Mesiac nie je zrovna to najhostinnejšie miesto vo vesmíre. Náš jediný prirodzený satelit je doslova vyprahnutá vesmírna skala, suchšia ako akékoľvek miesto na Zemi. Navyše, povrch je celý pokrytý množstvom prachu, vystavený extrémnemu vesmírnemu žiareniu, dažďu mikrometeoritov a teplotným výkyvom v rozmedzí od 127 °C do –173 °C, píše portál NewAtlas.

Príjemné teplo aj na Mesiaci

Ako však upozorňuje NASA na svojom webe, skupine vedcov sa podarilo prostredníctvom údajov z kozmickej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a počítačových modelov zistiť niečo neuveriteľné. Na Mesiaci sa totiž nachádzajú miesta, kde je počas celého mesačného dňa príjemných 17 °C.

NASA/GSFC/Arizona State University

Iste vieš, že povrch Mesiaca je pokrytý desiatkami tisíc kráterov, pričom väčšina z nich je stará stovky miliónov až miliárd rokov. Vďaka neprítomnosti atmosféry, počasia a geologických procesov tieto krátery zostánu prakticky navždy zachované. Hoci väčšina z nich vznikla v dôsledku dopadu meteoritov, niektoré vznikli prostredníctvom minulej sopečnej činnosti.

Okrem kráterov sa však na povrchu Mesiaca nachádzajú aj akési jamy, alebo priepasti, ktoré sme objavili prostredníctvom LRO ešte v roku 2009. Existuje tiež možnosť, že tieto jamy vedú hlboko pod povrch Mesiaca priamo do veľkých lávových tunelov, prípadne jaskýň.

„Zhruba 16 z viac ako 200 jám sú pravdepodobne zrútené lávové tunely,“ nazdáva sa Tyler Horvath, autor novej štúdie publikovanej v žurnále Geophysical Research Letters.

Nová nádej pre mesto na Mesiaci

Tie by mohli pre budúcich astronautov predstavovať prirodzený úkryt pred nebezpečným kozmickým žiarením a dopadajúcimi mikrometeoritmi. Podľa najnovších výsledkov získaných z termokamery nachádzajúcej sa na palube LRO navyše poskytnú príjemnú teplotu, ktorá sa v priebehu dlhého lunárneho dňa ( 1 lunárny deň = 29,5 pozemských dní) takmer vôbec nemení.

NASA/Goddard/Arizona State University

Experti z NASA skúmali konkrétne jednu z mnohých mesačných jám nachádzajúcich sa v oblastí známej ako  Mare Tranquilitatis (More Kľudu). Predmetná diera na Mesiaci je hlboká približne 100 metrov a má rozmery futbalového ihriska.

NEPREHLIADNI
Ako kolonizovať Mesiac? Vieme si tam vyrobiť kyslík aj kovy, má to však pár háčikov

Odborníci zistili, že v oblasti, ktorá je ukrytá v tieni, je teplota počas celého lunárneho dňa pomerne stabilná a v priemere dosahuje príjemných 17 °C, takže prípadní budúci astronauti by si tu dokázali pohodlne oddýchnuť.

V minulosti sa dokonca uvažovalo o tom, že tieto jamy vedú do lávových tunelov, ktoré sú dostatočne veľké na vybudovanie malého mesačného mesta. Vzhľadom na nové zistenia, nápad dostáva druhý dych.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP