Virtuálna realita neslúži len ako zábava pre deti či dospelých. Podľa mnohých odborníkov práve virtuálna či rozšírená realita predstavuje budúcnosť v mnohých odvetviach priemyslu a medicíny.

O prínosoch týchto technológií v medicíne vedia svojej aj na košickej lekárskej fakulte, kde budú môcť študenti ako vôbec prví na svete porovnať reálne snímky pacientov s virtuálnym modelom organizmu. O téme informovala RTVS na svojom webe.

Prvenstvo lekárskej fakulty v Košiciach

Podľa dostupných informácií má virtuálna realita slúžiť najmä študentom nižších ročníkov, ktorí sa podľa prednostu Ústavu lekárskej informatiky lekárskej fakulty UPJŠ Jaroslava Majerníka oboznamujú anatomickými štruktúrami ľudského tela. Vďaka virtuálnej realite tak budú študenti vopred dobre pripravení na predklinickú a klinickú prax.

chaiyapruek2520/freepik

Prácu si ako prví vyskúšali lekári, podľa ktorých je technológia od Virtual Medicine vynikajúcim pomocníkom, ktorý umožňuje nielen ľudské telo otáčať a sledovať z rôznych uhlov, ale aj priamo doňho vstupovať.

Virtual Medicine zatiaľ slúži čisto len na vzdelávacie účely, no nie je vylúčené, že by ju mohli využívať aj lekári v praxi. Podľa lekára, zakladateľa a spolumajiteľa Virtual Medicine Tomáša Brngála by „napríklad v rozšírenej realite by si operatér mohol počas operácie pred sebou zobraziť 3D model a priamo počas operácie, na základe neho robiť rozhodnutia.“

ROZHOVOR s Tomášom Brngálom z Virtual Medicine:

Vytvorený scan vo virtuálnej realite rozmerovo zodpovedá skutočným orgánom, takže študenti majú možnosť napr. vidieť, že „fyziologické srdce u zdravého človeka má približne veľkosť ako zaťatú päsť v hrudníku, a keď si ju porovná s patologickým, tak je veľmi zväčšené“, uvádza Brngál.

Technológia tak v kombinácii s praxou v pitevniach môže v budúcnosti zožať nemalý úspech a napomôcť budúcim lekárom k lepšiemu a efektívnejšiemu pochopeniu ľudského tela a celej preberanej problematiky.

Podľa prednostky Ústavu anatómie lekarskej fakulty UPJŠ Ingrid Hodórovej zatiaľ čo študenti prostredníctvom virtuálnej reality získajú komplexný pohľad, v pitevni môžu byť oveľa aktívnejšie a koncentrovanejší na jednu konkrétnu časť ľudského tela.

Nová virtuálna učebňa je podľa RTVS súčasťou Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny, ktoré je zamerané na špecializované a demonštračné modely, simulátory a virtuálnych pacientov, s možnosťou zamerania sa na špecifických lekárske a medicíne znalosti a zručnosti. Na lekárskej fakulte v Košiciach by ho mali otvoriť už na jeseň tohto roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú