Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vláda Viktora Orbána v Maďarsku nasadila nový kaliber v boji proti médiám, novinárom, ale aj právnikom. Vo viacerých prípadoch totiž práve Orbánova vláda nechala sledovať pracovníkov médií, ktorých smartfóny boli infikované sofistikovaným sledovacím systémom z Izraela. Týmto spôsobom mohli byť sledované všetky citlivé informácie, informoval o téme The Guardian, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní.

Maďarsko bojuje proti médiám

Odhalenie sledovania smartfónov bolo zverejnené po analýze neziskovej novinárskej organizácie Forbidden Stories vo Francúzsku v spolupráci s maďarskými novinármi. Analýza podľa TASR potvrdila, že takto infikované boli smartfóny najmenej 5 novinárov, 10 právnikov a 1 opozičného politika. Do zariadení im vláda pritom nasadila špionážny systém Pegasus, ktorý predáva izraelská firma NSO.

Dáta z analýzy taktiež odhalili telefónne čísla cieľov, ktoré mali byť sledované maďarskou vládou. Okrem nich sa však objavovali aj telefónne čísla sledovaných ľudí, ktorí majú byť terčom vyšetrovania trestných činov alebo majú ohrozovať národnú bezpečnosť. Medzi infikovanými smartfónmi novinárov bolo aj zariadenie Szabolcsa Panyiho, ktorý má kontakty vo vysokých kruhoch.

TASR/AP

Organizácia Amnesty International po forenznej analýze jeho mobilu dospela k záveru, že jeho zariadenie bolo opakovane skompromitované počas sedemmesačného obdobia v roku 2019. Mobil bol infikovaný často krátko po tom, ako Panyi požiadal o určité vyjadrenie predstaviteľov maďarskej vlády, informovala agentúra TASR.

Panyi zastáva názor, že Orbán považuje nezávislých investigatívnych novinárov za hrozbu namierenú voči nemu. Podľa slov Panyiho vo vyjadrení pre The Guardian uvádza, že Orbán vidí za motívmi novinárov omnoho viac, ako tomu je v skutočnosti a trpí prehnanou paranojou.

NEPREHLIADNI
Prenasledovanie novinárov v Bielorusku pokračuje. Polícia spravila raziu v redakcii nezávislého portálu

Orbánov hovorca pred časom pritom verejne „napadol“ Panyiho, ktorého obvinil z „orbánofóbie a maďarofóbie“. Ako ďalej dodáva zdroj, Maďarsko sa od roku 2010, kedy sa dostala k moci vláda Viktora Orbána, prepadlo z 23. miesta až na 92. priečku v rebríčku World Press Freedom Index. Orbán sa v tomto mesiaci navyše ocitol ako vôbec prvý európsky líder na zozname „nepriateľov“ Reportérov bez hraníc.

Orbánova vláda získala prístup k citlivým informáciám novinárov

Samotný sledovací softvér od izraelskej firmy NSO je pritom schopný sledovať všetku aktivitu v infikovanom smartfóne a monitorovať aj odkazy aplikácií, fotografie, GPS koordináty, no dokáže  tiež nahrávať zvuk a video pomocou mikrofónov a fotoaparátov smartfónov.

Pegasus sa pritom do smartfónov vybraných terčov mohol dostať prostredníctvom zraniteľností komunikačných aplikácií ako WhatsApp, ale aj SMS správou alebo dokonca cez iMessage, uvádza The Guardian. Izraelská firma NSO však priznala, že nemá prístup k zoznamu sledovaných terčov svojich klientov.

Na svoju obranu tvrdí, že sledovací softvér vyvinula pre účely sledovania nebezpečných zločincov či teroristov. Ako sa však ukázalo, tento nástroj bol zneužitý na sledovanie úplne iných cieľov, o čom v NSO údajne nevedeli. Zneužitie softvéru chce izraelská firma prešetriť.

Zdroj: The Guardian, TASR

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú