Najmenej 10 % ľudí na planéte sa bojí ihiel. V čase, kedy svet bojuje s pandémiou a jednou z hlavných „zbraní“ proti vírusu SARS-CoV-2 je podávanie očkovacej látky do organizmu prostredníctvom hypodermických ihiel, môže táto fóbia predstavovať obrovský problém.

Robot budúcnosti?

S tým by však mohol skoncovať nový autonómny robot, ktorý dokáže podať vakcínu proti COVID-19 aj bez použitia ihly. Na tému upozornil portál BGR.

Autonómne roboty a iné autonómne zariadenia sa pomaly ale isto stávajú súčasťou nášho každodenného života. Väčšina z týchto technológií je však navrhnutá na veľmi špecifické účely, s čím súvisí aj značné obmedzenie vykonávania ďalších úloh.

Zmeniť celú situáciu v robotike sa teraz snaží spoločnosť Cobionix, ktorej cieľom je navrhnúť a vytvoriť univerzálne konfigurovateľného a všestranného robota. Jeden s názvom Cobi práve uzrel svetlo sveta, pričom spoločnosť jeho univerzálnosť demonštruje na autonómnom podávaní vakcíny proti koronavírusu.

Cobi bol vyvinutý kanadským startupom Cobionix, ktorý je spinnoffom univerzity vo Waterloo, píše portál NewAtlas. Spoločnosť tvrdí, že ide o vôbec prvého robota, ktorý úspešne dokázal podať očkovaciu látku intramuskulárnou cestou bez použitia hypodermickej ihly.

Robot na aplikáciu vakcinačnej dávky využíva bezihlovú technológiu vyvinutú treťou stranou. Cobi ju vstrekne vo forme vysokotlakového prúdu, ktorý je tenší ako priemerná hrúbka ľudského vlasu, takže na tele pacienta nezanechá žiadne viditeľné stopy.

Vzhľadom na to, že Cobi je úplne autonómny robot, zásah lekára v tomto prípade nie je vôbec potrebný. Rameno robota je vybavené  LiDAR-rovým senzorom, pomocou ktorého vytvorí digitálnu 3D mapu pacienta. Samotný pacient je analyzovaný softvérom na báze AI, ktorý určí optimálne miesto na aplikáciu očkovacej dávky.

Cobi taktiež pacienta upozorní, kde sa má postaviť a ktorú časť oblečenia si vyzliecť. V praxi by to mohlo vyzerať asi tak, že vopred objednaný pacient príde na kliniku, kde ho už bude čakať robotický „doktor“ Cobi, ktorému do kamery ukáže doklad totožnosti a svoju registráciu. Následne pacient počká, kým robot vytiahne z úložného priestoru ampulku s vakcínou a pustí sa do práce.

Vzhľadom na to, že uviesť autonómneho robota do praxe, kde môže dôjsť k rôznym nepredvídateľným situáciám, nie je zrovna jednoduchá úloha, spoluzakladateľ spoločnosti Cobionix Tim Lasswell uvádza, že reálne by Cobi mohol na trh prísť o dva roky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú