Vo vzdialenosti zhruba 7 800 rokov sa v súhvezdí Labute nachádza systém s označením V404 Cygni, ktorý astronómov zaujíma už celé desaťročia. Dôvodom je čierna diera a jej blízka hviezda, ktoré sa správajú veľmi zvláštnym spôsobom.

Ako však ukazuje nová štúdia publikovaná v prestížnom žurnále Nature, zdá sa, že tento binárny systém má vo svojej blízkosti ďalšieho spoločníka v podobe hviezdy. Tento objav zaraďuje systém medzi veľmi zriedkavé trinárne systémy. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Jedinečný systém

Zatiaľ čo prvá hviezda obieha čiernu dieru v tesnej blízkosti, pričom jeden obeh jej trvá 6,5 dňa, nová, doposiaľ skrytá hviezda obieha tento systém na veľmi vzdialenej dráhe trvajúcej približne 70 000 rokov, čo z nej pre nás robí vesmírny unikát.

Burdge et al., Nature, 2024

Najväčšia záhada spočíva v tom, ako mohla takto vzdialená hviezda udržať svoju gravitačnú väzbu na čiernu dieru, keďže podľa štandardnej teórie by pri explózii supernovy, ktorou čierne diery vznikajú, musela byť táto väzba okamžite prerušená.

Tento objav teda vedie k úvahám, že V404 Cygni mohla vzniknúť iným procesom, ktorý sa nazýva priamy kolaps, teda proces, pri ktorom hviezda neprechádza mohutným výbuchom, ale namiesto toho sa priamo zrúti do seba.

„Objav V404 Cygni nám otvára nové otázky o vzniku čiernych dier,“ vysvetľuje fyzik Kevin Burdge z MIT. „Táto trojica môže byť dôkazom, že čierne diery môžu vzniknúť priamočiarou implóziou, bez explózie, ktorá by narušila obežné dráhy vzdialených objektov.“

Burdge et al., Nature, 2024

Dôležité údaje o systéme V404 Cygni priniesla Európska vesmírna agentúra ESA prostredníctvom misie Gaia, ktorá sleduje pohyb objektov v Mliečnej ceste. Údaje potvrdili, že vzdialená hviezda v tejto sústave sa pohybuje rovnakým smerom a rýchlosťou ako čierna diera a jej blízky spoločník. To dokazuje, že medzi objektmi existuje slabé, ale stabilné gravitačné spojenie, ktoré ich drží pohromade.

Trinárne systémy čiernych dier sú extrémne vzácne, ale ak sa ich objaví viac, môžu pomôcť vyriešiť dôležité otázky o ich vývoji. Astronóm Kareem El-Badry z Caltechu uvádza, že trinárne systémy ponúkajú odlišné evolučné dráhy, ktoré v tradičných binárnych systémoch nenájdeme. Tento objav tak otvára dvere novým hypotézam o vzniku a vývoji čiernych dier a naznačuje, že vesmír môže byť plný ďalších, doposiaľ neobjavených systémov tohto druhu.

Snímky zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP