Mobilné telefóny sa stali súčasťou nášho každodenného života. Bez nich by si viacerí nedokázali predstaviť bežné fungovanie. S postupom technológií však naše smartfóny neslúžia len na telefonovanie. Stávajú sa z nich multifunkčné nástroje, ktoré spájajú viacero vecí. 

Je preto logické, že si ich súkromie chránime a len veľmi neradi dávame prístup k zariadeniu niekomu cudziemu. Podobný prípad sa nedávno stal v americkej Tampe, kde muž po výzve policajtov odmietol vydať heslo k svojim telefónom. Sudca ho za to poslal do väzenia na 180 dní.

Rutinná kontrola

Všetko pritom začalo bežnou kontrolou. Obžalovaný William Montanez vyšiel 21. júna nesprávne na cestu vozidlom, na čo ho zastavila hliadka. Policajt, ktorý v tom čase viedol vyšetrovanie ohľadom narkotík sa spýtal, či vodič súhlasí s prehľadaním auta. Po tom čo odmietol, boli nasadené psy, ktoré objavili malé množstvo marihuany. Popri tom bola nájdená aj strelná zbraň a 2x iPhone. Na jednom z nich pritom svietila správa ‚‚OMG did they find it’’ (Preboha, našli to?).

Následne policajti požadovali od Montaneza prístup k mobilným telefónom. Ten to odmietol, na čo policajti požiadali o súdny príkaz, ktorý bol napadnutý jeho právnikom. Neskôr na súde súd rozhodol, že policajti môžu telefón odomknúť bez výslovného súhlasu. Po ich predložení obžalovanému povedal, že si nemôže spomenúť na heslá, nakoľko sú to nové zariadenia. V dôsledku toho, ho súd odsúdil na 180 dní vo väzení za pohŕdanie.

Vytvorí sa tým precedens?

Samozrejme tým nejdeme obhajovať daného človeka. Šlo o zločinca, ktorý mal pri sebe drogy a zbraň a ísť do väzenia si určite zaslúžil. Ide však o to, že do väzenia bol poslaný kvôli tomu, že odmietol dať heslá, ktoré by telefóny odomkli. Smartfóny pritom často obsahujú až priveľmi súkromné veci, ktoré si chceme nechať pre seba. Ak by sa týmto rozhodnutím vytvoril precedens a policajti by mohli komukoľvek kontrolovať mobilný telefón, šlo by o výrazný zásah do ľudského súkromia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú