Sociálne siete sú častým prostriedkom podvodníkov ako nalákať používateľov na výhry za zdanlivo pár jednoduchých krokov. Facebook ako najväčšia sieť tohto druhu sa stal na Slovensku útočiskom pre podvodné stránky, ktoré oklamali už niekoľko nevedomých ľudí.  Ako prvý poukázal na tento problém portál Živé.sk.

Lajkuj, komentuj, zdieľaj! Tieto tri zdanlivo jednoduché kroky požadujú „výherné“ stránky na Facebooku od svojich fanúšikov, ktorým sľubujú lákavé výhry. Aj keď takéto podvody nie sú v dnešných dňoch žiadnou novinkou, mnohých dokáže prekvapiť spôsob a drzosť, akým podvodníci ľudí klamú. Po splnení jednoduchých podmienok sú používatelia kontaktovaní v súkromnej správe. Tam už ale majú nechať overiť svoju adresu zaslaním všetkých údajov o platobnej karte. Ďalšia klamlivá stránka zasa vyžaduje, aby „výhercovia“ poslali drahú SMS.

Poriadne drahá SMS-ka

Úradujúci podvodníci stojaci za stránkou „Výherný deň“ sú už zopár týždňov známou firmou aj pre Políciu Slovenskej republiky. K dnešnému dňu jej „lajk“ dalo až 11 tisíc používateľov, pričom mnohí z nich nové a podozrivo jednoduché súťaže stále podporujú. Práve tri vyššie spomínané kroky vyžadujú podvodníci od svojich fanúšikov. Tí sú zlákaní na pekné fotky produktov, a tak sú ochotní zapojiť sa do „súťaže“ za každú cenu.

zdroj fotografie: Screenshot/Facebook

Osoby, ktoré stránku založili následne majiteľov paušálu od Telekomu žiadajú, aby poslali správu v s textom „Hotovo“, čím sa majú ich šance zvýšiť až o 90 %. Po splnení týchto podmienok je oklamaný používateľ oboznámený s výhrou, no pre jej overenie ešte musí do 5 minút poslať 6-číselný kód v SMS správe na číslo 300. Policajný zbor ľudí upozorňuje, aby takéto podvodné stránky na Facebooku ignorovali a SMS-ku neposielali. Pomocou nej totiž posielajú organizátorom týchto súťaží kredit na stránke lotériovej spoločnosti Tipos, odkiaľ je možné peniaze jednoducho previesť na ich vlastný bankový účet. Fanúšik tejto stránky žiadnu výhru nezíska, no majiteľ stránky sa obohatí o pekných pár desiatok eur. Cena za 1 takúto SMS správu je totiž až 9,96 €.

zdroj fotografie: Screenshot/Facebook

Nenechaj si ujsť
Facebook si zobrali na mušku šikovní hackeri: Ak potvrdíš falošných „priateľov“, prídeš o peniaze

Opäť ako informujte Živé.sk, používatelia sú však vopred upozornení prvou správou, ktorá ich upozorňuje, že daný 6-číselný kód slúži na dobitie kreditu na účte spoločnosti Tipos. V samotnom varovaní sa píše, že ak bol niekto kontaktovaný treťou osobou, ktorá na poslanie takejto SMS-ky navádza, aby ju v žiadnom prípade neposielal. Aj napriek výraznému upozorneniu sa niektorí fanúšikovia stránky „Výherný deň“ nechali zlákať a SMS-ku poslali. Obratom im ale prišla ďalšia overovacia správa za 2,39 €.

Slovenský operátor Telekom svojim zákazníkom takéto dobitie kreditu na účte Tiposu umožňuje maximálne 15-krát mesačne. Týmto spôsobom môže účet za tieto služby prekročiť hranicu až 180 €. Noví zákazníci môžu takto kredit navýšiť iba 3-krát v mesiaci. Používatelia, ktorí túto osudnú chybu ešte neučinili, by sa mali týmto lákavým súťažiam zďaleka vyhýbať.

Výhra za údaje z platobnej karty

Okrem „Výherného dňa“ na Facebooku úraduje ďalšia podvodná stránka s názvom „Nábytok šťastia“ s viac ako 2000 fanúšikmi. Ako už jej názov napovedá, tovarom, ktorý používateľov láka zapojiť sa do súťaže, je nábytok dovážaný „priamo z USA“. Majiteľ stránky po vyžrebovaní kontaktuje výhercu, ktorý mu mal zanechať súkromnú správu s textom „Hotovo“.

zdroj fotografie: Screenshot/Facebook

Následne však od neho bola požadovaná adresa, ktorá má byť overená pomocou údajov z platobnej karty. Podvodník v tomto prípade chce od naivného výhercu zistiť nielen číslo karty, ale aj dátum platnosti a 3-ciferný bezpečnostný kód na zadnej strane. Tieto údaje sú zadávané pri internetových nákupoch v e-shopoch a po ich získaní môže záškodník odcudziť pomerne vysokú sumu peňazí, poukázal portál Živé.sk.

zdroj fotografie: Screenshot/Facebook

Tento spôsob je oproti predchádzajúcemu omnoho nápadnejší. V prípade, že niekto detaily o svojej platobnej karte poskytne neznámej tretej osobe, môžu byť napáchané poriadne vysoké škody. Upozorňujeme tak používateľov Facebooku, aby sa týmto a podobným stránkam, ktoré lákajú na výhry podozrivým spôsobom, vyhli a nahlásili ich. Túto možnosť má najväčšia sociálna sieť sveta zakomponovanú priamo pod titulnou fotografiou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú