Vedcom sa poprvýkrát v histórii podarilo vytvoriť stabilný prstenec čistého uhlíka. Využitie toho objavu je nateraz nejasné, no má veľký potenciál pre výrobu uhlíkových materiálov v budúcnosti.

Portál ScienceAlert nedávno informoval o zaujímavom objave, ktorý zodpovední vedci publikovali v žurnále Science. Podarilo sa im totižto vytvoriť stabilný prstenec čistého uhlíka. Uhlík môže byť usporiadaný v niekoľkých konfiguráciách. Každý z jeho atómov je viazaný na tri ďalšie atómy uhlíka a ide o relatívne mäkký grafit. Pridaním ďalšej väzby však vnikne jeden z najtvrdších známych minerálov, diamant.

Prstenec čistého uhlíka bol vytvorený už skôr, no nebol stabilný

Spojením 60 atómov uhlíka do tvaru gule vznikne napríklad Fullerén. Teraz sa však vedcom z Oxfordskej univerzity a IBM Research podaril objav, ktorý sa nedarilo uskutočniť dlhých 50 rokov. Vytvorili stabilný prstenec čistého uhlíka. Hoci sa prstenec podarilo vytvoriť už skôr, veľmi rýchlo sa po vytvorení rozptýlil.

Zobraziť celú galériu (1)
Postup izolovania stabilného prstenca uhlíka. Zdroj: IBM Research

Samotný prstenec vedci nazývajú cyklo-uhlík a tvorí ho celkovo 18 atómov uhlíka. Je to totižto najnižší počet atómov uhlíka, u ktorých sa predpokladá termodynamická stabilita. Doterajší výskum štruktúry cyklo-uhlíkov naznačil, že sa javia ako polovodiče, čo znamená, že majú potenciálne využitie v elektronike. Práve táto vlastnosť spôsobila, že sa prstenec ťažko izoloval.

Potencionálne využitie v budúcnosti je ešte nejasné

Vysoká reaktivita zároveň naznačuje, že cyklo-uhlíky by sa dali použiť na vytvorenie ďalších alotrópov uhlíka a materiálov bohatých na uhlík. Vedci aktuálne pracujú na vylepšení procesu výroby, aby sa im podarilo izolovať viacero stabilných prstencov naraz. Konkrétne využitie objavu je nateraz nejasné, no v budúcnosti má veľký potenciál vďaka polovodivosti a je cestou k výrobe zložitejších molekúl.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú