Mobilný operátor Orange upozorňuje na veľmi nebezpečný a nenápadný podvod, ktorý sa v roku 2024 vymkol spod kontroly. Reč je o phishingu, ktorý sa dnes radí medzi najpopulárnejšie online podvody. Je jedným z najčastejších, a to aj napriek tomu, že nevyužíva žiadne vírusy či malware, no útočí priamo na ľudskú nepozornosť.

Pozor na veľký podvod, terčom sú aj Slováci

V posledných rokoch sa počet prípadov výrazne zvýšil a s phishingom sa stretávame takmer na dennej báze. Tisíckam Slovákov napríklad v posledných rokoch chodili e-maily od Slovenskej pošty, ktoré sa tvárili ako nedoplatok a žiadali cez podvodný portál sumu uhradiť. Portál následne zaznamenával zadané údaje platobnej karty a takýmto sofistikovaným spôsobom sa údajov zmocnil útočník.

Slovenská pošta nie je ani zďaleka jediná na zozname, podvodníci sa vydávajú za banky, podnikateľov alebo úspešné firmy. Naletieť môže aj skúsený používateľ a online priestor sa v mnohých ohľadoch stal veľmi nebezpečným miestom. Taktiež nemusí ísť hneď zo strany podvodníka o e-mailovú komunikáciu, ale prekvapiť môžu aj falošnou SMS.

Freepik/Copilot Designer/Úprava redakcie

Tieto indície ťa môžu ochrániť pred podvodom
  1. Dostaneš naliehavú správu (napr. zablokovaný bankový účet) alebo ti podvodník ponúka možnosť finančnej odmeny (napr. vrátenie peňazí). Môže ísť taktiež o falošnú kampaň súvisiacu s aktuálnymi udalosťami (napr. prírodná katastrofa, vojenský konflikt).
  2. Číslo odosielateľa alebo e-mailová adresa sú pre teba neznáme. Taktiež je podozrivé meno odosielateľa, ktoré nie je v súlade s webovou adresou odkazu.
  3. V e-maily ťa žiada o zdieľanie dôverných údajov prostredníctvom e-mailu alebo SMS (napr. používateľské meno, heslo, kreditná karta). O takéto citlivé informácie žiadna legitímna spoločnosť nežiada.
  4. Správa obsahuje pravopisné a štylistické chyby, ako aj výrazy, ktoré sú nezvyčajné v spojitosti s danou bankou alebo skutočnú firmu.

Ak si niekedy dostal podvodný e-mail alebo textovú správu, aj v takomto prípade vieš bezpečne reagovať. Základom je neodpovedať odosielateľovi, neklikať na žiadny odkaz ani neotvárať prílohy. Kybernetickí odborníci odporúčajú preposlať správu do schránky nevyžiadanej pošty alebo ju rovno odstrániť.

Pri akomkoľvek podozrení, že si sa stal obeťou phishingu alebo si myslíš, že tvoje údaje boli zneužité, okamžite zmeň heslo. Preventívne sa odporúča zmeniť heslo aj v iných účtoch, ak mal daný účet rovnaké heslo. Nezabudni v takom prípade zastaviť aj platobné karty a kontaktovať banku, ak máš obavy, že si podvodníkovi poskytol bankové informácie.

Nezabúdaj, že akékoľvek pokusy o phishing je potrebné okamžite nahlásiť. Mlčanie nemusí spôsobiť problémy tebe, ale iným ľudom. Podvodníkov je preto potrebné nahlásiť a upozorniť príslušné orgány.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú