Diaľničné známky čakajú viaceré zmeny. Okrem novej jednodňovej známky sú tu aj ďalšie novinky. Ak chceš vedieť, čo sa presne mení a ako sa vyhnúť „novým“ pokutám, dôkladne si tieto zmeny preštuduj. Pomôže ti to predísť zbytočným problémom na cestách.

Jednodňová diaľničná známka

Od 1. augusta prichádza veľká zmena v ponuke diaľničných známok. Koncom júna podpísal Peter Pellegrini novú právnu úpravu, ktorá to všetko mení.

Do konca júla si môžeš stále vyberať medzi diaľničnými známkami na 10 dní, 30 dní, 365 dní a ročnou známkou. Ročná známka je platná od 1. januára daného roka do 31. januára nasledujúceho roka, teda viac než 365 dní.

Od 1. augusta 2024 bude ale zavedená nová jednodňová diaľničná známka. Tá nahradí špeciálnu ročnú známku. Ak máš zakúpenú ročnú známku pre rok 2024, bude ti platiť až do 31. januára 2025. Jednodňová známka bude stáť 5,40 eura a bude platiť do polnoci dňa, ktorý si vyberieš pri jej kúpe. Môžeš ju teda použiť len na jeden deň.

Zodpovednosť bude niesť už iba vodič

Ak jazdíš bez diaľničnej známky, väčšinou dostaneš oznámenie o pokute. Máš dve možnosti, ako postupovať. Prvou je zaplatiť dve tretiny pokuty do 15 dní od doručenia oznámenia. Tým sa pokuta považuje za zaplatenú v plnej výške a problém s jazdou bez známky je vyriešený.

Ak si myslíš, že pokuta nie je oprávnená, môžeš podať odpor na okresný úrad, ktorý pokutu vydal. To musíš urobiť do 15 dní od doručenia oznámenia.

Existuje však niekoľko dôvodov, prečo sa pokuta môže zrušiť. Napríklad, ak pri kúpe známky zadáš nesprávne údaje alebo zmeníš evidenčné číslo vozidla bez ohlásenia. V takých prípadoch súdy často rušia pokuty, pretože platba za diaľničnú známku prebehla, aj keď údaje boli zadané nesprávne. Doteraz zodpovednosť za správnosť údajov niesla Národná diaľničná spoločnosť. Od 1. augusta 2024 sa to však mení.

Pixabay

Nový zákon stanovuje, že za správnosť údajov o vozidle zodpovedá vodič alebo prevádzkovateľ vozidla. To znamená, že aj keď sa pri zadávaní údajov pomýli predajca, zodpovednosť nesie vodič.

Ak pri kúpe diaľničnej známky zadáš nesprávne alebo neúplné údaje a neopravia sa alebo nedoplnia podľa podmienok, bude sa to automaticky považovať za porušenie povinnosti úhrady. Bežná suma sa pohybuje v 100 až 150 eurách, podľa toho, či ju uhradíš do 15 dní, alebo neskôr.

Na súčasný postup máš už len mesiac

Ak chceš predísť pokute za jazdu bez platnej diaľničnej známky, môžeš využiť rady z právnych prípadov. Napríklad, Krajský súd v Košiciach koncom roka 2022 riešil prípad vodiča, ktorý zistil, že jeho známka vypršala až po tom, čo už použil spoplatnený úsek. V snahe napraviť chybu si kúpil ročnú známku s platnosťou od 1. januára daného roka.

Ako uviedol portál Živé.sk, po roku dostal pokutu, ale súd rozhodol, že pokuta nemala byť uložená, pretože vodič chybu napravil skôr, ako ho na to upozornili úrady​​.

Od augusta sa pravidlá menia a ročná známka končí. Ak chceš využiť súčasný postup, máš na to už len mesiac. Neskôr budeš môcť chybu opraviť iba v deň, keď jazdíš bez známky, čo znamená, že známku budeš musieť kúpiť ihneď po zistení chyby.

Ďalší prípad, ktorý ukazuje, čo nerobiť, riešil Krajský súd v Trenčíne. Vodička si myslela, že si zakúpila známku cez internet, ale platba neprešla kvôli technickej chybe. Pokračovala v jazde, mysliac si, že je všetko v poriadku. Súd rozhodol, že vodička nesie zodpovednosť, pretože mala počkať na potvrdenie o úspešnej platbe a nemala sa spoliehať len na to, že platba prešla.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP