Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómov najnovšie zaujala ohnivá guľa, ktorá v roku 2016 explodovala nad austrálskou púšťou. Vďaka viacerým snímkam z určených kamier zistili, že išlo pravdepodobne o orbitujúci minimesiac, ktorý bol nakoniec vtiahnutý do atmosféry. O téme píše Science Alert.

Nešlo len o klasický explodujúci meteor

Aj keď nie sú výbuchy meteorov v zemskej atmosfére pre vedcov žiadnym nezvyčajným javom, v austrálskej púšti sa nachádza sieť kamier Desert Fireball Network, ktorá zachytáva práve výbuchy týchto objektov v atmosfére. Astronómovia sa najnovšie zamerali na ohnivú guľu, ktorá v tejto oblasti explodovala 22. augusta 2016, pričom zistili, že nešlo o typický meteor, ale pravdepodobne o minimesiac, ktorý určitú dobu obiehal okolo Zeme.

Zobraziť celú galériu (1)
Mapa pozorovaní minimesiaca DN160822_03 / Zdroj: P. Shober, The Astronomical Journal

Tím výskumníkov študoval najmä rýchlosť v kombinácii s trajektóriou a uhlom vstupu objektu do atmosféry. Pomalá rýchlosť naznačuje, že objekt predtým Zem obiehal a jeho uhol vstupu vylúčil možnosť, že by išlo o trosky satelitu. Na základe vedeckých výpočtov tak existuje až 95 % pravdepodobnosť, že išlo práve o minimesiac.

Doposiaľ iba dva podobné prípady

Pred týmto minimesiacom, ktorý astronómovia nazvali DN160822_03, sa nám doposiaľ podarilo zachytiť iba dva podobné objekty, pričom prvý z nich je asteroid 2006 RH120, ktorý obiehal Zem medzi rokmi 2006 a 2007, avšak potom sa z gravitácie vytrhol, a pokračoval späť do vesmíru. Druhým bol meteor podobný tomuto, ktorý nakoniec explodoval v atmosfére v roku 2014, píše Space.

Môže mať veľký význam pre budúcnosť

Ide tak o vzácny úkaz, ktorý by mohol astronómom pomôcť pochopiť to, ako získať z týchto vezmírnych objektov zdroje predtým než explodujú, či odletia preč. Je zrejmé, že nemôžeme vyslať sondu na meteor, ktorý exploduje v atmosfére, ale môžeme tieto objekty študovať, a zistiť tak, ako a prečo sa niektoré z nich na našej obežnej dráhe zachytia.

„Dočasne zachytené objekty sú veľmi dôležitou subpopuláciou objektov blízkych Zemi, ktorým je potrebné porozumieť, pretože sú najjednoduchším cieľom budúcich misií ako získať vzorky, presmerovať, alebo ťažiť asteroidy.“, uviedli vedci v svojej štúdii. Tieto nenápadné ohnivé gule tak môžu astronómom v budúcnosti priniesť omnoho viac úžitku, než sme si doteraz mysleli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú