Podmorské optické káble, ktoré spájajú jednotlivé kontinenty, sa primárne využívajú na prenos dát v podobe bitov. To však nemusí byť ich jediné využitie, podľa novej štúdie, na ktorej pracoval Zhongwen Zhan z Kalifornského technologického inštitútu, by sa dali takéto káble využiť aj na detekciu zemetrasení, informoval portál The Verge.

Výhody využitia už existujúcej infraštruktúry podmorských káblov na detekciu zemetrasení sú nesporné. V prvom rade by využitie káblov aj na tento účel ušetrilo obrovský obnos peňazí. Miesto toho, aby vedci pokrývali morské dno goefyzikálnymi senzormi, by na tento účel mohli využiť spomínané optické káble.

Podmorské zemetrasenia sú veľmi časté a vedia byť aj pekelne nebezpečné. Tento jav totiž stojí za vznikom vĺn tsunami a ak by sa teda káble využívali na detekciu, seizmológovia by mohli včas varovať obyvateľov pobreží pred blížiacim sa nebezpečenstvom.

Princíp fungovania novej techniky je veľmi jednoduchý a efektívny. Optické káble pracujú na princípe posielania svetla cez tenké optické vlákna. Svetlo vyslané zo zdroja má určitý smer a ak sa kábel nepohne, do prijímača dopadá toto svetlo stále pod rovnakým uhlom.

G. MARRA ET AL/SCIENCE, sieť podmorských optických káblov

Ak však nastane nejaká seizmická aktivita v okolí optického kábla, s najväčšou pravdepodobnosťou káblom pohne a orientácia svetelných vĺn sa zmení. Zariadenie na druhom konci kábla toto skreslenie dokáže veľmi rýchlo zdetegovať.

Testy ukázali skvelé výsledky

Na testovanie tejto technológie vedci využili optický kábel od Google s názvom Curie, ktorý spája slnečnú Kaliforniu s Čile a jeho dĺžka je 10 500 km. Merania, ktoré prebiehali od decembra 2019 až do septembra 2020 zaznamenali 20 miernych až veľkých zemetrasení. Ako píše NewScientist, všetky zemetrasenia dosahovali magnitúdu viac ako 5, najsilnejšie malo hodnotu až 7,4.

Okrem zemetrasenia dokázali vedci touto technikou zachytiť aj vlny spôsobené búrkami, celkovo zaznamenali až 30 takýchto búrok. Vďaka tomu dokážu vedci zachytiť vlnu tsunami v momente, keď sa ešte nachádza desiatky kilometrov od brehu. Existujúca sieť káblov navyše pokrýva ďaleko väčšie územie, ako špeciálne senzory určené na detekciu týchto javov.

Podobnú techniku skúmali už v minulosti vedci z univerzít Berkeley, Kalifornie, Rice a Národného laboratória Lawrence Berkeley (Berkeley Lab) spolu s Výskumným inštitútom Monterey Bay Aquarium (MBARI). Tá ale vyžadovala inštaláciu dodatočného hardvéru do káblov. Nová technika funguje bez akéhokoľvek zásahu do existujúcej siete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú