Vedci podrobili výskumu balené vody. Štúdia odhalila, že vo viac ako 99 percentách balenej vody z celého sveta sa vyskytujú tzv. „večné chemikálie“. Vedcov neznepokojilo ani tak hladina ich výskytu vo vode, ale skôr ich rozšírenie. O výsledkoch štúdie informoval portál IFLScience.

Chemikálie v pitnej vode

Vedci skúmali balenú pitnú vodu z 15 krajín sveta, vrátane Európy, Ázie, Severnej Ameriky a Oceánie. 99 % skúmaných vzoriek preukázalo výskyt prítomnosti dvoch typov látok: kyseliny perfluóroktánovej (PFOA) a perfluóroktánsulfonátu (PFOS). Tieto dve látky sú známe pod prezývkou „večné chemikálie“. Štúdia bola uverejnená vo vedeckom časopise ACS ES&T Water.

Sú to látky, ktoré sa bežne používajú v priemysle, na výrobu materiálov odolným voči škvrnám, lepeniu či horeniu. Sú však nebezpečné, pretože sa v prírode nevedia rozložiť. Hromadia sa v životnom prostredí, najmä vo vodných zdrojoch.

Večné chemikálie aj vo vode z kohútika

Vedci podrobili výskumu aj vodu z kohútikov. Prítomnosť PFOS sa potvrdili v testoch, ktoré boli vykonané v anglickom Birminghame či v čínskom Šen-čene. Britská voda však vykazovala nižšie hladiny PFAS než tá čínska.

Freepik

Riešením je filtrácia

Vedci odporúčajú jednoduché riešenie, ak sa chceme vyhnúť večným chemikáliám. Spoluautor štúdie Profesor Birminghamskej univerzity Stuart Harrad zdôraznil, že používanie filtračných kanvíc alebo obyčajnej varenie vody môže odstrániť 50 až 90 percent PFAS.

„Zatiaľ čo súčasné hladiny PFAS vo väčšine vzoriek vody nepredstavujú veľký zdravotný problém, neustále monitorovanie a regulácia sú kľúčové pre ochranu verejného zdravia. Poskytujeme cenné údaje o prítomnosti PFAS v pitnej vode spolu s praktickými riešeniami na zmiernenie expozície spotrebiteľov prostredníctvom pitnej vody. Ide o významný krok smerom k zabezpečeniu bezpečnejšej pitnej vody pre komunity na celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ako uviedli vo vyhlásení, chemikálie spôsobujú rôzne negatívne zdravotné problémy, ako oslabenú reakciu na očkovanie, problémy s pečeňou, nižšiu pôrodnú hmotnosť, či vyššie riziko rôznych druhov rakoviny.

Výskyt v prírode

Štúdia tiež poukázala na to, že prírodná minerálna voda obsahovala vyššie hladiny PFAS ako čistená voda. Hladina ich výskytu síce neprekračovala zdravotné riziko, avšak potvrdzujú ich výskyt v prírode.

„Zvýšené povedomie o prítomnosti PFAS vo vode z vodovodu aj vo fľaške môže viesť k informovanejším rozhodnutiam spotrebiteľov a podporiť používanie metód čistenia vody,“ dodal spoluautor profesor Yi Zheng z Univerzity vedy a techniky v Šen-čene.

Povedomie o tom, že sa tieto látky nachádzajú nielen v balenej, ale i v pitnej vode by mohlo spotrebiteľov motivovať k informovanejším rozhodnutiam a k využívaniu metód na čistenie vody. Existujú relatívne lacné metódy na odstránenie večných chemikálií z vody, no najlepším riešením by bolo zastavenie ich šírenia do životného prostredia priamo pri zdroji, teda od priemyselných znečisťovateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú