Plynové sporáky sú bežnou súčasťou kuchyne, no najnovšia štúdia ukázala, že môžu byť oveľa nebezpečnejšie, než sa predpokladalo. Výskumníci zo Stanford University zistili, že počas používania vypúšťajú do ovzdušia nebezpečné chemikálie, vrátane karcinogénneho benzénu, pričom najviac sú ohrozené deti. Na štúdiu upozornil portál ScienceAlert.

Benzén, známy karcinogén, vzniká pri spaľovaní zemného plynu a propánu. Vedci zo Stanford University zmerali jeho emisie v 87 domácnostiach v USA a zistili, že v niektorých prípadoch sa benzén môže šíriť až do spální, kde trávime najviac času, čím sa riziko vystavenia nebezpečnej látke ešte zvyšuje.

plynový sporák
Freepik

Väčšie riziko pre deti

Najviac ohrozené sú domácnosti s vysokými emisiami benzénu a nedostatočnou ventiláciou. V extrémnych prípadoch bolo celoživotné riziko vzniku rakoviny u detí až 1,85-krát vyššie ako u dospelých, pričom sa pohybovalo medzi 1,92 a 12,03 prípadmi na milión. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom považuje za prijateľné riziko len jeden nový prípad rakoviny na milión osôb. U dospelých bolo riziko nižšie, od 0,94 do 5,89 prípadov na milión.

Vedci upozorňujú, že hoci ide o najhoršie možné scenáre, čísla netreba brať na ľahkú váhu, najmä preto, že deti sú citlivejšie, pretože majú nižšiu telesnú hmotnosť a rýchlejší dych. To vedie k vyššiemu vstrebávaniu nebezpečných látok do tela a navyše, v menších bytoch kde je nižšia pravdepodobnosť kvalitného vetrania, sú riziká ešte vyššie.

Riešením sú jednoduché kroky

V štúdii sa zároveň zdôrazňuje, že expozícia sa líši v závislosti od mnohých faktorov ako je veľkosť bytu, vonkajšie počasie, používanie digestora a fyziologické rozdiely medzi jednotlivcami, ako aj frekvencia vetrania a samotného použitia sporáka. Výsledky tak predstavujú prierezový obraz, ktorý má slúžiť ako varovanie, nie ako presná predikcia pre jednotlivcov.

Aj napriek vážnym zisteniam môžeme šírenie benzénu v domácnosti obmedziť jednoduchými opatreniami – častejším vetraním, používaním digestora a obmedzením varenia na plyne. „Štúdia zdôrazňuje dôležitosť riešenia znečistenia ovzdušia v interiéri na ochranu verejného zdravia, najmä v zle vetraných domácnostiach,“ uviedli vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP