Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Obojstranná 3M páska by nemala chýbať vo výbave žiadneho technika, ktorý opravuje elektroniku. Najčastejšie sa používa na lepenie displejov mobilných telefónov a tabletov, ale poslúži aj pri ďalších servisných úkonoch. Ako ju správne aplikovať a ktorým častým chybám sa vyhýbať, aby vydržala dlho spoľahlivo slúžiť?

O správnom narábaní s 3M páskami sme sa rozprávali s technikmi pracujúcimi pre sieť servisov FixServis. Tí sa denno-denne stretávajú s používaním obojstranných pások, predovšetkým pri lepení dotykových displejov. Prezradili nám niekoľko tipov z praxe, ktoré sa oplatí poznať.

Základom je čistý a suchý povrch

Povrch dvoch komponentov, ktoré sa chystáte zlepiť dokopy, musí byť dokonale čistý a hladký. Jedine v takom prípade dokáže na neho obojstranná lepiaca páska správne priľnúť. Kombinácia mastnoty a prachu môže výrazne narušiť lepiace schopnosti pásky, v dôsledku čoho klesá jej životnosť a odolnosť. Teda, skôr sa odlepí, čo vedie k zbytočným problémom.

Ako očistiť povrch pred lepením?

Na čistenie lepených plôch odporúčajú technici z FixServis.sk používať kvalitné utierky, ktoré nezanechávajú kúsky látky či nitiek. O odmastenie povrchu sa dobre postará alkohol či technický benzín. Po detailnom vyčistení plôch ich nezabudnite dobre vysušiť. Lepiť začnite ihneď po vysušení. Niekedy stačí pár desiatok sekúnd a na povrch sa môže opäť dostať nežiaduci prach.

Fixservis.sk

Páska na lepenie displeja a optimálna teplota

Určite pre vás nie je žiadnym prekvapením, že 3M obojstranné pásky sú citlivé na teplotu. V ideálnom prípade by ste mali lepenie robiť pri teplotách nad 15 stupňov Celzia. Čím je chladnejšie, tým sa lepiace vlastnosti pásky zhoršujú. Samozrejme, ani príliš vysoká teplota nie je vhodná.

Aby ste mali istotu, že páska vydrží dlho spoľahlivo slúžiť, pri kúpe si všímajte rozsah teplôt, na ktoré je stavaná.V ideálnom prípade by mala zvládať mrazy (všetci používame smartfóny aj počas zimy), no zároveň musí zniesť vysoké teploty. Či už v dôsledku priameho slnečného žiarenia, alebo prirodzeného tepla od batérie či procesora.

Na skladovaní záleží!

Obojstranná páska na dotykové sklá by mala byť skladovaná pri izbovej teplote. V ideálnom prípade ju majte uschovanú v škatuli, do ktorej sa nebude prášiť. Spojenie prachu, veľkých výkyvov teplôt, prípadne vysokej vlhkosti a priameho slnečného žiarenia, výrazne skracuje životnosť pásky. Môže sa tak stať, že počas skladovania stratí značnú časť svojich vlastností.

Fixservis.sk

Je páska na displej dostatočne odolná?

Keď si kúpite novú pásku, pred použitím „naostro“ ju otestujte. Ideálne na rovnakých materiáloch, aké neskôr budete lepiť. Vlastnosti lepiacich pások sa líšia v závislosti od konkrétneho povrchu. Vyskúšajte ňou zlepiť 2 materiály a následne otestujte jej pevnosť v ťahu, prípadne šmyku. Pokiaľ bez problémov drží, vybrali ste dobrú verziu. Ak sa vám zdá, že je príliš slabá, kúpte si inú s lepšou pevnosťou. Vždy je lepšie mať predimenzovaný spoj ako poddimenzovaný.

Proces lepenia v skratke

Lepenie s obojstrannou 3M páskou by sme mohli zhrnúť do nasledovných bodov:

  • Lepte v čistej miestnosti s teplotou viac ako 15 stupňov Celzia.
  • Lepené povrchy zbavte nečistôt a mastnoty.
  • Nalepte pásku, odlepte fóliu a priložte druhý lepený povrch.
  • Oba povrchy k sebe na chvíľu pritlačte, aby sa vytvorilo pevné spojenie.
  • Pásku odložte na tmavé neprašné miesto s izbovou teplotou.

Pokiaľ sa chystáte svojpomocne opravovať telefón, tablet či notebook, za pozornosť stoja praktické návody, ktoré pravidelne pripravujú odborníci z FixServis.sk. Servisné práce tak zvládnete s ľahkosťou, no najmä, bez rizika, že na niečo dôležité zabudnete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú