Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V posledných rokoch neustále slýchame správy o globálnom otepľovaní a nutnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie, ktoré by ušetrili našu prírodu. Zavádzanie prostriedkov pre získavanie alternatívnej energie z obnoviteľných zdrojov prišlo ešte pred desiatkami rokov, no po dlhý čas boli ich ceny privysoké na to, aby sa mohli uplatniť v masovom merítku. Podľa najnovších štatistík agentúry IRENAobnoviteľné zdroje energie stále lacnejšie, čo len prispieva k ich častejšiemu využitiu po celom svete.

K podpore využitia obnoviteľných zdrojov energie sa snažia prispievať aj vlády v mnohých krajinách, ktoré ľuďom ponúkajú rôzne dotácie. Tie majú dopomôcť k výhodnejšiemu nákupu a inštalácii potrebných zariadení. Dôležitým faktorom však stále ostáva samotná cena obnoviteľných zdrojov energie, ktorá ale podľa nového prieskumu neustále klesá.

Nižšie ceny obnoviteľných zdrojov energie

Európske krajiny pritom potrebujú splniť Parížsku dohodu, ktorá pojednáva o dosiahnutí dlhodobého cieľa v klimatických zmenách. Zvyšovanie priemernej globálnej teploty nemá prekročiť 2 °C a pomocou rôznych plánov chcú túto teplotu obmedziť na 1,5 °C. Varovnými príznakmi globálneho otepľovania sa za posledné desiatky rokov stávajú aj vlny horúčav, zvyšovanie hladiny oceánov, topenie ľadovcov a ďalšie kritické udalosti, ktoré nútia kompetentných konať.

Solárne panely
Zobraziť celú galériu (1)
Farma so solárnymi panelmi pre výrobu elektrickej energie. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Vedci našli kľúčovú chybu, ktorá znižuje efektivitu solárnych panelov

Dobrou správou však je, že vo svete sa čoraz viac využívajú obnoviteľné zdroje energie, hoci ich zastúpenie nie je ešte na tak vysokej úrovni. Podľa správy od REN21 je až 1/5 elektrickej energie na svete vyrobená pomocou obnoviteľných zdrojov, informuje Forbes. Udržateľné zdroje energie sa pritom stávajú dostupnejšími v mnohých krajinách, kde od roku 2000 klesla priemerná cena solárnej energie až o 26 %, bioenergia je lacnejšia o 14 % a o rovnaké percento zlacnela aj geotermálna, veterná a fotovoltaická energia.

Zobraziť celú galériu (1)
Graf znázorňujúci celkové náklady pre inštaláciu fotovoltaiky vo vybraných krajinách. Zdroj: IRENA

Obnoviteľné zdroje energie však musia stále „zápasiť“ so starými spôsobmi výroby energie, no vďaka poklesu cien sa môže ich zastúpenie neustále zvyšovať. Podobný názor zdieľa aj mnoho spoločností, ktoré neváhali vrhnúť sa do tohto odvetvia a využiť prírodné zdroje na výrobu elektriny.

Vo svete sa pritom stále znižuje počet tepelných elektrární, ktoré pri výrobe elektriny spaľujú uhlie, no zároveň stúpa množstvo veterných a solárnych fariem, ktoré budú podľa ďalších správ dominovať na trhu už v roku 2050.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú