Dlhé rokovania medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou vyústili po mesiacoch vyjednávania v úspešnú dohodu, ktorá rieši viacero kľúčových oblastí. Medzi inými však z neznámych dôvodov obsahuje aj informácie o vyše 20 ročnom softvéri, informuje The Guardian.

Dohoda o pobrexitovom obchode medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou nadobúda účinnosť vo štvrtok o polnoci, informuje agentúra SITA. Británia tak nebude viac súčasťou spoločného trhu EÚ ako tomu bolo počas prechodného obdobia.

Pripomeňme len, že krajina vystúpila z únie ešte takmer pred rokom. Týždeň pred koncom roka bola oznámená nová dohoda, ktorá zabezpečí férovú súťaž, rieši otázky rybárstva a má chrániť aj záujmy EÚ.

Okrem iného sa v nej ale nachádzajú aj informácie o technologickej vyspelosti Británie. Liz Truss zo strany konzervatívcov a štátna tajomníčka pre medzinárodný obchod sa ešte v júni počas rokovaní s Japonskom vyjadrila, že krajina sa môže etablovať ako „globálna technologická superveľmoc“.

Dohoda odporúča staré programy a zraniteľné šifrovanie

Pozorné oči ľudí, ktorí dohodu čítali, však zaznamenali prekvapivé informácie o archaických softvéroch z 90-tých rokov. S takouto technologickou výbavou by sa ale Británia nechopila pozície lídra v oblasti technológií.

Správy o starom programe Netscape Communicator a Mozilla Mail sa rýchlo rozniesli po sociálnych sieťach, kde si ľudia na nich s nostalgiou zaspomínali. Ako sa však dostali do tak významnej dohody?

Kvôli tlaku na uzavretie dohody boli niektoré časti textu zrejme iba skopírované z iných zdrojov, ktoré kompetentní pravdepodobne príliš nekontrolovali. Vo výsledku tak nová dohoda medzi EÚ a Britániou obsahuje aj informácie o technologickej úrovni krajiny spred vyše 20 rokov.

V dohode môžeme naraziť na text, ktorý znie: „Funkcia s/MIME je zabudovaná do prevažnej väčšiny moderných e-mailových softvérových balíkov vrátane Outlook, Mozilla Mail a Netscape Communicator 4.x a spolupracuje medzi všetkými hlavnými e-mailovými softvérovými balíčkami“.

Okrem toho sa v dohode nachádzajú aj odporúčania pre využitie 1024-bitového RSA šifrovania a SHA-1 algoritmu, ktoré sú však vzhľadom na svoj vek zraniteľné voči kybernetickým útokom. RSA šifrovanie bolo prvýkrát popísané ešte v roku 1977, no až do roku 1997 bolo utajované, následne bolo odtajnené.

SHA-1 algoritmus pritom vznikol ešte v roku 1995 a už od roku 2005 nie je považovaný za bezpečný. Pri vytváraní pobrexitovej dohody tak kompetentní pravdepodobne zabudli skontrolovať staré informácie. Presná príčina toho, prečo sa takéto informácie dostali do novej dohody, nie je známa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú