Pokiaľ čítaš tento článok, je dosť možné, že nemáš súbory na svojom počítači zálohované. Skús si ale teraz predstaviť, že kvôli krádeži zariadenia alebo nehode na pevnom disku by si razom prišiel o všetky dôležité dokumenty, fotografie či obľúbenú hudbu. Celkom nepríjemné, čo povieš?

Našťastie, v dnešnej dobe už existuje pomerne veľa možností, ako počítač udržiavať zazálohovaný. Nezáleží pritom na tom, či používaš Windows, alebo Mac alebo či preferuješ lokálne, respektíve cloudové zálohy.

Lokálna záloha
záloha

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Acer predstavil neskutočné herné monštrum s 18-jadrami a štyrmi grafikami. Ako jediný desktop na svete zvládne hranie v 8K

Pre lokálnu zálohu budeš v prvom rade potrebovať externý pevný disk, a to minimálne vo veľkosti tvojho interného disku, ideálne aj väčší. Najlepšie na tom je, že aj za cenu nižšiu ako 65 € môžeš získať až 2 TB ukladacieho priestoru, pozri si napríklad Maxtor (Samsung) M3 Portable alebo Western Digital Passport Portable

MacOS:

záloha

zdroj fotografie: Screenshot / MacOS / Dávid Igaz

Pre samotné zálohovanie potom nepotrebuješ žiadny dodatočný softvér, keďže Windows 10 aj Mac ho už majú vstavaný. Pokiaľ pracuješ na Macu, cesta vedie cez nástroj Time Machine. Stačí disk pripojiť k počítaču, otvoriť program a daný disk nastaviť ako zálohovací. O zvyšok sa už postará nástroj a všetky tvoje súbory, priečinky a aplikácie budú v bezpečí. Pokiaľ prejdeš na nový počítač alebo sa tvojim súborom niečo prihodí, zálohu z disku vieš kedykoľvek cez Time Machine obnoviť.

Windows 10:

záloha

zdroj fotografie: Screenshot / Windows 10

Aj vo Windowse 10 sa už nachádza vstavaný zálohovací nástroj, ktorý funguje veľmi podobne ako na MacOS. Nájdeš ho cez Štart ⇒ Nastavenia ⇒ Aktualizácia a zabezpečenie ⇒ Zálohovanie. Teraz už stačí len pripojiť disk a nastaviť, ktoré priečinky sa majú zálohovať. Platí pritom, že čím častejšie budeš zálohu vykonávať, tým lepšie. Aj keď pri náhlej strate súborov poteší aj záloha spred troch rokov, vždy je lepšie mať tú najaktuálnejšiu.

Cloudová záloha
záloha

zdroj fotografie: Pexels

Lokálne zálohy sú síce dobré, no externé disky sa môžu rovnako ako interné poškodiť alebo môžu byť ukradnuté. Nie je preto na škodu mať najdôležitejšie súbory zálohované aj vo vzdialenom cloude. Pre menšie zálohy dokumentov postačia aj služby, ako Google Disk, Dropbox, OneDrive či iCloud. Všetky tieto služby majú aj vlastný softvér, ktorý skenuje lokálne priečinky a synchronizuje ich. Výhoda je v tom, že aj keď nemáš počítač alebo externý disk pri sebe, k súborom máš stále prístup odkiaľkoľvek.

Pokiaľ by si ale mal záujem o serióznejšie cloudové úložisko, ktoré ponúka nadštandardnú bezpečnosť a viac ukladacieho priestoru, odporúčame služby, ako Backblazde či MEGA. Napríklad Blackblaze ponúka neobmedzené úložisko za 4,22 € mesačne alebo 42,20 € na rok, čo je rozhodne viac než zaujímavá ponuka, ktorá stojí za zváženie. Výhodou MEGA zas je, že ponúka zadarmo na začiatok až 50 GB — za ďalšie gigabajty či terabajty si však už treba platiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom