Kryptomeny zažívajú počas posledných mesiacov veľký vzostup aj medzi Slovákmi, ktorí do nich počas najväčšieho rastu investovali až milióny €. Polícia SR však najnovšie na svojom Facebopoku upozorňuje na prípad nebezpečného obchodovania do kryptomien, ktorý pripravil obeť o celoživotné úspory.

Sľubovali obrovské výnosy, no ukradli viac než 35 000 €

Strážcom zákona piateho bratislavského okresu sa dostal do rúk prípad nebezpečného obchodovania do kryptomien, pri ktorom sa obeťou podvodníkov stala 64-ročná pani, ktorá prišla o celoživotné úspory. Poškodená sa mala podľa zistených informácií dostať koncom júna 2020 do e-mailovej komunikácie so spoločnosťou sídliacou vo Veľkej Británii, ktorá jej ponúkla príležitosť na investovanie do kryptomien s veľkým výnosom.

V nasledujúcich krokoch prebiehala komunikácia s „manažérom“ spoločnosti, ktorému obeť poskytla prihlasovacie údaje do svojho internetového bankovníctva a s jej súhlasom bolo na účet neznámej firmy prevedených viac než 35 000 €, pričom spoločnosť sľubovala „výnos“ na úrovni 25 000 €.

Poškodená však po určitom čase zistila, že na účte s kryptomenami, kde malo byť podľa britského poskytovateľa celkovo až 60 000 €, je naopak v mínuse 6000 €, pričom následne okamžite kontaktovala políciu, ktorá prípad už nejaký čas vyšetruje. Konanie firmy je klasifikované ako zločin podvodu a v prípade preukázania viny hrozí podvodníkom trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Ponuky na investovanie do kryptomien s vysokými odhadovanými výnosmi však nie výsadou seniorov a je možné očakávať, že nejde o jediný prípad tohto typu. Podľa údajov spoločnosti Fumbi totiž len za prvý januárový týždeň zainvestovali Slováci do kryptomien viac ako milión € a tento trh sa tak stáva lukratívnym aj pre podvodníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP