Google stojí za vývojom operačných systémov Chrome OS a Android, ktoré si našli uplatnenie v mnohých zariadeniach. Verejným tajomstvom je vývoj tretieho systému, ktorý ale medzi bežných používateľov tak skoro zrejme nezavíta. Google umožnil pár vyvoleným vyskúšať operačný systém Fuchsia na svojich Pixelbookoch, kde bolo odhalené jeho minimalistické prostredie.

Operačný systém Google Fuchsia je stále v rannom štádiu vývoja a do finálnej verzie tak vývojárom spoločnosti ostáva urobiť ešte poriadny kus práce. Spoločnosť sa ale rozhodla, že zopár ľudom poskytne náhľad do prostredia. Vlastnosti a prvé zábery z Fuchsie ako prvý zverejnil Mitch Blevins a onedlho na to ho nasledoval aj portál ArsTechnica. Najväčšou zmenou oproti Androidu a Chrome OS, ktoré sú založené na Linuxe, je využitie nového kernelu „Zircon“, ktorý má zabezpečiť kompatibilitu systému nielen pre notebooky, ale aj pre smartfóny a tablety.

Pri zapnutí systému používateľa uvíta uzamknutá obrazovka podobná tej, ktorú môžeme nájsť v aktuálnom Androide.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

V pravom dolnom rohu sa nachádzajú tri tlačidlá pre Wi-Fi, prihlásenie do systému a vstup do systému v režime „Hosť“. Všetky z nich spolupracujú s trackpadom notebookov, ale aj dotykovou obrazovkou. Ľavý horný roh obrazovky zobrazuje logo systému Fuchsia. Podobnosť s Androidom opäť pripomínajú centrované hodiny.

Počas prihlasovania sa využíva opäť podobný postup ako v Androide.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Aktuálne sa používateľ môže do systému prihlásiť len v režime „Hosť“, ktorý ho zavedie priamo na domovskú obrazovku.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Prostredie domovskej obrazovky už ale nepripomína žiadny z doteraz známych operačných systémov od Googlu, Microsoftu či Apple. Svoje korene zrejme prevzal od asistenta Google Now. V strede sa nachádzajú len informácie o Wi-Fi, čase a dátume. Pod týmito základnými informáciami Fuchsia zobrazuje aktuálne novinky, ktoré si používateľ môže prispôsobiť.

Po potiahnutí smerom hore sa personalizované informácie zobrazia vo väčšom okne, ktoré pripomína Google Now.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Nenechaj si ujsť
Slovensko chce zdaniť Facebook a Google. Pripravujú nás o miliardy eur

Google mohol svojho asistenta Google Now nahradiť prepracovanejšou verziou niečoho, čo zatiaľ nepoznáme. V tomto okne sú však zatiaľ len 3 karty, ktoré sa znova podobajú na tie, ktoré nájdeme po otvorení spomínaného asistenta na svojich smartfónoch.

Aplikácie nevymizli. Treba ich vyhľadávať.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Domovská obrazovka Fuchsie neobsahuje žiadne skratky aplikácií či ovládací panel alebo launcher. Práve tým sa táto alpha verzia odlišuje od aktuálnych operačných systémov. Google ale z Fuchsie aplikácie rozhodne nevyhodil, no k nim sa používateľ zatiaľ dostane len cez vyhľadávanie. Miesto internetu je sú v tejto verzii zatiaľ prehľadávané súbory v počítači a aplikácie, ktoré, žiaľ, vôbec nefungujú.

Google nezabudol ani na multitasking.

Zobraziť celú galériu (12)
Androbit techmagazin /YouTube

Funkcia multitaskingu mala svoju premiéru ešte v staršej verzii systému Android 6.0 Marshmallow a rozhodne nebude chýbať ani v novej Fuchsii. Práca s dvoma aplikáciami tak bude opäť omnoho pohodlnejšia. Nový systém Googlu zlúči aj dve aplikácie do jedného okna, pričom si medzi nimi používateľ bude môcť jednoducho prepínať ako medzi internetovými záložkami.

Ukončené aplikácie zaplnia priestor domovskej obrazovky.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Používateľ sa na domovskú obrazovku môže z aplikácie vrátiť stlačením malej bodky v strede spodnej časti displeja. Po tomto kroku sa však na obrazovke zobrazia posledné aplikácie, ktoré sa nachádzajú nad základnými informáciami a sú rozložené v obrátenom chronologickom poradí.

Výber aplikácií vo Fuchsii sa podobá tomu v našich smartfónoch.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Nenechaj si ujsť
Vzniká nový open-source operačný systém pre Androidy, v ktorom Google nemôže špehovať

Posunutím obrazovky nahor sa zobrazia posledné používané aplikácie, pričom spôsob ich zobrazenia z časti pripomína naposledy otvorené aplikácie v systémoch pre smartfóny.

Logo Fuchsie otvorí panel s rýchlymi nastaveniami jasu či zvuku.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Po kliknutí na logo operačného systému Fuchsia sa v tejto skorej verzii zobrazia skromné základné nastavenia, ktoré ale svojim prevedením opäť raz pripomínajú tie z Androidu. Zvláštny nápis „yard-polar-royal-crust“ pod nastavením jasu zatiaľ nemá žiadne bližšie vysvetlivky.

Alpha verzia podporuje aj zobrazenie pre smartfóny.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Fuchsia je od začiatku známa ako platforma pre viacero rozdielnych zariadení, smartfóny nevynímajúc. Prostredie tohto systému sa môže dynamicky meniť v závislosti od toho, či ide o tablet, počítač, alebo telefón. Zopár aplikácií síce režim smartfónu nepodporuje, no to sa môže ešte časom zmeniť.

Aplikácie s Material dizajnom sa prispôsobujú obrazovke smartfónu.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Tento dizajnový jazyk predstavil Google ešte v roku 2014 a jeho prvky plánuje využiť aj v novej Fuchsii. Aplikácie tohto nového systému sa však budú vedieť prispôsobiť veľkosti obrazovky smartfónu a meniť svoje používateľské rozhranie.

Jeden systém kompatibilný s mnohými zariadeniami.

Zobraziť celú galériu (12)
Mitch Blevins/YouTube

Nenechaj si ujsť
Google vyvinul počítačovo generovaný hlas, ktorý je na nerozoznanie od ľudského. Takto znie

Ako sme už spomínali, Fuchsia je navrhnutá ako operačný systém, ktorý bude môcť bežať nielen na notebookoch, ale aj v smartfónoch a tabletoch. Tým sa výrazne zjednoduší práca vývojárov, ktorí budú môcť svoju jedinú aplikáciu vydať pre viaceré zariadenia.

Fuschia je skvelým nápadom Googlu ako sprístupniť jediný operačný systém pre smartfóny, tablety a notebooky, no jeho vývoj ešte chvíľu potrvá. Kým sa spoločnosť odhodlá vydať beta verziu tejto novinky, určite môže uplynúť ešte niekoľko mesiacov. Svojim spôsobom fungovania sa však Fuchsia môže časom stať rovnako populárnou ako je dnes Android.

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP