Taiwanský lodiar CSBC Corp nedávno predstavil svoj prvý domáci bezposádkový hladinový dron, ktorý dostal meno Endeavour Manta a podľa analytikov ide o významný krok k posilneniu asymetrickej obrany ostrova voči rastúcej hrozbe zo strany Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, o ktorej sme písali v tomto článku. Na tému upozornil SCMP.

Inšpiráciou pre vývoj nového dronu bola ukrajinská stratégia, kde sa kamikadze bezposádkové člny osvedčili pri útokoch na ruské lode v Čiernom mori práve tento koncept Taiwan vníma ako efektívnu cestu, ako sa brániť proti technicky a početne silnejšiemu protivníkovi.

Endeavour Manta má 8,6 metra na dĺžku, 3,7 metra na šírku, výtlak viac než 5 ton a maximálnu rýchlosť 35 uzlov, teda približne 65 km/h poháňajú ho dva závesné motory a trup vyrobený zo sklolaminátu zaručuje ľahkosť a odolnosť zároveň dokáže uniesť náklad presahujúci jednu tonu a vďaka trimaranovej konštrukcii je stabilný aj v rozbúrenom mori, čo je kľúčové pri pôsobení v oblasti Taiwanského prielivu, kde pôsobí silné prúdenie Kurošio.

Taiwan ukázal nový dron
CNA

Taiwan sa pripravuje na inváziu

Podľa predsedu CSBC Huanga Cheng-hunga je systém vybavený umelou inteligenciou na autonómne navádzanie, zabezpečením proti únosu a schopnosťou vrátiť sa na základňu aj v prípade rušenia signálu zo strany nepriateľa dron môže niesť vysokovýbušné hlavice, ľahké torpéda a v prípade potreby zaútočiť priamo samovražedným nárazom.

Z komunikačného hľadiska má USV podporu 4G, rádiofrekvenčného spojenia na priamu viditeľnosť aj satelitné prepojenie mimo priameho dosahu v prípade odstránenia satelitnej navigácie by podľa Huanga klesli náklady o 45 %, čo otvára dvere aj pre civilné či vedecké nasadenie v rôznych konfiguráciách.

CSBC začalo vývoj dronu začiatkom roku 2024 ako súčasť širšieho projektu v hodnote 812 miliárd taiwanských dolárov (24 miliárd USD), ktorý zastrešuje štátny zbrojársky inštitút NCSIST ten plánuje hromadnú výrobu vlastných USV od roku 2026 s cieľom nasadiť ich vo väčších počtoch, pričom armáda má záujem o viac než 200 kusov.

Zatiaľ čo CSBC išlo svojou vývojovou cestou, NCSIST pripravuje na jún testy na otvorenom mori a do projektu pozýva miestnych výrobcov iné firmy, ako napríklad Thunder Tiger a Corum Yachts, už predstavili vlastné verzie útočných bezposádkových člnov, ako Tigershark 200, Seashark 400 a Piranha-9, ktorý dokáže niesť až štyri samovražedné drony.

Taiwan plánuje USV nasadiť na prieskum, kladenie mín a priame ofenzívne útoky, čím chce posilniť námornú obranu v reakcii na narastajúce vojenské aktivity Pekingu, ktorý považuje ostrov za svoje územie a nevylúčil jeho násilné pripojenie.

čína plánuje inváziu
TASR/AP

Hoci stratégia nasadenia USV do kombinovanej obrany spolu s leteckými dronmi a raketovými systémami dáva zmysel, odborníci varujú, že Taiwan čelí značným výzvam v oblasti nákladov a technologickej efektivity podľa Shu Hsiao-huanga z Inštitútu pre národnú obranu je otázne, či sa podarí vyrábať tieto drony vo väčšom meradle bez toho, aby sa príliš zaťažil obranný rozpočet.

Chieh Chung z Asociácie pre strategickú predvídavosť odhaduje, že cena jedného samovražedného USV by mala zostať v rozmedzí 100-tisíc až 250-tisíc dolárov, čo by bolo prijateľné, pokiaľ sa podarí efektívne zasiahnuť drahšie plavidlá protivníka kľúčom je ale aj vývoj spoľahlivých protiopatrení voči elektronickému rušeniu, kde má Čína výrazný náskok.

Editor magazínu Defence International Chen Kuo-ming upozorňuje, že Čína už má rozvinuté vlastné flotily bezposádkových lodí, čím Taiwan výrazne zaostáva preto vyzýva vládu, aby viac podporovala domácich výrobcov a aktívne ich zapájala do spoločných vojenských cvičení, ktoré overia funkčnosť dronov v reálnych bojových scenároch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP