Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pre pacientov s paralýzou a ich rodiny svitá na lepšie časy. Spoločnosť Synchron z Kalifornie totiž stojí za vývojom nového implantátu Stentrode, ktorý sa do mozgu zavádza pomocou jugulárnej žily a vďaka nemu budú môcť títo pacienti komunikovať so svojím okolím. 

Paralýza, alebo ochrnutie je jednou z najzákernejších chorôb. Ide o neschopnosť ovládať svaly v tele, čo je zapríčinené poškodením miechy. V tom najhoršom prípade je postihnutá aj schopnosť reči, dýchania či prehĺtania. Napriek tomu, že sú všetky tieto svaly funkčné, mozog ich nedokáže ovládať. Práve miecha je totiž spojkou medzi mozgom a zvyškom tela. Minimálne v oblasti reči však dochádza k revolúcii vďaka spoločnosti Synchron.

Nová nádej pre pacientov a ich rodiny

Stentrode je unikátny implantát, ktorý sa do mozgu zavádza pomocou jugulárnej žily na pravej strane krku, čím sa nemusí vykonávať náročná operácia pri otvorenej lebke a riskovať tak záchvaty, mŕtvice či ďalšie trvalé nervové poruchy. Implantát bude pomocou žily zavedený priamo do mozgu, kde bude bezdrôtovo komunikovať s počítačom.

Spoločnosť už pritom dostala povolenie na to, aby sa začalo s testovaním na pacientoch. V nasledujúcich mesiacoch sa vyberie päť rôznych ľudí, ktorí trpia ochrnutím, ktoré im bráni v komunikácií. CEO spoločnosti Thomas Oxley sa pre portál Futurism vyjadril, že už v niekoľko týždňov intenzívne hľadajú pracovníkov do svojho tímu, aby mohli s testovaním čo najskôr začať.

No skôr než sa začne reálne testovanie, musia pacienti podstúpiť neurologické vyšetrenie, aby sa potvrdilo, že im tento implantát skutočne pomôže a sú tak vhodnými subjektmi. Po úspešnom vyšetrení začne samotné zavedenie implantátu a následný tréning. Zariadenie totižto generuje text podľa myšlienok pacienta, pričom rýchlosť by mala byť porovnateľná s rýchlosťou písania správ na smartfóne.

Viac než len schopnosť komunikovať

Oxley sa ale ďalej vyjadril, že si vie predstaviť budúcnosť, kde by tieto implantáty dokázali pomôcť aj v iných veciach. Aj keď ide len o víziu, je teoreticky možné, že by sa dali využiť na koordináciu robotických končatín, exoskeletov a iných zariadení, ktoré by zlepšovali ľudské zmysly. Digitalizáciou myšlienok možno vytvoriť zariadenia, ktoré by sa dokázali ovládať len mysľou človeka a to v reálnom čase. Ak to pritiahneme ešte silnejšie za vlasy, tak je možné, že v budúcnosti budú po svete chodiť vylepšené verzie ľudí podobne, ako v Sci-Fi filme Upgrade.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú