Slovensko v posledných dňoch obletela správa o možnom nebezpečenstve s elektronickým občianskym preukazom. Nie všetky sú však vystavené riziku. Rady a informácie poskytol portál Živé.sk

Včera vo večerných hodinách už prebehla oprava, ktorá staré certifikáty zneplatnila. V nich bol najväčší problém, nakoľko útočník ho s dostatočnou výpočtovou silou dokázal prelomiť a získať tak prístup k tvojmu súkromnému kľúču. Tieto kroky mohli viesť k následnému sfalšovaniu elektronického podpisu. Úrady postupne vyzývajú používateľov, aby si prišli na dané oddelenie dokladov nahrať nový, bezpečnejší certifikát.

Koho sa to týka?

Vybaviť nový certifikát sa odporúča majiteľom, ktorí majú elektronický občiansky preukaz a zároveň BOK (bezpečnostný ochranný kód) a ZEP (zaručený elektronický podpis). V priamom ohrození boli v prvom rade tí, ktorí elektronickým podpisom podpísali aspoň jeden dokument. Či došlo k zrušeniu tvojho certifikátu, môžeš overiť TU. Ak si zatiaľ žiadny dokument nepodpísal, aj tak sa odporúča nahrať nový certifikát a dovtedy preukazom nepotvrdzovať žiadne súbory.

V bezpečí je väčšina Slovákov

Mimo ohrozenia sú všetci vlastníci občianskeho preukazu, ktorí nedisponujú BOK ani ZEP. Takýto preukaz slúži ako klasický, a teda je bez čipu. Ak vlastníš len BOK, rovnako sa nemusíš báť. Tento kód slúži len na prihlásenie na portáli Slovensko.sk. A, samozrejme, sú v bezpečí aj všetci tí, ktorí elektronický občiansky preukaz nemajú.

Zatiaľ sa nezaznamenalo žiadne zneužitie

Po celú dobu štát tvrdil, že šifrovacie kľúče sú úplne bezpečné a nehrozí žiadne riziko. Na získanie elektronického kľúča je potrebný obrovský výpočtový výkon a výkonnému serveru by to mohlo dokonca trvať až 17 dní. Preto sa o útoku hovorilo len teoreticky a žiadny prípad doposiaľ nebol zaznamenaný. No už len to, že existuje možnosť zneužitia, je neprijateľná.

Preto, ak tvoj občiansky preukaz obsahuje kódy BOK a ZEP, čo najskôr navštív oddelenie dokladov v tvojom meste a požiadaj o vydanie nového certifikátu. Bohužiaľ, možnosť jeho vybavenia na diaľku chýba, no štát prisľúbil, že v budúcnosti to bude možné aj z pohodlia domova. Informácie z článku pochádzajú z portálu Živé.sk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú