Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia zaoberajúci sa analýzou 3D mapy zobrazujúcej blízke molekulárne mraky objavili vo vesmíre obrovskú „dutinu“. Ide o prázdny guľový priestor s priemerom niekoľkých stoviek svetelných rokov, ktorý je obklopený dobre známymi molekulárnymi mrakmi. Na tému upozornil portál Phys.

Obrovská dutina vo vesmíre

Ako píše portál ScienceAlert, dutina bola objavená medzi súhvezdiami Perzeus a Býk vo vzdialenosti približne 700 svetelných rokov. Samotná dutina vznikla výbuchom supernovy, ktorá detonovala asi pred 10 miliónmi rokov a rozpína sa do vzdialenosti až 500 svetelných rokov.

Bialy et al., ApJL, 2021

Po jej obvode sa tiahnu husté oblaky studeného plynu a prachu, v ktorých sa tvoria hviezdy. Ide o molekulárne oblaky spomínaných súhvezdí, čo naznačuje, že na „povrchu“ tejto gigantickej bubliny sa nielen nachádza, ale i tvorí veľké množstvo hviezd.

Objavenú „bublinu“ vo vesmíre opísali vedci z CfA (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) v štúdii publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal Letters, pričom popis toho, ako 3D mapa molekulárnych mrakov bola analyzovaná, je zverejnený v samostatnej štúdii publikovanej v žurnále Astrophysical Journal.

Na samotné skúmanie molekulárnych mrakov Perzeus a Býk, ale i ďalších oblakov plných prachu a plynu, boli použité údaje z vesmírneho observatória Gaia, ktoré už 8 rokov usilovne mapuje našu domovskú Galaxiu.

Zozbierané údaje boli podrobne analyzované pomocou nástroja, ktorý odborníci nazývajú „glue“. Ide o vizualizačný softvér umožňujúci vytvárať interaktívne 3D vizualizácie, z ktorých zainteresovaní odborníci dokázali zostaviť 3D mapu zmieňovaných molekulárnych oblakov.

Podľa astronómky Catherine Zuckerovej napriek tomu, že tieto oblaky plné plynu a prachu pozorujeme už celé desaťročia, až doposiaľ sme nevedeli, ako skutočne vyzerajú a ani to v akej presnej vzdialenosti sa nachádzajú.

NEPREHLIADNI
Mars to mal od začiatku spočítané. Vedci zistili, prečo na ňom nemohol byť život ako na Zemi

Ako táto dutina vznikla?

Čo sa týka samotnej „dutiny“, vedci skrývajú v rukáve dve teórie. V tej prvej vybuchla v jadre tejto gigantickej bubliny jedna masívna supernova, ktorá vytlačila všetok plyn smerom von, čím vznikol tzv. Perseus-Taurus Supershell.

V tej druhej ku vzniku došlo výbuchom viacerých supernov, ktoré explodovali v priebehu niekoľkých miliónov rokov, objasňuje teoretický astrofyzik Shmuel Bialy.

Jednoducho povedané, podľa Bialyho analýzy pred 10 miliónmi rokov došlo k výbuchu supernovy, ktorá do všetkých strán medzihviezdneho média vyslala rázovú vlnu. Tá vytlačila všetok okolitý plyn a prach, pričom pozostatky z tejto udalosti existujú do dnešných dní v podobe molekulárnych mrakov.

Vedci v novej štúdii analyzovali a zmerali tvar a veľkosť týchto mrakov, vďaka čomu objavili obrovskú dutinu vo vesmíre, ktorá vznikla práve vďaka tejto explózii.

Zistenia taktiež naznačujú, že ako molekulárny oblak Perzeus, tak i molekulárny oblak Býk, nie sú nezávislé vesmírne štruktúry. Je oveľa pravdepodobnejšie, že obe vznikli z tej istej rázovej vlny.

Výskumníci sa taktiež domnievajú, že uvedený proces čo-to napovedá aj o tom, ako sa v molekulárnych oblakoch naštartuje tvorba hviezd.

„Toto dokazuje, že keď hviezda zomrie, jej supernova generuje reťazec udalostí, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť až k zrodu nových hviezd,“ cituje portál Phys teoretického astrofyzika Bialeho.

Podľa Zuckerovej existuje mnoho rôznych teórii o tom, ako dôjde k „prestaveniu“ plynu v oblakoch tak, aby začal tvoriť hviezdy. Tieto teórie astronómovia pritom v minulosti už mnohokrát testovali pomocou rôznych simulácií. Teraz však konečne máme k dispozícii skutočný, nesimulovaný 3D náhľad, ktorý nám pomôže porovnať naše teórie s pozorovaniami.

Vedci dokonca publikovali interaktívny 3D model tejto dutiny, ktorý je dostupný na webových stránkach Harvardu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú