Elon Musk spolu s ďalšími expertmi z oblasti umelej inteligencie oficiálne založil a spustil prevádzku novej súkromnej spoločnosti xAI napriek tomu, že je dlhodobým kritikom neregulovaného vývoja umelej inteligencie.

Ako informuje The Verge, cieľom novej spoločnosti je čosi úplne iné, než v iných prípadoch – nejde navyše o prvú firmu zameranú na umelú inteligenciu, ktorú Musk založil.

Vyrieši záhady vesmíru

Koľko času bude Musk novej firme venovať, je otázne, keďže, trávi väčšinu času zaoberajúc sa novým obľúbencom v podobe sociálnej siete Twitter, prípadne v Starbase, kde sleduje vývoj revolučnej rakety Starship. Spoločnosť xAI však vo svojich radoch predstavila hneď niekoľko expertov, ktorí pracovali v DeepMind, OpenAI, niektorí prišli z Googlu, iní zase pracovali v Microsofte.

Prišlo aj niekoľko expertov z Torontskej univerzity a z Tesly, jednej z Muskových firiem. Podrobný plán spoločnosti známy nie je, údajne má však cieľ zodpovedať otázky týkajúce sa vesmíru a toho, ako funguje. Prvotné produkty firmy však budú pravdepodobne o niečo komerčnejšie a budú konkurovať jazykovým modelom, ako je napríklad ChatGPT alebo Bard.

Spoluzakladateľ xAI Greg Yang tvrdí, že sa firma chystá začať s podrobným a veľkolepým výskumom matematiky „hlbokého učenia“, teda strojového učenia, vďaka ktorému xAI príde s „teóriou všetkého“ a posunúť umelú inteligenciu na novú úroveň, píše CNBC. Otázkou ostáva, ako bude čosi také vyzerať v praxi.

AI prinesie novú civilizáciu

Výsledkom vývoja v oblasti umelej inteligencie môže byť podľa odborníkov úplne nová civilizácia, ktorej podobu ukáže čas. Kým na jednej strane môže vzniknúť nezávisle od ľudí v robotickej podobe, druhou možnosťou je splynutie ľudí samotných s AI v podobe pokročilých kyborgov, ktorí ďaleko prekonajú nielen mentálne schopnosti dnešných ľudí, ale tiež tie fyzické.

Sľubov bolo dosť

Elon Musk stojí za mnohými spoločnosťami a aj keď niektoré z nich dosiahli svetový, dokonca revolučný úspech, mnohé z nich zatiaľ ostávajú len pri veľkých sľuboch. Twitter sa mal stať hlasom slobody a čímsi oveľa dokonalejším, Neuralink mal dávno implantovať elektródy do mozgov ľudí a Tesla ohlásila novú generáciu Roadsteru tak dávno, že sa na ňu takmer zabudlo.

Nová spoločnosť xAI môže využiť na trénovanie aj dáta z Twitteru, ktorých je neúrekom. Muskove spoločnosti majú s umelou inteligenciou a strojovým učením dobré skúsenosti nielen kvôli OpenAI, za ktorou viac Musk nestojí, ale tiež samotná Tesla, ktorá tieto technológie potrebuje pre autopilota svojich elektromobilov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú