 4 050 mAh batériou s podporou rýchleho nabíjania a podporou pre 5G, informoval The Verge. Model Mi MIX Alpha bude vyrobený len v obmedzenom počte kusov a dostupný bude od decembra tohto roku. To, či je cena adekvátna voči jeho špecifikáciám musí už každý posúdiť sám, no cena sa zastavila na šialenej sume 2 550 €.

Samsung je po problémoch opäť v hre

Kórejský gigant stiahol pôvodnú verziu skladacieho smartfónu ešte pred oficiálnym začiatkom predaja. Dôvodom boli konštrukčné problémy, ktoré sa objavili v rukách recenzentov. Samsung sa tak po vybuchujúcich batériách znova dočkal fiaska, ktorému by sa najradšej vyhol. Je potrebné však pochváliť, že sa nehrnuli za každú cenu do predaja a naopak sa vrhli do opravy nedostatkov.

Samsung oznámil, že sa začiatkom septembra dostane do predaja vylepšená verzia skladacieho smartfónu. Najskôr bude dostupná v Kórei a následne má prísť na vybrané trhy ako Nemecko, Singapur, Francúzsko, či Veľká Británia, USA a ďalšie.

Samsung Galaxy Fold je zaujímavý tým, že funguje v podstate ako kniha. Pokiaľ je zatvorený, môžeš pomocou jednej ruky pristupovať k správam a informáciám na vonkajšom displeji. Ten má uhlopriečku 7,3 palca a k otváraniu mu pomáha mechanický kĺb.

Výborné špecifikácie a 5G verzia

Hardvérová špecifikácia je podobná ako pri modeli od Xiaomi. O výkon sa stará Snapdragon 855 s 12 GB pamäťou RAM. Výdrž má na starosti batéria s kapacitou 4 380 mAh a prítomný je aj operačný systém Android 9.0.

O zachytenie čo najlepších fotografií sa postará trojica snímačov s rozlíšením 12, 12 a 16 MPx. K dispozícii je aj LED blesk, natáčanie v 4K a dvojica predných selfie kamier s rozlíšením 10 a 8 Mpx.

Z trojice hlavných fotoaparátov sú dva širokouhlé a jeden teleobjektív, pričom umožňujú aj laserové zaostrovanie. Galaxy Fold príde aj s 5G verziou, ktorá bude podporovať najnovšie siete. Cena klasickej verzie je stanovená na 2 000 eur a pri 5G si priplatíš o 100 € viac.

Huawei sa pustil do boja so Samsungom

Svoj prvý skladací smartfón predstavil aj Huawei. Ide o model Mate X, ktorý je priamy konkurent pre Samsung Galaxy Fold. Mate X je vôbec prvým smartfónom, ktorého displej sa skladá do vonkajšej strany a nie do vnútornej. V praxi to znamená len toľko, že ak je smartfón zložený, displej sa nachádza vpredu aj vzadu.

V rozloženom stave má displej uhlopriečku 8 palcov, pričom skutočnosť, že jedna strana je tenšia ako druhá, mu umožnila vynechať akékoľvek výrezy na prednú kameru. Ak si budeš chcieť urobiť selfie, telefón otočíš a použiješ hlavný fotoaparát. O výkon sa postará procesor Kirin 980, ktorému sekunduje 6, 8 alebo 12 GB pamäť RAM. Výdrž má na starosti dvojica batérií, ktorých kapacita je spolu 4 500 mAh.

Ďalšie zariadenie s astronomickou cenou

Trojica fotoaparátov má rozlíšenie 40, 16 a 8 MPx s možnosťou natáčania videí v 4K. Hlavný snímač je širokouhlý, pričom mu sekundujú teleobjektív a ToF snímač. Huawei aj tentokrát spolupracoval na fotoaparátoch so spoločnosťou Leica.

Zariadenie poháňa, ako aj pri predchádzajúcom modeli, operačný systém Android 9.0. Jedným z najdôležitejších parametrov býva aj cena, ktorá sa taktiež vyšplhala na astronomickú hodnotu, ktorá je 2 299 €.

Ukážka najnovších technologických možností

V prehľadnej tabuľke nižšie nájdeš porovnanie základných parametrov týchto troch revolučných modelov. Isté je, že tieto zariadenia si kúpia ozajstní nadšenci mobilných technológií, ktorým nerobí problém zaplatiť za smartfón takéto vysoké ceny. Ono je viac než isté, že samotní výrobcovia sa hlavne chceli pochváliť tým, čo dokážu vyrobiť na základe súčasných technológií a určite im nejde o to, aby trhali rekordy v počte predaných kusov.

 

Takéto zariadenia sú však potrebné už len z toho dôvodu, že ukážu výrobcom ich slabé stránky na ktorých budú môcť do budúcna pracovať. Navyše sa môžeme dostať do stavu, kedy budú takéto zariadenia dostupnejšie pre širšiu skupinu zákazníkov, vďaka prijateľnejšej cene.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom