Svet kryptomien predstavuje pre mnohých „španielsku dedinu“, v ktorej sa nevyznajú. Sledovaním okolitého diania a vývoja môžu časté výkyvy a množstvo rozličných druhov týchto platidiel ľudí odradiť, avšak na Slovensku máme spoločnosť, ktorá dokáže v tomto smere pomôcť každému klientovi. Zakladateľ Fumbi nám popísal, čo všetko jeho firma zákazníkom ponúka, aké benefity plynú z jej služieb a ako s jej pomocou bezpečne na kryptomenách zarobiť.

Rozhodnúť sa, do ktorej kryptomeny investovať peniaze, nie je práve najľahšou úlohou. Stovky rôznych druhov, neustály pokles a následné zvýšenie hodnoty môže negatívne vplývať na mnohých ľudí, ktorí by radi svoje peniaze zhodnotili práve investíciou do virtuálnej meny, no obavy ich môžu odrádzať. Túto možnosť im ponúka slovenská spoločnosť Fumbi na čele so zakladateľom Jurajom Forgácsom, ktorého sme v našej redakcii vyspovedali, aby nám prezradil viac detailov o investovaní do týchto platidiel.

Ahoj, Juraj. Počuli sme, že si jedným z najlepších odborníkov na Slovensku čo sa kryptomien týka. Mohol by si nám priblížiť, čo ťa viedlo k založeniu Fumbi, kedy tento projekt vznikol a kde všade si pôsobil predtým?

Ahoj. Určite sa nepovažujem za odborníka na kryptomeny z technického hľadiska. Myslím si však, že som porozumel ich ekonomickému aspektu. Vnímam na jednej strane veľkú investičnú príležitosť otvorenú pre každého, na druhej však i potrebu vysvetľovať, že táto príležitosť nie je o krátkodobom cenovom špekulovaní, ale o dlhšom procese.

Zobraziť celú galériu (7)
CEO Fumbi, Juraj Forgács, pri prezentácii kryptomien. Zdroj: Fumbi Network/YouTube

Ako spoločnosť budeme onedlho používať kryptomeny ako zaistenie pred politickými a lobistickými vplyvmi na súčasné formy peňazí, a postupne sa presadia aj ako platobný prostriedok. Fumbi prináša túto investičnú príležitosť širokej verejnosti.

Kryptomeny môžu byť pre mnohých ľudí stále neznámym pojmom. O aký spôsob platenia sa vlastne jedná, ako sa môžu ťažiť, aké technológie sú pri nich využité a prečo sa do nich oplatí stále investovať?

Technológia DLT, známa aj ako blockchain, prináša predtým nemožnú vec: vzácny digitálny objekt s preukázateľným vlastníctvom. Akékoľvek iné dáta je možné ľubovolne kopírovať, meniť atď. Pri Bitcoine to možné nie je – ochrana je zabezpečená decentralizáciou a práve tzv. ťažením. To nie je nič iné, ako spoločná validácia platieb v sieti. Ťažením sa to nazýva preto, že validátori dostávajú odmenu v podobe novovzniknutých Bitcoinov, podobne ako keď sa vyťaží nové zlato.

Bitcoiny vznikajú podľa presného plánu, ktorý nie je možné zmeniť. Nikdy ich nebude viac ako 21 miliónov, pričom ich produkcia sa každé 4 roky zníži o polovicu. Preto ich relatívna vzácnosť neustále narastá. Kryptomeny majú napriek krátkodobým cenovým výkyvom potenciál byť dlhodobým úložiskom hodnoty, platobným prostriedkom a v budúcnosti i novou globálnou zúčtovacou jednotkou.

V minulosti sme zažili na trhu s kryptomenami rôzne situácie, vrátane rýchleho pádu populárneho BitCoinu. Ako dokáže Fumbi zabezpečiť investície? Môže sa takáto situácia zopakovať?

Keď sa píše o rýchlom páde, je potrebné povedať, že nasledoval po obrovskom náraste. Ešte na začiatku roka 2017 stál Bitcoin približne 900 dolárov. Akonáhle sa mu začali médiá viacej venovať, spustil sa špekulatívny cyklus, ktorý je typický pre nové technológie. Ale aj po tzv. spľasnutí bubliny stál Bitcoin 4 x toľko ako dva roky predtým.

Preto by som nehovoril o nejakom páde, ale skôr o tom, že krátkodobé cenové špekulácie, najmä ak sa riadite momentálnymi impulzami, nie sú tá správna cesta. Fumbi prichádza s racionálnym prístupom, ktorého cieľom je redukovať riziká. Nie je vhodné pre cenové špekulácie, ale skôr pre dlhšie pasívne uloženie.

Na webe Fumbi uvádza, že investorom ponúka vlastný algoritmus, ktorý spúšťa každý vstup a výstup a optimalizuje portfólio. Čo to však znamená pre klientov?

Cieľom algoritmu je zabezpečiť, aby zloženie portfólia reprezentovalo celý trh kryptomien. Tým je zapebezpečené, že otázka budúceho výnosu sa redukuje na to, či a o koľko narastie celý trh. To je natoľko významná redukcia rizika a neznámych faktorov, že aj pre laika je pomerne jednoduché cez Fumbi do kryptomien investovať bez obáv. Je to však dynamická úloha, portfólio je potrebné updatovať. To sa dosahuje práve sieťovými efektami medzi prichádajúcimi a odchádzajúcimi investormi.

Tvoja spoločnosť ponúka zákazníkom 3 rôzne produkty. Ktorý z nich je podľa teba najvýhodnejší z hľadiska efektivity a zhodnotenia investícií a ktorý je najideálnejší pre úplného začiatočníka?

V zásade sa nejedná o rôzne produkty, skôr ide o to, či má klient záujem o jednorázový vklad, alebo o pravidelné sporenie. Tretia varianta, teda sporenie prostredníctvom zamestnávateľa, je zatiaľ len v začiatkoch, ale veríme, že sa postupne rozšíri. Osobne si myslím, že pravidelné sporenie v menších sumách je zaujímavé preto, že priemeruje nákupné náklady a výrazne znižuje stres.

Nerád by som hovoril o začiatočníkoch a expertoch, Fumbi umožňuje investovať do kryptomien každému veľmi jednoducho. A častokrát tí takzvaní začiatočníci robia racionálnejšie rozhodnutia v tom, že nereagujú na momentálne cenové výkyvy, ale jednoducho sporia a nechajú dlhodobý trend, aby urobil svoje.

Vo svete kryptomien je v ponuke obrovské množstvo rôznych druhov platidiel. Niektoré sú známe po celom svete a o iných zasa nevie takmer nikto. Podľa čoho Fumbi vyberá, do ktorých z nich bude investovať peniaze klienta? Koľko kryptomien je aktuálne v ponuke spoločnosti?

Finálne portfólio je prienikom návrhu Fumbi algoritmu a našich bezpečnostných štandardov. Fumbi algoritmus zoraďuje kryptomeny do rebríčka podľa ich podielu na trhu, následne sa pýta blacklistu, ktoré má vyradiť z výpočtu a nakoniec stanoví ideálne váhy. Tento proces sa bude v budúcnosti ešte zdokonaľovať. Momentálne je v portfóliu aktívnych 27 kryptomien.

Nie každý chce hneď investovať do virtuálnych kryptomien stovky, alebo tisíce eur. Aká je najmenšia suma, ktorú môže klient investovať a ako ju dokáže Fumbi zhodnotiť? Akú najväčšiu investíciu a zisk sa podarilo spoločnosti pre zákazníka získať? Stala sa aj situácia, kedy klient prišiel o všetky svoje investície?

Investovať je možné už od 50 Eur. Rozhodne odporúčam investovať len sumu, u ktorej klienta nebudú trápiť dočasné cenové výkyvy, ktoré môžu byť aj v desiatkach percent. Na druhej strane, šanca, že klient príde o celú investíciu je takmer nulová – keďže klient vlastní priamo kryptomeny, museli by mať všetky nulovú hodnotu. Čiže trh s kryptomenami by musel zaniknúť. Čo sa týka zhodnotenia, to je u každého klienta rovnaké – kopíruje vývoj trhu.

Služby spoločnosti zrejme nie sú úplne zadarmo. Koľko % odvádza klient zo svojich ziskov?

Účtujeme si tri poplatky. Prvý je malý jednorázový poplatok za konverziu medzi peniazmi a kryptomenami. Okrem toho si účtujeme ročný poplatok 1,5-3,5% za implementáciu Fumbi algoritmu a nakoniec podiel na zisku 7,5-12,5%. Pri minimálnej sume investície 50 EUR zhltnú vstupné poplatky 2,5 EUR, pri vyšších sumách je to percentuálne ešte nižšie. Presný rozpis je dispozícii v profile klienta po bezplatnej registrácii.

Kryptomeny sa rozrástli aj u nás na Slovensku, avšak mnohí sa im aj po rokoch stále vyhýbajú. Ako vnímaš situáciu s kryptomenami na našom trhu?

Zobraziť celú galériu (7)
Na trhu sú stovky rôznych druhov kryptomien. Fumbi pomocou svojho algoritmu prepočítava a optimalizuje portfólio všetkých investorov. Zdroj: Fumbi

Slovensko patrí medzi konzervatívnejšie krajiny, preto nás teší, že o kryptomeny je veľký záujem. Rozhodne sa kryptomenám netreba vyhýbať, treba sa však vyhnúť hazardovaniu, nepodloženým špekuláciám a rôznym technickým rizikám, ktoré môžu vyplynúť z nedostatočnej skúsenosti s nimi.

Máme len pár mesiacov po podaní daňových priznaní a nás by zaujímalo aj to, či je potrebné zo zisku z obchodovania s kryptomenami odvádzať štátu daň. Sú klienti Fumbi povinní podať daňové priznania aj z tohto obchodovania?

Áno. Fumbi k tomu poskytne podklady.

Trh s kryptomenami je naozaj dynamický a mení sa naozaj často. Raz sú ceny hore, inokedy dole. Aký vývoj čaká tieto platidlá v najbližšom období podľa teba? Oplatí sa momentálne do nich investovať, alebo si radšej počkať na vhodnejší čas?

Ak práve nemáme za sebou extrémny nárast za pár dní, tak netreba zbytočne špekulovať na pokles ceny. Ak sa obávate, či práve po Vašej investícii nenastane pokles, je lepšie radšej pravidelne kupovať v menších sumách, než snažiť sa trafiť cenové dno. Trh sa chová v krátkodobom intervale nepredvídateľne a často sa stane presný opak toho, čo očakáva verejnosť.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Fumbi

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú