Je to legálne?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, ale keďže ako používateľ si súhlasil s podmienkami virtuálnych asistentov, legálne to je. „Nezákonným sa to stáva iba vtedy, ak vás aplikácia špehuje bez vášho súhlasu. Preto je dôležité skontrolovať povolenia, ktoré poskytujete určitým službám a oboznámiť sa so spôsobmi, akými váš telefón sleduje,“ uvádza spoločnosť.

Obozretní by sme mali byť pri inštalovaní rôznych aplikácií, ktoré častokrát vyžadujú prístup k mnohým funkciám telefónu, aj keď nemusia. „Ak si napríklad fotoeditor vyžiada prístup k mikrofónu, je to podozrivé. Mohol by chcieť zaznamenávať váš hlas na pozadí a použiť tieto informácie na škodlivé účely, ako je kyberšpionáž,“ varuje spoločnosť.

Ako zabrániť sledovaniu?

Najjednoduchšie riešenie, ako sa vyhnúť sledovaniu je deaktivácia hlasových asistentov, avšak prídeš o všetky funkcie, ktoré ponúka. Aplikáciám obmedz aktivitu mikrofónu a ďalšie povolenia, ktorú využívajú a nepotrebujú ich k fungovaniu. Taktiež skontroluj, či v zariadení nemáš nejaké podozrivé aplikácie, ktoré môžu skrývať napríklad spyware. NordVPN taktiež odporúča vymazať si históriu hlasových asistentov ako Siri, Google Voice, či Alexa. NordVPN tiež odporúča nainštalovať si VPN, hoci s tým VPN až tak veľmi nesúvisí. NordVPN Threat Protection Pro však dokáže blokovať škodlivé reklamy.

Apple síce tvrdil, že Siri neuchováva históriu hlasových žiadostí. Hromadná žaloba podaná v roku 2019 však tvrdila, že spoločnosť nezákonne nahrával interakcie používateľov pomocou hlasovej asistentky Siri bez ich vysloveného súhlasu. Spoločnosť mala tieto údaje zdieľať aj s tretími stranami. Nahrávky údajne obsahovali citlivé informácie, ako sú zdravotné záznamy, obchodné rokovania, či intímne rozhovory.

O tom, že nás mobilné telefóny špehujú, sme sa venovali aj v tomto článku, kde nájdeš podrobný postup, ako zistíš, či ťa niekto špehuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú