Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci sú horlivými fanúšikmi astronomických javov a vesmírnych divadiel. Tieto nebeské udalosti sú vyhľadávané široko ďaleko po celom svete, hoci niektoré z nich, ako napríklad polárna žiara, sa v našich končinách doteraz až tak často neobjavovala.

Popularizátor astronómie a fotograf tejto výnimočnej vesmírnej udalosti Petr Horálek teraz zachytil tento jav na východe Slovenska. Jeho fotografie doplnil pre iMeteo.sk aj pán Ján Gajdoš.

Napriek nepriazni osudu

Vo štvrtok večer, 12. septembra, okolo 21. hodiny, sa nad východným Slovenskom objavil úchvatný a vzácny úkaz – jasná polárna žiara. Aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré väčšinu krajiny zakryli oblakmi, niekoľkým šťastlivcom sa podarilo tento zázrak prírody zaznamenať. Husté oblaky a následné prehánky znemožnili mnohým ľuďom na našom území pozorovať tento úkaz.

Petr Horálek

Jedným z tých, ktorí mali šťastie, bol Petr Horálek, ktorý zhotovil impozantnú snímku polárnej žiary z obce Záhradné v okrese Prešov. Rovnako aj pánovi Jánovi Gajdošovi sa podarilo tento úkaz zaznamenať v Bielej nad Cirochou, spolu s niekoľkými ďalšími nadšencami po celom Slovensku.

Ján Gajdoš - pre iMeteo.sk

Aj vďaka záberom z webovej kamery Stača máme dôkaz o tomto nezvyčajnom jave aj vo forme videozáznamu, ktorý ponúka portál Meteopress.

Čo je polárna žiara?

Polárna žiara, známa tiež ako Aurora Borealis (na severnej pologuli) alebo Aurora Australis (na južnej pologuli), je fascinujúci atmosférický jav spôsobený interakciou slnečného vetra s magnetickým poľom Zeme. Keď slnečné častice, ktoré nesú elektrický náboj, narazia na atmosféru Zeme, spôsobia ionizáciu atómov a molekúl, čo má za následok uvoľňovanie svetla. Tieto svetelné efekty sa zvyčajne objavujú v podobe farebných pásov, oblúkov alebo špirál v odtieňoch zelenej, červenej, fialovej a modrej.

Polárna žiara sa vyskytuje najčastejšie v blízkosti pólov Zeme, pretože tam je magnetické pole najsilnejšie. Tento úkaz je obvykle pozorovateľný v oblastiach ako Nórsko, Kanada, či Aljaška, no vďaka silnej slnečnej aktivite sa občas môže objaviť aj v nižších zemepisných šírkach, ako tomu bolo aj nad Slovenskom.

Ak máš záujem o pozorovanie polárnej žiary, ideálne je hľadať miesta mimo svetelného znečistenia, a to hlavne v období silných geomagnetických búrok, ktoré vznikajú v dôsledku intenzívnejšej slnečnej aktivity. Na Slovensku je tento jav pomerne vzácny, no s dostatočným šťastím a správnymi podmienkami sa môžeš stať svedkom tohto krásneho fenoménu aj u nás.

Polárna žiara nad Slovenskom je vždy výnimočným úkazom, keďže je bežnejšie viditeľná v severských krajinách. Súčasná slnečná aktivita však zvýšila pravdepodobnosť výskytu tohto javu, a ak sa v nasledujúcich dňoch vyjasní obloha, môže sa objaviť znovu.

Screenshot/Meteopress

Bohužiaľ, tentokrát môže pozorovanie komplikovať blížiaci sa spln Mesiaca. Aj napriek tomu si ale nočnú oblohu budú môcť užiť nadšenci astronómie, keďže už v stredu, 18. septembra, okolo 4:44 ráno, dôjde k čiastočnému zatmeniu Mesiaca, ktoré bude viditeľné voľným okom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú